Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym, zaplanowanym do godziny 23. Transmisja na antenie radiowej Dwójki.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol Szymanowski był wizjonerem oraz twórcą specyficznego stylu narodowego, który połączył polskość z europejskością.

Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Wicepremier Gliński zwrócił uwagę na zaangażowanie uczestników w Konkurs imienia Karola Szymanowskiego. Podkreślił szczególnie aktywne włączenie się młodzieży w przebieg Konkursu.

Dyrektor Konkursu Joanna Wnuk-Nazarowa powitała przybyłych do nowej sali NOSPR w Katowicach, oddanej do użytku w 2014 roku. Według niej, licznie przybyła publiczność świadczy o tym, że wybudowanie nowej sali NOSPR miało sens.

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja.

Nadesłane partytury oceniało jury, na którego czele stał profesor Eugeniusz Knapik. Z towarzyszeniem NOSPR publiczności prezentują się w niedzielę między innymi: Tymoteusz Bies - najlepszy pianista konkursu, Ewa Tracz - najlepsza śpiewaczka i Sławomira Wilga, która zwyciężyła w kategorii skrzypce.

Nagrodę dla najlepszego kwartetu smyczkowego otrzyma Eliot Quartett. Laureatem nagrody za kompozycję został Włoch Giovanni Bonato. Drugiej nagrody nie przyznano, trzecią otrzymało troje artystów.

Polskie Radio jest współorganizatorem Konkursu.

Podczas gali, wicepremier Piotr Gliński, na podstawie postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, odznaczył Joannę Wnuk-Nazarową Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Joanna Wnuk-Nazarowa przestała kierować NOSPR z końcem sierpnia, w związku z przejściem na emeryturę. Funkcję tę sprawowała od 2000 roku.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. Od 2014 roku NOSPR korzysta z nowej siedziby, wybudowanej na terenach po dawnej kopalni Katowice.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol
Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Zobacz także

2017-05-01, godz. 11:36 "Hey Joe" i tysiące gitar. Wrocław bije rekord Guinnessa! [WIDEO] By spróbować pobić rekord Guinnessa, trzeba mieć gitarę, znać pięć akordów i przyjść w poniedziałek po południu na wrocławski rynek. Tradycyjnie 1 maja tysiące muzyków spróbuje pobić tam rekord w kategorii 'największa liczba… » więcej 2017-04-29, godz. 16:23 Pięć koncertów, w pięciu miejscach - dla ucha, ducha i oka W taki sposób 14. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej zachwala jego dyrektor Paweł Osuchowski. Bowiem podczas koncertu inauguracyjnego 12 maja w Katedrze św. Jakuba zabrzmią nie tylko chorał gregoriański, dzieła Dulichiusa ale powstaną… » więcej 2017-04-29, godz. 08:01 Kontrapunkt dobiegł końca. Grand Prix dla "Zapolskiej Superstar" Grand Prix, czyli Wielką Nagrodę Publiczności 52. Przeglądu Teatrów Małych Form 'Kontrapunkt 2017' w Szczecinie, otrzymał spektakl 'Zapolska Superstar' Jana Czaplińskiego w reżyserii Anety Groszyńskiej z Teatru Dramatycznego im… » więcej 2017-04-28, godz. 18:42 Finał Kontrapunktu. "Teatr z różnych perspektyw" Kończy się 52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. W piątek widzowie festiwalu zobaczą finałowe przedstawienie: 'Kuroń. Pasja według św. Jacka' Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk z Teatru Powszechnego z Warszawy. » więcej 2017-04-28, godz. 10:24 Orkiestra Red Swing Low z Gryfic chce podbić Kalifornię Są najlepsi w Polsce i Europie - teraz chcą być mistrzami świata, a nie mają za co jechać na mistrzostwa. Orkiestra Red Swing Low z Gryfic zbiera na bilet do Kalifornii. » więcej 2017-04-28, godz. 07:16 Wspomnienie Witolda Pyrkosza W piątek w Górze Kalwarii odbędzie się pogrzeb Witolda Pyrkosza. Popularny aktor zmarł 22 kwietnia w wieku 90 lat. » więcej 2017-04-27, godz. 11:07 Kontrapunkt na ostatniej prostej: jedno pytanie wiele odpowiedzi Droga do piątkowego finału prowadzi przez Bröllin i Berlin. Najpierw w Zamku Bröllin pokazany zostanie spektakl zainspirowany autobiograficzną książką Aurelii Scheffel: „Łódź - historia'. » więcej 2017-04-26, godz. 23:50 Jarek Degórski zagrał na scenie Radia Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W kwietniowej odsłonie cyklu [3x1] nasze studio wypełniła muzyka elektroniczna. » więcej 2017-04-26, godz. 15:57 Kto zgarnie Złote Pointy? Młodzi tancerze walczą w Szczecinie Międzynarodowy konkurs 'Złote Pointy' rozpoczyna się w środę w Szczecinie. O miano najlepszego absolwenta szkoły baletowej powalczą młodzi tancerze z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec oraz Węgier. » więcej 2017-04-26, godz. 07:24 23. Gala wręczenia Fryderyków 2017 W środę o godz. 19.00 w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się 23. gala wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2017. » więcej
315316317318319320321