Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Źródło: Materiały organizatora
Źródło: Materiały organizatora
Dziś rusza jubileuszowy 30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie. W ciągu kilkunastu dni widzowie obejrzą 150 filmów pochodzących z 60 krajów świata. O nagrodę główną festiwalu walczył będzie polski film, "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji najważniejszego szwedzkiego festiwalu filmowego jest ... mafia i tematy związane z przestępczością zorganizowaną. Jego szefowa Git Scheynius wierzy, że filmy zrealizowane przez młodych reżyserów, które podczas festiwalu zobaczy szwedzka publiczność, pokażą bliższy rzeczywistości obraz mafii, niż ten, do którego przyzwyczaiło nas Hollywood.

Wśród prezentowanych obrazów, znajdzie się też polska produkcja, która jednak nie jest typowana na faworyta. Film "Boże Ciało" zostanie pokazany w ramach konkursu, na ekranach trzech sztokholmskich kin.

Jedną z atrakcji jubileuszowego festiwalu będzie weekendowe kino lodowe. W jednym z parków szwedzkiej stolicy, na ważącym sześć ton ekranie z lodu, będzie można bezpłatnie obejrzeć kilka filmowych klasyków.

Laureatów nagród festiwalu w Sztokholmie poznamy w najbliższą sobotę.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Zobacz także

2020-12-07, godz. 07:14 Requiem w 229. rocznicę śmierci Mozarta [ZDJĘCIA] Około 70 artystów, w tym czworo solistów, dwa chóry i orkiestra symfoniczna, wykonało monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta w Kościele pw. Świętej Rodziny w Szczecinie. Dzieło zabrzmiało w 229. rocznicę… » więcej 2020-12-06, godz. 13:12 Mikołajki w Filharmonii [ZDJĘCIA] 'Walerianowe kropelki', to tytuł Mikołajkowego koncertu, na który zaprasza w niedzielę Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2020-12-04, godz. 15:35 Zimowe klimaty z Bergmannem w złotej sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Pierwsza Symfonia „Zimowe marzenia” oraz „Taniec pastuszków” i „Walc kwiatów” ze słynnego baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, zabrzmią w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2020-12-04, godz. 07:04 "Poradnik melomana" w setną rocznicę urodzin Waleriana Pawłowskiego Na rynku księgarskim ukazał się 'Poradnik melomana' Waleriana Pawłowskiego. Premiera książki zbiegła się z setną rocznicą urodzin nieżyjącego dyrygenta, kompozytora i publicysty związanego ze Szczecinem od 1954 roku. » więcej 2020-12-03, godz. 19:26 Wernisaż prac Bartosza Sikorskiego w Szczecinie [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza z Trafostacją Sztuki i Akademią Sztuki w Szczecinie zapraszają w czwartek na wernisaż prac Bartosza Sikorskiego. » więcej 2020-11-29, godz. 17:09 Jeden z najsłynniejszych filmowych czarnych charakterów nie żyje Nie żyje David Prowse, angielski aktor znany z roli - choć nie z głosu - jednego z najsłynniejszych czarnych charakterów w historii filmu: Dartha Vadera. » więcej 2020-11-29, godz. 14:53 Powstanie Listopadowe. Jak to było? Niebezpieczna pora, czyli Noc Listopadowa - o godz. 16 na kanale YT Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2020-11-29, godz. 13:01 Wielcy Koncermistrzowie: Rafał Zambrzycki-Payne Koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Rafał Zambrzycki-Payne wystąpił w sobotę - w ostatnim w tym roku kalendarzowym - koncercie Baltic Neopolis Orchestra w cyklu Wielcy Koncertmistrzowie. » więcej 2020-11-28, godz. 16:38 Nie żyje jeden z najważniejszych muzyków sceny rockowej w Polsce Zmarł muzyk Piotr Strojnowski, współzałożyciel i wokalista grającego muzykę reggae zespołu Daab, autor przeboju 'Ogrody serca' znanego pod tytułem 'W moim ogrodzie”. » więcej 2020-11-27, godz. 18:35 Ostatnie przygotowania przed finałem Festiwalu Garaże Kilometry kabli i tony sprzętu - to wszystko od rana wnoszą technicy do studia koncertowego Radia Szczecin. Trwają przygotowania do sobotniego finału III edycji Festiwalu Garaże. » więcej
1234567