Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jerzy Salwarowski – dyrygent przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Jerzy Salwarowski – dyrygent przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Pięćdziesiąt lat za pulpitem dyrygenckim, około dwa tysiące koncertów na najznamienitszych salach koncertowych świata, niezliczona liczba nagrań i studentów, dziś czołowych dyrygentów - to tylko część dorobku artystycznego Jerzego Salwarowskiego.
W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie maestro poprowadził swój jubileuszowy koncert z udziałem światowej sławy skrzypka, Piotra Pławnera.

Jerzy Salwarowski owacyjnie przyjęty przez publiczność, z rozrzewnieniem wspominał lata pracy na stanowisku dyrektora artystycznego w naszej Filharmonii oraz swój pierwszy koncert w rodzinnym Krakowie.

- Na czwartym roku studiów miałem koncert z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej przed prawdziwą publicznością krakowską, kiedy mój mistrz, profesor Krzysztof Missona pozwolił całej klasie zadyrygować po jednym utworze. Ja tam dyrygowałem Uwerturą do opery "Tannhäuser" Wagnera. I to było 50 lat temu - wspominał.

Kwiaty, standing ovation i życzenia dla jubilata od dyrektorki Filharmonii, Doroty Serwy zakończyły uroczysty koncert gromkim wykonaniem „Sto lat”.

- Sto lat pracy twórczej z całego serca, życzymy wielu niezapomnianych koncertów i tak żywych wspomnień, jakie my mamy, kiedy pan był w naszej Filharmonii. Wszystkiego, co najlepsze - życzyła Dorota Serwa.

Jerzy Salwarowski ukończył studia w rodzinnym Krakowie w Akademii Muzycznej w klasach kompozycji u profesorów Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygentury u profesorów Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił także w Accademia Musicale Chigiana w Sienie u słynnego Franco Ferrary.

Był dyrygentem i dyrektorem wielu placówek artystycznych w Polsce, m.in. w Filharmoniach Lubelskiej, Opolskiej, Pomorskiej, Śląskiej, Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Opery Śląskiej. Od 1996 do 2003 pełnił równolegle funkcje dyrektora artystycznego Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Toruńskiej Orkiestry Kameralnej.

Ponadto kierował Katedrą Dyrygentury Symfonicznej i Operowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w ramach programu „Erasmus" prowadził kursy mistrzowskie w Konserwatorium w Neapolu.

Jerzy Salwarowski gościnnie dyrygował, m.in. w Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, w Operach Bałtyckiej, Krakowskiej i Wrocławskiej Operze Telewizyjnej. Koncertował w Europie, Azji, Afryce i Stanach Zjednoczonych. Dokonał wielu rejestracji archiwalnych, wśród nich m.in. poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza nominowanych do nagrody „Fryderyk '99". Nagrał również pierwszą w historii Filharmonii w Szczecinie płytę "Słynne kaprysy" z muzyką Piotra Czajkowskiego, Sergiusza Rachmaninowa i Witolda Lutosławskiego, która uzyskała nominację do nagrody „Fryderyk '98". Brał udział w licznych festiwalach, m.in.: Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Flandryjskim, Pražske Jaro, Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach i Millenium Pace.

W 2008 roku uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W roku 2019 obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2020-08-12, godz. 15:55 "Koncert Papieski" na "Sacrum Non Profanum" w katedrze [ZDJĘCIA] Popularne utwory wokalne Bacha, Händla, Mozarta, Rossiniego i słynna 'Barka' umiłowana przez Jana Pawła II, zabrzmiały w szczecińskiej katedrze w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego 'Sacrum Non Profanum'. » więcej 2020-08-12, godz. 07:33 "Sacrum Non Profanum" w studiu koncertowym Radia Szczecin O godzinie 19 w studiu Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego odbędzie się koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego 'Sacrum Non Profanum'. » więcej 2020-08-11, godz. 17:35 Grand Prix "Sacrum Non Profanum" dla Leszka Skrli [ZDJĘCIA] Jury XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego 'Sacrum Non Profanum' przyznało jednogłośnie profesorowi Leszkowi Skrli nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Stowarzyszenie SAWP za niedoścignione interpretacje dzieł Marka Jasińskiego… » więcej 2020-08-11, godz. 13:04 Adam Woronowicz gościem Ińskiego Lata Filmowego [ZDJĘCIA] Adam Woronowicz - znany aktor filmowy i teatralny gościem na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Aktor prezentował w poniedziałek na pomoście nad jeziorem Ińsko 'Pamiętnik Powstania Warszawskiego' Mirona Białoszewskiego. » więcej 2020-08-10, godz. 18:41 Kolejny dzień Ińskiego Lata Filmowego Bartosz Topa, znany aktor filmowy i teatralny, gości na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Pokazał tu film Moniki Jordan-Młodzianowskiej 'Żelazny most'. » więcej 2020-08-10, godz. 14:51 "Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara Film 'Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta został polskim kandydatem do Oscara w kategorii 'Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy'. » więcej 2020-08-10, godz. 11:35 Pierwszy koncert na odrestaurowanych organach Grüneberga w Konarzewie [ZDJĘCIA] 120-letnie organy Barnima Grüneberga w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie rozbrzmiały po raz pierwszy po przeprowadzeniu ich gruntownego remontu. » więcej 2020-08-08, godz. 20:13 47. Ińskie Lato Filmowe. Jednym z gości - Lech Majewski Swoje prace pokazywał w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w paryskim Luwrze czy na Biennale w Wenecji. Od soboty przez najbliższy tydzień - w Ińsku. » więcej 2020-08-08, godz. 17:02 Filmowy weekend ze Świętym Janem Pawłem II [ZDJĘCIA] Film pt. 'Wyzwolenie kontynentu: Jan Paweł II i upadek komunizmu' rozpoczął filmowy weekend ze Świętym Janem Pawłem II. » więcej 2020-08-07, godz. 16:53 Rozpoczyna się 47. Ińskie lato Filmowe. W dużej części w plenerze Przedpremierowym pokazem najnowszego filmu Lecha Majewskiego 'Dolina Bogów' rozpocznie się w piątek wieczorem 47. Ińskie lato Filmowe. » więcej
141142143144145146147