Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2019-01-06, godz. 15:46 Betlejem w Szczecinie. Kolędy z całego świata Mate.O, Józef Broda, Kayah, Kamil Bednarek, Antonina Krzysztoń czy Dawid Kwiatkowski. Wszystkich zobaczymy i usłyszymy w niedzielę o 18 w hali Netto Arena podczas koncertu 'Betlejem w Szczecinie'. » więcej 2019-01-06, godz. 07:01 Złote Globy w Los Angeles. Brak akcentów polskich Filmowe Złote Globy zostaną po raz 76. zostaną rozdane w Los Angeles. To - zaraz po Oscarach - najważniejsze na świecie wyróżnienia dla produkcji kinowych oraz telewizyjnych. W tym roku nie ma żadnych polskich akcentów. » więcej 2019-01-04, godz. 18:51 Występ zespołu Tulia podczas meczu NBA został odwołany Zespół Tulia nie wystąpi podczas meczu NBA - wszystko przez problemy z wizami. » więcej 2019-01-03, godz. 20:21 "Szczecin dzisiaj" w obiektywie Uniwersytetu III wieku [ZDJĘCIA] 16 autorów i 25 zdjęć. W czwartek w Starej Rzeźni została otwarta wystawa 'Szczecin dzisiaj' w obiektywie 'Zespół foto i video' Uniwersytetu III wieku. » więcej 2018-12-29, godz. 09:27 Trwa świętowanie 55-lecia kina Zamek W piątek wieczorem z okazji urodzin kina 'Zamek' publiczność obejrzała filmy z gwiazdami kina niemego: Charlie Chaplinem - bogaczem w zdartych butach oraz Busterem Keatonem - komikiem o kamiennej twarzy. » więcej 2018-12-29, godz. 08:27 Zespół Animato świętował swoje 40. urodziny Koncertem w Filharmonii świętował w piątek swoje 40. urodziny szczeciński Zespół Harmonijek Ustnych 'Animato'. » więcej 2018-12-28, godz. 17:18 Zmarł Amos Oz Nie żyje izraelski pisarz Amos Oz - poinformowała na Twitterze jego córka, Fania Oz-Salzberger. Miał 79 lat, chorował na raka. » więcej 2018-12-27, godz. 19:23 W Radiu Szczecin rusza cykl poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu 'Czerwona Rozetka' - to pierwszy odcinek z cyklu o Powstaniu Wielkopolskim, który co czwartek będzie ukazywał się na antenie Radia Szczecin. W tym roku obchodzimy stulecie wybuchu jedynego z wielkich zrywów narodowościowych zakończonego… » więcej 2018-12-26, godz. 13:26 Utwór Carey świątecznym hitem wg Spotify. Co śpiewają szczecinianie? Czy popularniejszym świątecznym utworem jest ten od Mariah Carey czy od Georga Michaela? Według aplikacji Spotify to amerykańska artystka jest autorką najchętniej słuchanego bożonarodzeniowego przeboju. » więcej 2018-12-22, godz. 21:12 Będą zachęty dla filmowców do kręcenia zdjęć w Polsce W przyszłym roku w Funduszu Audiowizualnym znajdzie się 200 mln złotych. » więcej
214215216217218219220