Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Graf. Muzeum Powstania Warszawskiego
Graf. Muzeum Powstania Warszawskiego
Koncert poświęcony Mieczysławowi Foggowi rozpocznie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Piosenki Mieczysława Fogga zagra duet Młynarski - Masecki z zespołem Jazz Camerata Varsoviensis.
Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski wyjaśnia, że koncert wiąże się z wielowymiarową ideą obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Mają one upamiętniać poświęcenie powstańców, a zarazem przypominać o przedwojennej i wojennej Warszawie.

- Nie ma bardziej zasłużonej osoby dla warszawskiej pamięci i to jest jedna z ikon tej pamięci - Mieczysław Fogg. Właśnie w tym roku postanowiliśmy jemu poświęcić najważniejsze wydarzenie muzyczne obchodów Powstania Warszawskiego. Zaprosiliśmy absolutnie wyjątkowych artystów, mających świetną rękę do projektów muzycznych. Z naszej perspektywy ten koncert to jest i hołd dla Mieczysława Fogga, jednej z ikon artystycznej pamięci o Warszawie, ale też sentymentalna podróż w przeszłość - tłumaczy Ołdakowski.

Muzyk Jan Młynarski wyjaśnia, że na koncercie zostanie wykonanych 14 utworów Mieczysława Fogga, które artysta śpiewał w różnych okresach kariery: od Chóru Dana przez lata trzydzieste, okupację, po czasy powojenne. Muzyk podkreśla, że będzie to prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni.

Marcin Masecki, który zaaranżował utwory wykonywane przez Mieczysława Fogga, podkreśla, że praca nad tymi piosenkami była dla niego zaszczytem. Muzyk zaznacza, że ważne jest dla niego to, że może uczestniczyć w podtrzymywaniu pamięci o niezwykłym artyście, który przez 6 dekad był obecny na estradzie i jest "pięknym, kultowym łącznikiem z przedwojenną kulturą rozrywkową". Koncert będzie również promocją płyty pod tytułem "Fogg pieśniarz Warszawy".

Mieczysław Fogg, urodził się e 1901 roku w Warszawie, był piosenkarzem śpiewającym barytonem lirycznym, a karierę artystyczną rozpoczął w międzywojennej stolicy. Jego najbardziej znane utwory to: "Tango milonga", "To ostatnia niedziela" czy "Jesienne róże". W czasie II wojny światowej występował, za zgodą władz Podziemnej Polski, w kawiarniach dostępnych polskiej publiczności. Artysta działał w konspiracji - nosił pseudonim "Ptaszek", brał udział w Powstaniu Warszawskim, jego zadaniem było podtrzymywanie na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy - śpiewał w szpitalach, na barykadach i w schronach. Mieczysław Fogg zmarł w 1990 roku.

Koncert odbędzie się w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego - początek o 21.00.
Relacja Informacyjnej Agencji Radiowej.

Zobacz także

2024-05-18, godz. 09:06 Art Festiwal w Stargardzie. Strefy w parkach i na ulicach Blisko 150 wydarzeń: koncertów, spektakli, plenerów malarskich oraz pokazów sztuki ulicznej. Tegoroczna edycja Art Festiwal Stargard potrwa przez cały weekend. W programie przewidziano także udział artystów z Greifswaldu. » więcej 2024-05-17, godz. 17:44 Dziś premiera Rock Opery w Goleniowie [ZDJĘCIA] Antywojenne widowisko szykuje na piątkowy wieczór Teatr Brama z Goleniowa. Będzie to bodaj największy spektakl w historii miasta, bo planowany jest udział ponad 300 osób. Goleniowska Rock Opera nosi tytuł „Love will not die'. » więcej 2024-05-17, godz. 10:37 Dwa Złote Medale dla Weroniki Włodarczyk z Akademii Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Zaśpiewała w słynnej wiedeńskiej Musikverein i w średniowiecznej katedrze we włoskiej Tropei. » więcej 2024-05-15, godz. 14:18 "Cały świat to jest jedno wielkie oszustwo", czyli "Orfeusz w piekle" w szczecińskiej operze Opera na Zamku przygotowuje inscenizację jednej z najsłynniejszych i najzabawniejszych operetek wszech czasów - 'Orfeusza w piekle” Jacques’a Offenbacha. » więcej 2024-05-15, godz. 07:29 Goście "RSnW" o występie Polki w Eurowizji W ubiegłą sobotę odbył się finał konkursu Eurowizja. Nie wzięła w nim udziału reprezentująca Polskę Luna, która odpadła w półfinale. » więcej 2024-05-14, godz. 09:40 Zaplanuj swój szlak zwiedzania Nadodrzańskiej Nocy Muzeów Cedynia, Gozdowice, Moryń, Chojna i Trzcińsko Zdrój - to miejscowości które wezmą udział w drugiej edycji 'Nadodrzańskiej Nocy Muzeów'. » więcej 2024-05-14, godz. 07:18 Rozpoczyna się 77. festiwal w Cannes We Francji rozpoczyna się festiwal w Cannes - największa filmowa impreza na świecie. O główną nagrodę, czyli Złotą Palmę, powalczą 22 filmy, w tym polska koprodukcja. Są jednak obawy, że tegoroczny festiwal będzie przebiegał… » więcej 2024-05-13, godz. 13:38 Wojciech Terech zwycięzcą dyrygenckiego talent show – Edu Virtuoso VI [ZDJĘCIA] Słynna Suita „Peer Gynt” Edwarda Griega zabrzmiała w niedzielę, 12 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2024-05-11, godz. 14:33 Magiczny koncert muzyki filmowej w Złotej Sali Filharmonii. Harry Potter złamał batutę Marii Sydor [ZDJĘCIA] Przygody młodego czarodzieja opowiedziano w ośmiu filmach. W innym, bohater został pogromcą smoków, w kolejnym wypowiadał zaklęcia nad miotłą. W piątek, 10 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie zabrzmiała muzyka filmowa… » więcej 2024-05-10, godz. 17:25 Maria Sydor i Harry Potter w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] „Jak wytresować smoka”, „Uczeń czarnoksiężnika” i „Harry Potter” - to tytuły filmów i legendy, które nie potrzebują żadnej rekomendacji. Muzyka z tych obrazów zabrzmi dziś w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława… » więcej
891011121314