Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Książnica Pomorska w Szczecinie. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Książnica Pomorska w Szczecinie. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
W piątek w Szczecinie pierwsze w historii spotkanie największych badaczy rodziny Kossaków.
Ten artystyczny ród wydał wielu artystów - głównie malarzy i literatów. Podczas debaty w Książnicy Pomorskiej zostaną zaprezentowane cztery Kossakówny. Postaci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "bronić" będzie prof. Elżbieta Hurnik.

- Polska Safona. Ona tworzyła nowy model liryki miłosnej. A jednocześnie dostrzega cierpienie przypisane do istnienia. Do każdego, nie tylko ludzkiego, do każdej istniejącej drobiny - mówi Hurnik.

O Zofii Kossak-Szczuckiej opowiadać będzie jej biografka, dr Joanna Jurgała-Jureczka, dla której to ktoś więcej niż pisarka.

- Ona się cały czas ocierała o śmierć. Jakby cudem ocalała z różnych sytuacji, od pożogi bolszewickiej. Potem czasy II wojny światowej. Ale jednak ona ocaliła pewne podstawowe wartości, wierzyła w niebo - do końca - mówi Jurgała-Jureczka.

Postać Jadwigi Witkiewiczowej, żony genialnego malarza, filozofa i dramaturga, przybliży Kapsyda Kobro-Okołowicz, która przypomni, że tylko dzięki niej twórczość męża ocalała.

- Skandalem i niedopatrzeniem jest to, że kobieta, której zawdzięczamy, że właśnie ta twórczość w zasadniczej mierze ocalała, przez ponad 50 lat nie jest doceniona - mówi Kobro-Okołowicz.

Czwartym ekspertem, który zajmie się pisarką satyryczną Magdaleną Samozwaniec, jest szczecinianin Rafał Podraza.

Spotkanie "Kossakówny" rozpocznie się o godzinie 17.30 w Książnicy Pomorskiej.
Postaci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "bronić" będzie prof. Elżbieta Hurnik.
O Zofii Kossak-Szczuckiej opowiadać będzie jej biografka, dr Joanna Jurgała-Jureczka, dla której to ktoś więcej niż pisarka.
Postać Jadwigi Witkiewiczowej, żony genialnego malarza, filozofa i dramaturga, przybliży Kapsyda Kobro-Okołowicz, która przypomni, że tylko dzięki niej twórczość męża ocalała.

Zobacz także

2019-08-09, godz. 10:55 Rozpoczął się XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum" Otwarciem wystawy prac Jana Szczepańskiego rozpoczął się XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 'Sacrum Non Profanum'. » więcej 2019-08-08, godz. 18:46 "Markowa Gala" w Świnoujściu To będzie wyjątkowy koncert, podczas którego rozbrzmiewać będzie wyłącznie muzyka Marka Grechuty. » więcej 2019-08-08, godz. 13:11 "Sacrum Non Profanum" o Moniuszce. Początek w Szczecinie Wystawa, film i panel dyskusyjny - w czwartek rozpoczyna się 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 'Sacrum Non Profanum'. » więcej 2019-08-07, godz. 10:11 Szczecinianin zdobywcą nagrody Marka Grechuty [ZDJĘCIA] W Świnoujściu trwa V edycja Grechuta Festival. Na wtorkowym, wieczornym koncercie zaprezentowało się 10 finalistów. Jury konkursu wyłoniło zwycięzców na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty. » więcej 2019-08-07, godz. 09:09 Grechuta Festival w Świnoujściu Antydyskoteka, piosenki znanych polskich artystów - przede wszystkim Marka Grechuty - czy wernisaż wystawy fotograficznej... - tak prezentuje się drugi dzień Grechuta Festival w Świnoujściu. » więcej 2019-08-06, godz. 17:03 Wystartował Grechuta Festiwal w Świnoujściu Koncerty, wystawy i opowieści o 'poetach piosenki' - wszystko osnute wokół postaci i twórczości Marka Grechuty, który zmarł w 2006 roku. » więcej 2019-08-06, godz. 12:20 Szczecińska pomoc dla polskiego archiwum w Szwajcarii [ZDJĘCIA] Archiwiści ze Szczecina pomagają w porządkowaniu szwajcarskiego archiwum. Ich praca trwa od siedmiu lat. » więcej 2019-08-05, godz. 12:52 Azjatyckie sukcesy Chóru Akademii Morskiej [ZDJĘCIA] Wystąpili na festiwalach w Japonii na 'Tokyo International Choir Competition' i na Tajwanie w 'Taipei International Choral Competition'. Oba występy należy zaliczyć do niezwykle udanych. » więcej 2019-08-04, godz. 19:50 "Poeta na trudne czasy". Rocznica śmierci pisarza 'Krzysztof Kamil Baczyński - żołnierz czy poeta?' to temat spotkania zorganizowanego w 75. rocznicę śmierci pisarza. Krzysztof Kamil Baczyński zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego w pałacu Blanka przy ul. Senatorskiej. » więcej 2019-08-04, godz. 12:54 Nie żyje ksiądz Kazimierz Orzechowski O śmierci duchownego i aktora poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Miał 90 lat. » więcej
183184185186187188189