Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zamek Książąt Pomorskich. źródło: wikipedia.org/wi
Zamek Książąt Pomorskich. źródło: wikipedia.org/wi
400 lat temu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się ostatni ślub w dynastii Gryfitów. Świętujemy tę rocznicę.
Para Książęca, w asyście giermków, błazna i dworzan wkroczyła na Zamek. Herold odczytał obwieszczenie dotyczące zaślubin Anny Pomorskiej i Ernesta de Croy oraz zaprosił na weselną uroczystość.

W programie są m.in. inscenizacje scen z życia ówczesnego dworu, nauki dworskich manier i tańców, muzyka z epoki, prelekcja, warsztaty, spektakl baletowy.

- Przede wszystkim sam wiek księżnej jest - jak na tamte czasy - późny, ponieważ Anna Pomorska wychodzi za mąż w wieku 29 lat, czyli jako stara panna. Wybór padł na katolickiego księcia, Ernest jest katolikiem, a Anna jest protestantką. W umowach małżeńskich bardzo długo trwały pertraktacje w sprawach wiary... - wspomina Joanna Kościelna - badaczka dziejów Gryfitów.

Postanowiono wtedy - co było wyjątkowe w tamtych czasach - że to dzieci same wybiorą, będąc już dorosłymi, którą wiarę przyjmą. Poza tym ślub odbywa się w dość dużym pośpiechu bowiem... pan młody przybywa za wcześnie na dwór w Szczecinie.

- Książę przyjeżdża szybko, co powoduje, że ślub Anny i Ernesta jest znacząco przyspieszony. Książę przyjeżdża pod koniec lipca, ślub zawierają 4 sierpnia, w wielu kwestiach nieprzygotowane są wozy, dorożki księżniczki, jej posag nie jest niedokończony... - mówi dalej Kościelna.

Niestety, książę umiera 1,5 roku po ślubie nie doczekawszy narodzin swojego jedynego syna. Jubileuszowe obchody ślubu Anny i Ernesta potrwają do wieczora.

Wstęp jest wolny.
- Przede wszystkim sam wiek księżnej jest, jak na tamte czasy, późny, ponieważ Anna Pomorska wychodzi za mąż w wieku 29 lat, czyli jako stara panna. Wybór padł na katolickiego księcia, Ernest jest katolikiem, a Anna jest protestantką. W umowach małżeńskic
- Książę przyjeżdża szybko, co powoduje, że ślub Anny i Ernesta jest znacząco przyspieszony. Książę przyjeżdża pod koniec lipca, ślub zawierają 4 sierpnia, w wielu kwestiach nieprzygotowane są wozy, dorożki księżniczki, jej posag nie jest niedokończony -

Zobacz także

2019-10-19, godz. 19:39 Łemkowszczyzna w "Cieniach zapomnianych kultur" W Kołbaczu po raz 12 rozpoczęły się 'Cienie zapomnianych kultur'. Jest to cykl wydarzeń, które odbywają się w atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego. » więcej 2019-10-19, godz. 16:27 Polskie dyktando w Moskwie W sobotę w Moskwie ponad 250 osób pisało dyktando z języka polskiego. To już dziewiąta edycja sprawdzianu i jednocześnie wspólnej zabawy, która promuje polską kulturę. » więcej 2019-10-17, godz. 09:44 W Myśliborzu najbliższe dni ze SMAK-iem SMAK w Myśliborzu w czwartek rozpocznie się po raz 40. To Ogólnopolskie Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki 'SMAK' im. Jonasza Kofty w Myśliborzu, których główną ideą jest poszukiwanie młodych talentów: pisarskich… » więcej 2019-10-16, godz. 21:10 Polak zdobywcą muzycznego Oscara Polak zdobywcą Gramophone Classical Music Award, nazywanego 'muzycznym Oscarem'. Jakub Józef Orlinski, polski śpiewak - kontratenor, zwyciężył w kategorii 'młody artysta'. Odebrał nagrodę podczas gali w Londynie. » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 Wernisaż: Kobiety w walce o niepodległość Polski [ZDJĘCIA] 'Kobiety w walce o niepodległość Polski' - to tytuł wystawy jaką od wtorku można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2019-10-15, godz. 13:09 Zakończył się remont Pałacu Czartoryskich Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Muzeum Narodowe zakończyło prace budowlane i ma już dokumenty od poszczególnych urzędów potrzebne do uzyskania zgody na użytkowanie. » więcej 2019-10-15, godz. 12:35 Laureatki Bookera o swoim wyróżnieniu Margaret Atwood mówi o 'zaskoczeniu' i 'skrępowaniu', Bernardine Evaristo ma nadzieję, że to początek szerszego trendu w literaturze. Laureatki tegorocznej nagrody Bookera - najważniejszego wyróżnienia literackiego na Wyspach - skomentowały… » więcej 2019-10-12, godz. 13:08 Piotr Moss świętuje złoty jubileusz twórczy w Szczecinie Piotr Moss, kawaler francuskiego Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” świętował w Szczecinie jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 70-lecia urodzin. » więcej 2019-10-12, godz. 11:54 Kraków uczci przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk Władze Krakowa w oryginalny sposób uczczą przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. W nowohuckich Kujawach powstanie las o nazwie 'Prawiek', którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do jednej z książek pisarki - 'Prawiek i… » więcej 2019-10-12, godz. 08:33 Galeria Kapitańska w Szczecinie ma 10 lat [ZDJĘCIA] Miejsce wystawiennicze powstało w pełnych uroku, zmodernizowanych pomieszczeniach piwnicznych w budynku przy ulicy Kapitańskiej w Szczecinie. » więcej
173174175176177178179