Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Rezerwat przyrody Świdwie doczekał się własnego utworu muzycznego.
Grupa pasjonatów skupionych w zespole wokalnym „Tam i Owo" w podszczecińskim Tanowie, stworzyli teksty i muzykę do nagrywanych przez Rościsława Wysockiego scen. Tak powstało Świdwie Sanctus. Po nagraniu płyty, przyszedł czas na film. Premierowy pokaz odbył się w Książnicy Pomorskiej.

Praca nad Świdwie Sanctus zaczęła się wiele lat temu - mówi Piotr Bieniek, dyrygent chóru "Tam i Owo" i reżyser filmu.

- Świdwie Sanctus powstało kilkadziesiąt lat temu, kiedy nad jeziorem pojawił się Rościsław Wysocki. Zaczął nagrywać dźwięki Świdwia, którego pasją były odgłosy natury, przyrody, przede wszystkim śpiew ptaków. Ale nie tylko. Burza, dźwięk deszczu. Te nagrania są bazą dźwiękową do całego projektu muzycznego Świdwie Sanctus, czyli do płyty i filmu - mówi Biniek.

To niezwykłe miejsce - mówi Bartosz Jurgiewicz, autor zdjęć.

- Jak Piotr mi opowiadał o tym projekcie, to miałem nadzieję, że się trochę najem tą przyrodą, tym jeziorem. Miejscem, które jest obok Szczecina, a tak naprawdę mało kto je zna. W którym byłem, ale jeszcze nie odkryłem. Po zrobieniu filmu ten głód mi został - mówi Jurgiewicz.

Rezerwat Przyrody Świdwie to unikatowy w skali europejskiej rezerwat ptactwa wodnego i błotnego, leżący w powiecie polickim.

Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2020-04-28, godz. 07:47 Roboty na wysokości, czyli Czary Malary Będzie nowa kolorowanka szczecińskiej artystki. Ewa Kownacka kończy swoje kolejne dzieło. » więcej 2020-04-25, godz. 08:18 Teatr w sieci. Pleciuga zaprasza w weekend Na 'weekendowe poranki z Pleciugą' zaprasza szczeciński Teatr Lalek. To zachęta do wspólnego oglądania spektaklu w sieci. » więcej 2020-04-24, godz. 21:49 Szlakiem szczecińskich pomników. Galeria [od] Ulicy zaprasza Szczecin ma blisko 130 pomników i akcentów rzeźbiarskich, 25 pochodzi jeszcze sprzed II Wojny Światowej. Na samym szlaku: Aleja Kwiatowa, przez place Lotników i Grunwaldzki po Jasne Błonia, aż do Teatru Letniego w Parku Kasprowicza… » więcej 2020-04-24, godz. 13:33 Galeria "Przepraszam Tworzę się" zaprasza do akcji Do stworzenia wspólnego dzieła sztuki zachęca szczecińska galeria 'Przepraszam Tworzę się'. Organizatorzy zapraszają do przesyłania zdjęć, które posłużą do stworzenia mozaiki w internecie. » więcej 2020-04-23, godz. 17:26 Bibliofile świętują. Dziś Dzień Książki i Praw Autorskich Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii - tego dnia hucznie obchodzony jest tam dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować… » więcej 2020-04-23, godz. 08:19 Miłość w czasach zarazy. Będzie dobrze Grupa studentów Animacji Kultury na Uniwersytecie Szczecińskim postanowiła zrobić coś, co wywoła uśmiech na twarzach innych ludzi. » więcej 2020-04-22, godz. 21:05 "Kultura w sieci" z dodatkowymi środkami Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński - w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim - zdecydował o zwiększeniu budżetu programu 'Kultura w sieci' do 80 milionów złotych. » więcej 2020-04-20, godz. 18:37 Spektakl na urodziny polskiego Szczecina. Artyści pracują online Spektakl na 75. urodziny polskiego Szczecina przygotowuje 'Teatr Janusza', pracujący w Domu Kultury '13 Muz'. » więcej 2020-04-17, godz. 18:35 Amfiteatr w Kołobrzegu bez dzierżawcy Pomimo rozstrzygnięcia przetargu firma, która miała przejąć obiekt wycofała się i nie podpisała umowy. » więcej 2020-04-17, godz. 16:57 "Szczecin Metamorfozy" - podróż w czasie z M. Czasnojciem Setki zdjęć pokazujących zmiany jakie zaszły w Szczecinie od końca wojny można zobaczyć w nowym albumie nestora fotografii Marka Czasnojcia. » więcej
152153154155156157158