Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. ksiegarnia.pwn.pl
Fot. ksiegarnia.pwn.pl
"Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio.
Jury podkreśliło, że publikacja wyróżnia się na tle innych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości szerokim ujęciem sytuacji Polaków podczas I wojny światowej.

Przewodniczący jury profesor Antoni Dudek zaznaczył, że autorowi "Wielkiej Wojny Polaków" udało się w swej pracy opisać nie tylko dzieje walk i wysiłków dyplomatycznych Polaków. - Ale też udało się przedstawić ogromną ilość szczegółowych informacji dotyczących sytuacji społecznej - zwrócił uwagę historyk. Profesor Dudek powiedział, że "Wielka Wojna Polaków" przypomina również o - jak dodał - zapomnianym dramacie Polaków w latach 1914-1918. Historyk podkreślił, że tamten okres to ogromna skala rabunków wojsk państw zaborczych - Rosji, Niemiec i Austrii - dokonywanych na ziemiach polskich. - Zniszczenia spowodowane działaniami militarnymi powodowały gigantyczne zubożenie społeczeństwa i szerzenie się różnego rodzaju patologii - dodał profesor Antoni Dudek.

Profesor Andrzej Chwalba, zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem, że celem jego pracy było uporządkowanie wiedzy o okresie 1914-1918 i - jak się wyraził - opisanie polskiej gry na różnych fortepianach. - Prowadziliśmy tę grę (...) nie tylko na tym fortepianie, z którego widać tych wielkich polityków, poczynając od Piłsudskiego, a kończąc na Korfantym. Nie jest to książka tylko i wyłącznie o tych wielkich, to książka o tych wszystkich, którzy w swoim przekonaniu może wielkimi nie byli (...) oni byli wielkimi, bo oni potrafili wiązać koniec z końcem w tym trudnym okresie, kiedy wszystkiego brakowało - mówił historyk.

Laureat zwrócił uwagę, że odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości towarzyszyło odzyskiwanie nadziei przez Polaków. - Nagle zaczynają widzieć, że to wszystko się układa po myśli, w sposób cudowny i niewyobrażalny. Nie było tak, że Piłsudski wiedział wszystko przed 1914 rokiem, późniejsze jego działania tego nie potwierdzają. Oczywiście był błyskotliwszy, lepiej oceniał zmieniające się koniunktury, niemniej on też musiał się dopasować do tej szybko biegnącej historii - tłumaczył profesor Andrzej Chwalba.

W głosowaniu internautów najlepszą książką popularnonaukową okazała się "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej” Wojciecha Königsberga.

W kategorii książka naukowa jury przyznało główną nagrodę dwutomowej pracy doktora Witolda Bagieńskiego "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".

Po raz drugi przyznane zostały również nagrody w dwóch nowych kategoriach. Za najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku, jury uznało książkę Mariusza Korzeniowskiego, Krzysztofa Latawca i Dariusza Tarasiuka "Uchodźstwo Polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów". W kategorii wspomnień jury uhonorowało dwutomowe opracowanie Jerzego Łazora "Moje wspomnienia. Stanisław Wojciechowski".

Organizatorami plebiscytu Książka Historyczna Roku są: Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie TVP w Warszawie.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Zobacz także

2020-10-26, godz. 08:07 Nowe pomysły na wsparcie Pioniera Współpraca z lokalnym stowarzyszeniem oraz specjalny film wyświetlany turystom podczas zwiedzania Szczecina - to pomysły na długofalowe wsparcie najstarszego kina świata i wynik ustaleń miasta z właścicielami Pioniera. » więcej 2020-10-25, godz. 10:57 Szczecinianin w kolejnym etapie "The Voice of Poland" Bartosz Utracki za Szczecina wygrał 'Bitwę' w sobotnim odcinku programu 'The Voice of Poland”. Wokalista zaśpiewał w duecie z Julianną Olańską piosenkę pt. 'Miłość Miłość' z repertuaru Krzysztofa Zalewskiego. » więcej 2020-10-24, godz. 10:29 Urodziny Muzeum Techniki i Komunikacji. Atrakcje dla gości Planów było wiele, zamiast tego - skromne świętowanie. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie obchodzi dziesiąte urodziny. » więcej 2020-10-23, godz. 08:40 Sunrise Festival może opuścić Kołobrzeg i przenieść się do Szczecina Władze Kołobrzegu nie dogadały się z organizatorami Sunrise Festival w sprawie dzierżawy terenów w Podczelu na kolejne 9 lat. Zamiast tego włodarze zaproponowali 4-letnią umowę. Na to z kolei nie chcieli zgodzić się organizator… » więcej 2020-10-22, godz. 11:00 Wystawa o represjonowanych przez NKWD [ZDJĘCIA] Na placu Barnima w Gryfinie pojawiła się wystawa IPN-u. Poświęcona jest historii Polaków, którzy w latach trzydziestych ubiegłego wieku byli represjonowani przez NKWD. » więcej 2020-10-22, godz. 09:42 Szczecin Film Festival 2020 To gratka dla wszystkich kinomanów - do poniedziałku potrwa Szczecin Film Festival 2020. » więcej 2020-10-21, godz. 17:47 Rusza Szczecin Film Festiwal Zaczyna się 'Szczecin Film Festiwal' - święto dla wszystkich kinomaniaków. Codziennie, aż do poniedziałku, odbywać się będą projekcje filmów, a także spotkania z ludźmi kina. » więcej 2020-10-21, godz. 09:36 Muzeum Techniki i Komunikacji nagrodzone Muzeum Techniki i Komunikacji nagrodzone w prestiżowym konkursie 'Sybilla'. Celem ogólnopolskiego corocznego konkursu jest wyróżnienie najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów i promowanie ich najlepszych przedsięwzięć. » więcej 2020-10-20, godz. 20:34 Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski W Krakowie zmarł aktor Dariusz Gnatowski. Miał 59 lat. » więcej 2020-10-20, godz. 11:55 Filharmonia: premiera płyty "Penderecki" Jeden z najbardziej kreatywnych kwartetów polskich 'Atom String Quartet' przedstawił po raz pierwszy w Szczecinie utwory z płyty pt. 'Penderecki'. Wydawcą krążka jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej
131132133134135136137