Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha.
Bunsch był autorem m.in. takich powieści jak "Imiennik", "Wawelskie wzgórze",
"Rok tysięczny". Stworzył też trylogię o Aleksandrze Wielkim. Nakłady jego książek osiągnęły w Polsce prawie 5 milionów egzemplarzy.

Karol Bunsch zanim zaczął pisać książki walczył o niepodległość Polski.

- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

W trakcie II Wojny Światowej Karol Bunsch należał do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej. Pisarz zmarł w 1987 roku.
- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

Dodaj komentarz 3 komentarze

Popularyzacja osób ważnych dla historii i tradycji państwa polskiego, to jedna z niewielu pożytecznych rzeczy, których podejmują się funkcjonariusze IPN. Tak pojmowane pamięci narodowej zasługuje na uznanie. Oczywiście, jeśli w swych publikacjach zachowają stosowny obiektywizm.
Nieskromnie też przypomnę, że już parę miesięcy usiłowałem temat patriotycznej twórczości Karola Bunscha uczynić bardziej znanym, proponując nazwanie maszyny drążącej tunel w Świnoujściu imieniem bohatera jednej z powieści Bunscha.
Nawiązując do "Dzikowego skarbu" zaproponowałem dla maszyny imię "Dzik", jednak moja propozycja nie zyskała uznania. I choć maszyna ryje, jak faktyczny dzik, to nazwana została "Wyspiarka". Szkoda... Widział ktoś kiedyś jakąś wyspiarkę ryjącą w ziemi??? Ja nie
Taka inicjatywa IPNu na pewno przyczyni się do przybliżenia tej wyjątkowej postaci.
Co do nazwy maszyny TBM, wyspiarka to inaczej mieszkanka wyspy, a imię to wymyśliła trójka mieszkańców Świnoujścia. Podsumowując prace komisji konkursowej prezydent tego miasta powiedział, że: "Jesteśmy wyspiarzami, więc i tunel wydrąży nam Wyspiarka" - jednak ten lokalny patriotyzm zrozumieją wyłącznie osoby, które umieją pojąć wyjątkową specyfikę miasta położonego na 44 wyspach.
ale "Wyspiarka"... to tak mało patriotycznie brzmi.
Pierwsze skojarzenie z "Wyspiarka"? Towarzyszka Robinsona Crusoe. I nie chodzi o Piętaszka. O kozę :))
a DZIK to nie dość, że chłop na schwał, to na dodatek Słowianin! I to z tych prasłowiańskich ziem! Kojarzysz? Popiel, myszy, Trygław, Swarożyc i takie tam klimaty... Jakbyś nie kojarzył, to popytaj chłoptasiów wszechpolaków lub innych narodowych odrodzeńców

Zobacz także

2024-03-27, godz. 19:52 Artur Moon zagrał „Koncert w Ciemności” w Operze na Zamku [ZDJĘCIA] Występuje z ogromnym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, Indonezji, Emiratach Arabskich, na Filipinach i w krajach europejskich. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, polski pianista, awangardowy kompozytor i wizjoner - Artur Moon zagrał… » więcej 2024-03-27, godz. 15:37 Wystawa Nieżychowskiego przybliża życie tej wyjątkowej dla Szczecina postaci [WIDEO, ZDJĘCIA] Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą ważnej dla Szczecina osobowości - Jackowi Nieżychowskiemu. » więcej 2024-03-27, godz. 12:44 Międzynarodowy Dzień Teatru. W Szczecinie świętowano wcześniej [ZDJĘCIA] W środę Międzynarodowy Dzień Teatru. W Szczecinie świętowano już w poniedziałek. Podczas gali zorganizowanej przez Zarząd Oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Szczecinie oraz Teatr Polski wyróżniono aktorów pracujących… » więcej 2024-03-26, godz. 18:00 Nic nie jest takie, jakie się wydaje... [WIDEO, ZDJĘCIA] Nadciąga jubileuszowe wydanie cyklu [3x1]. » więcej 2024-03-26, godz. 10:52 Młodzi chcą zachęcić rówieśników do odwiedzania teatrów Chcą zachęcić swoich rówieśników do odwiedzania teatrów - w tym celu działają w mediach społecznościowych i organizują festiwal. » więcej 2024-03-25, godz. 11:03 Mikołaj Biba z Grand Prix 14. Wiosennego Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [ZDJĘCIA] Muzyka z różnych epok, od dawnej po współczesną. Soliści i zespoły kameralne ze szkół muzycznych I stopnia z całej Polski. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończył się w niedzielę 14. Wiosenny Ogólnopolski… » więcej 2024-03-23, godz. 18:32 Jeden z najwybitniejszych artystów "Piwnicy pod Baranami" nie żyje Zmarł Leszek Długosz - aktor, kompozytor, poeta, bard i pianista, jeden z najwybitniejszych artystów krakowskiej 'Piwnicy pod Baranami'. » więcej 2024-03-23, godz. 18:10 Premiera na deskach Polskiego. "Oryginalny spektakl, w zasadzie dramat muzyczny" To opowieść o człowieku pełnym sprzeczności, o próbie odrzucenia wiary, buncie przeciwko tradycjom przodków, jak też o pragnieniu spełnienia marzeń - na deskach Teatru Polskiego w Szczecinie w sobotę premiera spektaklu Isaaca Singera… » więcej 2024-03-23, godz. 17:17 "Pasja według św. Jana" w Kaplicy Baptystów Na 'Pasję według św. Jana' Jana Sebastiana Bacha zaprasza w sobotę do Kaplicy Baptystów Fundacja Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie. » więcej 2024-03-23, godz. 16:33 Pianista Ignacy Lisiecki owacyjnie przyjęty w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Dokonał wielu światowych prawykonań utworów kompozytorów muzyki współczesnej, w tym Jemu dedykowanych. Występuje z najlepszymi orkiestrami po obu stronach globu. Lista dokonań artysty jest nieskończenie długa. Ignacy Lisiecki -… » więcej
2345678