Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"ÉxQuartet". Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
"ÉxQuartet". Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Fale popularnego cyklu koncertów „Muzyka na wodzie” zainicjowanych przed laty przez nieżyjącego dziś Jana Waraczewskiego, koncertmistrza Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, poniosą melomanów do Internetu.
Podczas wieczoru wystąpi doskonały "ÉxQuartet - mówi Tomasz Szczęsny, wiolonczelista zespołu.

- Padł pomysł, żebyśmy wykonali w kwartecie muzykę, którą Jan Waraczewski kochał i promował. Wybraliśmy na koncert utwory, które są miłe i przyjemne do słuchania z literatury orkiestrowej opracowanej na kwartet - mówi Tomasz Szczęsny.

Podczas koncertu usłyszymy kompozycje Leroy'a Andersona, Edwarda Elgara, Modesta Musorgskiego i Antonio Vivaldiego. Zagrają również skrzypek Łukasz Górewicz, altowiolista Grzegorz Sadowski i skrzypaczka Monika Sawczuk, która kupiła od rodziny Jana Waraczewskiego jego skrzypce.

- To jest instrument, z którym po prostu od pierwszego momentu się bardzo polubiłam i tak naprawdę nie byłoby całej tej idei, gdyby właśnie nie te skrzypce - mówi Monika Sawczuk.

W niedzielę „Muzyka na wodzie” odbędzie w Sali Kameralnej Filharmonii w Szczecinie, a nie jak co roku na przystani żeglarskiej w Dąbiu. Początek koncertu o godzinie 19 w serwisach Facebook i YouTube Filharmonii.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2020-08-01, godz. 12:56 Zachwycający koncert na zakończenie VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Koncertem z udziałem Coven Garden Solistis i liderów Baltic Neopolis Orchestry zakończył się w piątek wieczorem w kościele Jana Ewangelisty w Szczecinie VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki. » więcej 2020-07-31, godz. 12:03 RCK Pro Jazz Festival po raz 11. w Kołobrzegu Fani jazzu powinni w ten weekend odwiedzić Kołobrzeg. W piątek rozpoczyna się 11. edycja RCK Pro Jazz Festival. » więcej 2020-07-29, godz. 16:26 Poszukują grobu budowniczego Szczecina. "Natrafiliśmy na cenne odkrycia" [ZDJĘCIA] Stowarzyszenie Denkmal Pomorze ze Szczecina od kilkunastu miesięcy intensywnie poszukuje miejsca pochówku Johannesa Quistorpa - jednego z budowniczych XIX-wiecznego Szczecina. » więcej 2020-07-25, godz. 20:06 Nowe gwiazdy w alei w Sorrento [ZDJĘCIA] Halina Frąckowiak, Mira Kubasińska, Karin Stanek, Tadeusz Nalepa, Wojciech Gąssowski i Andrzej Dzikowski od soboty mają swoje gwiazdy w szczecińskiej Alei Gwiazd. Znajduje się ona przy Muzeum Muzyki Polskiej przy willi 'Sorrento'. » więcej 2020-07-25, godz. 14:41 Wirtuoz organów zagra w szczecińskiej katedrze Filip Presseisen, jeden z najbardziej utalentowanych w Europie organistów oraz improwizatorów młodego pokolenia zagra w sobotę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w… » więcej 2020-07-24, godz. 10:12 Premiera albumu "Astronomia poety. Baczyński" [WIDEO] Premierą płyty „Astronomia poety. Baczyński” rozpoczną się obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Album z piosenkami na podstawie wierszy poety nagrali wspólnie Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik. » więcej 2020-07-21, godz. 08:34 "Opowieści o rzeczach", czyli co mówi do nas... ocet i teczka? [ZDJĘCIA] Co chcą nam powiedzieć przedmioty codziennego użytku? Z ich perspektywy postanowił spojrzeć na świat Ryszard Matecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni, a prywatnie także ilustrator i autor tekstów. » więcej 2020-07-19, godz. 16:36 Zagrali w Ogrodzie Różanym [ZDJĘCIA] Folklor w szczecińskim Ogrodzie Różanym. Na scenie wystąpiła Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna z naszego miasta. » więcej 2020-07-18, godz. 13:36 Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, czyli otwarte magazyny Muzeum Techniki To jedyna okazja, aby zajrzeć tam, gdzie do tej pory zwiedzający nie byli wpuszczani. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie po raz pierwszy otworzy swoje magazyny. » więcej 2020-07-18, godz. 10:20 Neapolitańskie espresso kandydatem do listy dziedzictwa kultury UNESCO Neapolitańską kawę espresso ogłoszono kandydatką do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Władze regionu Kampania przekazały już kapitule specjalną dokumentację. » więcej
1234567