Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
"Wojenna odyseja Zbigniewa Piaseckiego ps. Czekolada" pod takim tytułem ukazała się książka wywiad z najbardziej znanym w Szczecinie kombatantem, żołnierzem Armii Krajowej.
Autorem publikacji jest Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

- Szkoda, żeby ta historia uległa zapomnieniu - tak o opowieściach Zbigniewa Piaseckiego mówi autor książki. - Walczył w Śródmieściu, również w okolicach Sejmu. Brał udział w zdobyciu budynku tzw. YMCA, czyli budynku Zrzeszenia Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej. Pod Sejmem został lekko ranny odłamkiem pocisku moździerzowego. To była rana, którą odniósł podczas powstania.

Zbigniew Piasecki bardzo dużo swojego czasu poświęca na spotkania, na których opowiada
o historii II Wojny Światowej i swoich doświadczeniach.

- Bardzo plastycznie opowiada o wydarzeniach związanych z II Wojną Światową, o swoich przygodach w tym okresie, zwłaszcza w Powstaniu Warszawskim. Pełni rolę osoby, która pomaga zwłaszcza młodzieży lepiej zrozumieć klimat tamtych czasów. Pan Zbigniew bardzo chętnie i często uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą szkolną, z żołnierzami Wojska Polskiego. Daje świadectwo tych wydarzeń, które przeżył - mówi Przemysław Benken.

Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada" urodził się na Wołyniu w 1927 roku. Po wojnie zamieszkał w Szczecinie, gdzie żyje do dziś.
Autorem publikacji jest Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zbigniew Piasecki bardzo dużo swojego czasu poświęca na spotkania, na których opowiada o historii II Wojny Światowej i swoich doświadczeniach.

Zobacz także

2023-12-05, godz. 07:19 Najlepsi aktorzy sezonu wybrani Jacek Piątkowski z Teatru Współczesnego i Danuta Kamińska z Teatru Lalek „Pleciuga' najlepszymi aktorami ubiegłego sezonu teatralnego zachodniopomorskich scen. To wyniki plebiscytu 'Bursztynowy Pierścień'. » więcej 2023-12-02, godz. 20:10 „Serduszka” ze Szczecina najlepsze na Ogólnopolskim Konkursie im. prof. Marka Jasińskiego [ZDJĘCIA] Około 150. dzieci i młodzieży na jednej scenie. Zakończył się I Ogólnopolski Konkurs Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych „Wesołe Dźwięki” - Kolędy i Pastorałki im. prof. Marka Jasińskiego. Pomysłodawcą i organizatorem… » więcej 2023-11-29, godz. 23:48 Zespół Dice zagrał na scenie Radia Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Minikoncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2023-11-28, godz. 20:00 Kości zostaną rzucone... [WIDEO, ZDJĘCIA] W najbliższą środę po godz. 23.00. » więcej 2023-11-27, godz. 14:46 Zmarł pisarz Paweł Huelle W wieku 66 lat zmarł pisarz Paweł Huelle. Poinformowały o tym władze Gdańska, z którym związany był artysta. » więcej 2023-11-26, godz. 09:06 Zwyciężczyni nagrody „Jantar”: książka wprowadziła w moje życie sporo zamętu Jolanta Aniszewska za książkę „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach” otrzymała Nagrodę Literacką „Jantar”. » więcej 2023-11-25, godz. 08:21 Tłumy na powrocie z emigracji Słowianina [ZDJĘCIA] Dom Kultury Słowianin w Szczecinie wreszcie oficjalnie otwarty. » więcej 2023-11-24, godz. 12:45 Festiwal Czytania startuje w Szczecinie W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpoczyna się 11. Festiwal Czytania imienia Wojciecha Pszoniaka 'Odkrywcy wyobraźni'. » więcej 2023-11-24, godz. 09:54 Nowa piosenka Baltic Neopolis Orchestry "przyniosła wszystkim ogromną frajdę" [WIDEO] Na okrągłe urodziny spełnili swoje marzenie. Baltic Neopolis Orchestra świętuje 15-lecie działalności. Z tej okazji nagrali coś, o czym marzyli od dawna, czyli piosenkę ze szczecińskimi artystami. » więcej 2023-11-24, godz. 09:12 Profesor Ewa Filipowicz-Kosińska zachwyciła pieśniami Carla Loewego [ZDJĘCIA] Zwany „Schubertem Północy” położył podwaliny dla rozwoju muzycznego Szczecina XIX wieku. Wczoraj w Willi Lentza zabrzmiały pieśni Carla Loewego w 227. rocznicę urodzin kompozytora. » więcej
27282930313233