Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. twitter.com/prezydentpl/Krzysztof Sitkowski/KPRP
Fot. twitter.com/prezydentpl/Krzysztof Sitkowski/KPRP
Para prezydencka zainaugurowała ósme Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Wydarzenie odbyło się w Polsce i poza jej granicami.
W tym roku po raz pierwszy artyści czytali fragmenty nie jednego, a ośmiu dzieł napisanych przez polskich autorów. Nowele zostały wybrane przez parę prezydencką.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że tegoroczne lektury ukazują 100 lat dziejów Polski. Dodał, że przekazywane w nich wartości pozostały niezmienne. - Bardzo głęboki patriotyzm, miłosierdzie, uczuciowe, wrażliwe spojrzenie na drugiego człowieka, na ludzkie potrzeby, na ubóstwo. Na to wszystko, co jest ważną częścią życia - stwierdził prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wezwał do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci. - Żyjemy w takim świecie, gdzie w kółko tylko ekranik czy smartfona, czy monitora. A tymczasem dobrze byłoby zamknąć czasem oczy i wyobrazić sobie coś, co przeczytaliśmy, a czego nie mogliśmy zobaczyć - powiedział Duda.

Prezydent ogłosił także lekturę, którą będziemy czytali za rok. - Spotkamy się znowu przy klasyce polskiej literatury. To będzie "Balladyna" - powiedział Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie" podsumowała małżonka Prezydenta RP. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że najczęściej wybieraną do czytania w ramach akcji nowelą była "Katarynka" Bolesława Prusa.

Agata Korhnauser-Duda mówiła też, że dzieła polskich autorów czytano między innymi w Brazylii, Japonii i Chinach. 8 noweli wybranych do Narodowego Czytania zabrzmiało po polsku oraz w tłumaczeniu na inne języki. Polskie nowele czytano w sobotę w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i w ponad 31 krajach.

W ramach tegorocznej akcji były czytane poza „Katarynką” Bolesława Prusa: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" z cyklu "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego.

Narodowe Czytanie jest organizowane od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Relacja Pauliny Kurek (IAR).
Narodowe Czytanie" podsumowała małżonka prezydenta RP. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że najczęściej wybieraną do czytania w ramach akcji nowelą była "Katarynka" Bolesława Prusa.
Prezydent Andrzej Duda wezwał do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci.
Prezydent ogłosił także lekturę, którą będziemy czytali za rok.

Zobacz także

2021-05-14, godz. 16:43 Bulwarove wróci pod koniec czerwca Projekt 'Bulwarove' organizowany od kilku sezonów na Łasztowni powróci pod koniec czerwca. W tym roku hasłem przewodnim będzie „Wakacje bez monitora”. » więcej 2021-05-14, godz. 16:36 Kino Zamek wraca po pandemicznej przerwie Od 21 maja w Kinie Zamek zobaczymy między innymi Oscarowe produkcje takie jak 'Na Rauszu' z Madsem Mikkelsenem czy 'Co w duszy gra'. » więcej 2021-05-07, godz. 18:24 18. Tydzień Bibliotek rozpoczęty Rozstrzygnięciem konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 'Bibliotekarz Roku' zainaugurowany został w piątek 18. Tydzień Bibliotek. » więcej 2021-05-07, godz. 10:13 Andrzej Wierciński z Chopinem w Złotej Sali Filharmonii W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagra w piątek pianista Andrzej Wierciński. Wystąpi ze szczecińskimi symfonikami pod dyrekcją hiszpańskiego dyrygenta Josepa Caballe Domenecha. » więcej 2021-05-06, godz. 17:15 Meisinger w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Gitarzysta Krzysztof Meisinger nominowany do tegorocznej nagrody 'Fryderyk' w kategorii 'Album roku - recital solowy', nagrał kolejną płytę. » więcej 2021-05-04, godz. 14:49 Stek zamiast operetki. "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego" w Zamku Wielka pasja do gotowania sprawiła, że kompozytor porzucił tworzenie muzyki. Dzieła włoskiego twórcy zaprezentuje Opera na Zamku. » więcej 2021-05-03, godz. 13:04 "Giganci muzyki polskiej" w Filharmonii Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zamknie w poniedziałek cykl koncertów 'Majówka z polską muzyką'. W programie wieczoru pt. 'Giganci muzyki polskiej' znajdą się utwory Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego i… » więcej 2021-05-02, godz. 09:50 Muzyczne przeboje z wielkiego ekranu w Filharmonii [ZDJĘCIA] W ramach cyklu koncertów „Majówka z muzyką polską” w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmią w niedzielę przeboje z lat 20. i 30. XX wieku m.in. z repertuaru Hanki Ordonówny i Eugeniusza Bodo. Orkiestrę szczecińskich… » więcej 2021-05-01, godz. 13:17 Młodzi artyści zagrali ze swoimi mistrzami [ZDJĘCIA] Trwa Szczecin Classic Festival. To połączenie tradycyjnych koncertów z międzynarodowym kursem muzycznym dla uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski i z Europy. » więcej 2021-05-01, godz. 08:25 "Majówka z muzyką polską". Filharmonia zaprasza do sieci 'Majówka z muzyką polską', to nazwa cyklu koncertów, na które od soboty zaprasza Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Podczas trzech premierowych wieczorów zabrzmią utwory m.in. Witolda Lutosławskiego i Grażyny … » więcej
114115116117118119120