Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. twitter.com/prezydentpl/Krzysztof Sitkowski/KPRP
Fot. twitter.com/prezydentpl/Krzysztof Sitkowski/KPRP
Para prezydencka zainaugurowała ósme Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Wydarzenie odbyło się w Polsce i poza jej granicami.
W tym roku po raz pierwszy artyści czytali fragmenty nie jednego, a ośmiu dzieł napisanych przez polskich autorów. Nowele zostały wybrane przez parę prezydencką.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że tegoroczne lektury ukazują 100 lat dziejów Polski. Dodał, że przekazywane w nich wartości pozostały niezmienne. - Bardzo głęboki patriotyzm, miłosierdzie, uczuciowe, wrażliwe spojrzenie na drugiego człowieka, na ludzkie potrzeby, na ubóstwo. Na to wszystko, co jest ważną częścią życia - stwierdził prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wezwał do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci. - Żyjemy w takim świecie, gdzie w kółko tylko ekranik czy smartfona, czy monitora. A tymczasem dobrze byłoby zamknąć czasem oczy i wyobrazić sobie coś, co przeczytaliśmy, a czego nie mogliśmy zobaczyć - powiedział Duda.

Prezydent ogłosił także lekturę, którą będziemy czytali za rok. - Spotkamy się znowu przy klasyce polskiej literatury. To będzie "Balladyna" - powiedział Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie" podsumowała małżonka Prezydenta RP. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że najczęściej wybieraną do czytania w ramach akcji nowelą była "Katarynka" Bolesława Prusa.

Agata Korhnauser-Duda mówiła też, że dzieła polskich autorów czytano między innymi w Brazylii, Japonii i Chinach. 8 noweli wybranych do Narodowego Czytania zabrzmiało po polsku oraz w tłumaczeniu na inne języki. Polskie nowele czytano w sobotę w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i w ponad 31 krajach.

W ramach tegorocznej akcji były czytane poza „Katarynką” Bolesława Prusa: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" z cyklu "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego.

Narodowe Czytanie jest organizowane od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Relacja Pauliny Kurek (IAR).
Narodowe Czytanie" podsumowała małżonka prezydenta RP. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że najczęściej wybieraną do czytania w ramach akcji nowelą była "Katarynka" Bolesława Prusa.
Prezydent Andrzej Duda wezwał do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci.
Prezydent ogłosił także lekturę, którą będziemy czytali za rok.

Zobacz także

2021-02-10, godz. 06:58 Film Holland na krótkiej liście do Oscara Reprezentujący Czechy film 'Szarlatan' Agnieszki Holland znalazł się na tak zwanej krótkiej liście piętnastu filmów walczących o tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Zgłoszony przez Polskę obraz 'Śniegu już… » więcej 2021-02-09, godz. 14:39 Kino Zamek w piątek wznowi działalność Wznawiamy działalność - jako pierwsze w Szczecinie ogłasza Kino Zamek. » więcej 2021-02-06, godz. 15:00 Koncert w hołdzie najstarszemu kinu na świecie [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Tragarze i goście - czyli szczecińscy artyści składają hołd Pionierowi. Każdy będzie mógł za darmo wziąć udział w tym wydarzeniu, bo będzie transmitowane w internecie. » więcej 2021-02-05, godz. 10:53 Premiera "Pieśni" Karłowicza w jazzowych opracowaniach Światowej sławy zespół 'Atom String Quartet' nagrał nową płytę z dętym składem 'Szczecin Philharmonic Wind Quartet'. Artyści zarejestrowali pieśni Mieczysława Karłowicza w zaskakujących aranżacjach jazzowych. » więcej 2021-02-05, godz. 10:00 "Będziemy musieli się zamknąć mniej więcej na miesiąc" Dopiero otworzyli się po lockdownie, a niewykluczone, że już lutym lub marcu zamkną się się po raz kolejny. Chodzi o Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. » więcej 2021-02-05, godz. 09:16 Muzeum Techniki i Komunikacji otwarte, ale frekwencja jest niska Czekaliśmy na powrót do pracy, bo zagrożenie epidemiczne w muzeach jest niewielkie - mówił w 'Rozmowach pod Krawatem' Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. » więcej 2021-02-04, godz. 09:01 Hawana w Szczecinie. Kubański zespół wystąpi w Filharmonii [ZDJĘCIA] Kubańska muzyka zaczerpnięta prosto z hawańskich ulic zabrzmi w czwartek w Złotej Sali Filharmonii. Na scenie wystąpią artyści słynnego zespołu „Havana Dreams”. Założył go mieszkający od ponad 40-lat w Polsce, jeden z najpopularniejszych… » więcej 2021-02-03, godz. 20:07 Nominowani do Złotych Globów Poznaliśmy obrazy nominowane do Nagrody Złotych Globów. Niestety uznania w kategorii 'Film Zagraniczny' nie zdobyły polskie produkcje. Prym wiodły filmy Netfliksa. » więcej 2021-02-03, godz. 17:24 Muzeum Narodowe przygotowuje się do otwarcia Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowuje się do ponownego otwarcia. » więcej 2021-02-02, godz. 09:38 To był ślub. „Książę się żeni!” w Zamku Książąt Pomorskich 530. rocznica ślubu Bogusława X i Anny Jagiellonki będzie we wtorek hucznie świętowana na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej
122123124125126127128