Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Organy Barnima Grüneberga po renowacji. Kościół św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jan Olczak
Organy Barnima Grüneberga po renowacji. Kościół św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jan Olczak
Organy Barnima Grüneberga – klawiatura z tabliczką twórcy w kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jan Olczak
Organy Barnima Grüneberga – klawiatura z tabliczką twórcy w kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jan Olczak
Pierwszy w tym roku „Koncert Grünebergowski” odbędzie się o godzinie 19 w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach.
Muzyczne wieczory odbywają się, dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi 120-letnich organów Grüneberga.

Gośćmi wydarzenia będą szczecińscy instrumentaliści, zespół „Karłowicz Ensemble” i organista Jakub Stefek.

- Organy są instrumentem niewielkim - mówi Jakub Stefek. - Mogłoby się wydawać, że na takim instrumencie dużej literatury nie da się zagrać. Tymczasem cokolwiek by się tutaj nie zagrało, brzmi rewelacyjnie.

Zbiórkę pieniędzy na remont organów zainicjowali ks. Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów „Academia”.

- Kontynuuję dzieło mojego poprzednika, księdza Ryszarda Szymanika, który wykonał remont zabytkowych organów Grüneberga i na te koncerty wstęp jest wolny - mówi ks. Piotr Kurzaj, proboszcz Parafii w Zdrojach.

W związku z pandemią Covid-19, podczas wydarzenia współfinansowanego przez Miasto Szczecin, obowiązywać będą wszystkie zarządzenia i zalecenia wydane przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny w sprawie organizacji mszy w kościołach.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2020-08-22, godz. 17:32 Muzyka Astora Piazzolli na "Meisinger Music Festival" [ZDJĘCIA] W stargardzkiej Kolegiacie NMP Królowej Świata, publiczność gromkimi brawami nagrodziła brawurowe interpretacje dzieł Astora Piazzolli. » więcej 2020-08-22, godz. 11:48 Utwory Jana Wołka na festiwalu Fama Koncert pod tytułem 'Zamyśliłeś się...' na dobre otworzy festiwal Fama. Będzie go można zobaczyć w internecie, bo cała impreza z powodu epidemii koronawirusa przeniosła się do sieci. » więcej 2020-08-21, godz. 19:35 Rusza kolejna edycja "Meisinger Music Festival" [PROGRAM] 'Mesisinger Music Festival' ma już ugruntowaną pozycję w świecie artystycznym. Jego czwarta edycja rozpoczyna się w piątek w stargardzkiej kolegiacie. » więcej 2020-08-19, godz. 09:10 Wirtualna Fama zaprasza na kilkadziesiąt wydarzeń 30 wydarzeń: koncerty, spektakle i spotkania z literatami - to wszystko czekać będzie na uczestników festiwalu Fama. » więcej 2020-08-17, godz. 09:25 Muzeum "Sorrento" obdarowane Mieczysław Jurecki, jeden z najbardziej cenionych gitarzystów w Polsce, znany m.in. z 'Budki Suflera', 'Perfectu' i 'Alex Bandu', mający na koncie ponad 200 płyt rockowych, popowych i jazzowych, wręcz zelektryzował licznie zgromadzoną… » więcej 2020-08-16, godz. 12:20 Złote Rybki na 47. Ińskim Lecie Filmowym przyznane Polski film 'Supernova' Bartosza Kruhlika i niemiecka produkcja 'Błąd systemu' Nory Fingscheidt wyjechały z 47. Ińskiego Lata Filmowego ze Złotymi Rybkami. » więcej 2020-08-15, godz. 16:37 "Szpaczek dla dzieci", czyli ostatni dzień 14. Festiwalu Komedii SZPAK W piątek na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich swoje najlepsze programy i premierowe żarty zaprezentowało sześciu komików, a późnym wieczorem zaprezentowało się Impro z Krypty. » więcej 2020-08-15, godz. 15:39 Zmarła Ewa Demarczyk Zmarła Ewa Demarczyk, piosenkarka, aktorka i pianistka, wybitna wykonawczyni poezji śpiewanej, gwiazda 'Piwnicy pod Baranami'. Miała 79 lat. » więcej 2020-08-15, godz. 12:41 Ińskie Lato Filmowe powoli się kończy Powoli dobiega końca 47. Ińskie Lato Filmowe. » więcej 2020-08-14, godz. 07:39 47. Ińskie Lato Filmowe wciąż zaskakuje widzów [ZDJĘCIA] W czwartek odbyła się plenerowa prezentacja słuchowiska Macieja Drygasa 'Moja góra'. Przesłuchanie zaplanowano na jednym ze wzgórz, obok Ińska z jeziorkiem w tle. » więcej
45678910