Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Chór dziecięcy „Don Diri Don” pod dyrekcją Dariusza Dyczewskiego przed bazyliką Swiętego Piotra w Watykanie. Fot. Paweł Moskowicz
Chór dziecięcy „Don Diri Don” pod dyrekcją Dariusza Dyczewskiego przed bazyliką Swiętego Piotra w Watykanie. Fot. Paweł Moskowicz
Trzy Złote Puchary Międzynarodowego Konkursu "Chorus Inside" w Rzymie - to bilans nagród szczecińskiego chóru dziecięcego "Don Diri Don". W poniedziałek zespół śpiewał w Watykanie.
To najmniejsze państwo świata. Zajmuje 44 hektary, czyli niecałe pół kilometra kwadratowego.

- Poza jego murami jest wiele budynków należących do Watykanu. Razem więc państwo to jest właścicielem 72 hektarów. W związku z tym można tu spotkać też mieszkańców i obywateli Watykanu. Jest ich mniej więcej 800 mężczyzn i 200 kobiet - powiedziała Małgorzata Walczak, znana już dzieciom z Rzymu, ceniona i jedna z najpopularniejszych przewodniczek po Watykanie.

- To jest niebywałe państwo, bo papież jest następcą Świętego Piotra. Dlatego zawitaliśmy do grobu Świętego Piotra, ale również zobaczyliśmy, gdzie obecny papież zamieszkuje i mogliśmy też być u grobu Świętego Jana Pawła II, który jest naszym rodakiem, w związku z tym młodzież chętnie pomodliła się przy Jego grobie - podsumowała Małgorzata Walczak.

Większość z nas po raz pierwszy była w Watykanie - powiedziała Maja Wawrowska z "Don Diri Don".

- Najbardziej "zamurowała mnie" Bazylika Świętego Piotra. Te marmury, freski, obrazy i ten styl barokowy - uzupełniła. - Najważniejsze było odwiedzenie miejsca, gdzie papież Polak pełnił funkcję Głowy Kościoła - dodał Adam Moskowicz. - Zainspirowała mnie Bazylika jako młodego rysownika - stwierdziła Helena Łukawska. - Watykan to piękne państwo z niesamowitą architekturą. Wszystko zapierało dech w piersiach - podsumowały dzieci z chóru.

We wtorek "Don Diri Don" wraca do Szczecina, w którym wystąpi w niedzielę, 12 grudnia 2021 roku w ramach Koncertów Grünebergowskich.
Relacja Doroty Zamolskiej (Radio Szczecin)

Zobacz także

2019-10-17, godz. 09:44 W Myśliborzu najbliższe dni ze SMAK-iem SMAK w Myśliborzu w czwartek rozpocznie się po raz 40. To Ogólnopolskie Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki 'SMAK' im. Jonasza Kofty w Myśliborzu, których główną ideą jest poszukiwanie młodych talentów: pisarskich… » więcej 2019-10-16, godz. 21:10 Polak zdobywcą muzycznego Oscara Polak zdobywcą Gramophone Classical Music Award, nazywanego 'muzycznym Oscarem'. Jakub Józef Orlinski, polski śpiewak - kontratenor, zwyciężył w kategorii 'młody artysta'. Odebrał nagrodę podczas gali w Londynie. » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 Wernisaż: Kobiety w walce o niepodległość Polski [ZDJĘCIA] 'Kobiety w walce o niepodległość Polski' - to tytuł wystawy jaką od wtorku można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2019-10-15, godz. 13:09 Zakończył się remont Pałacu Czartoryskich Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Muzeum Narodowe zakończyło prace budowlane i ma już dokumenty od poszczególnych urzędów potrzebne do uzyskania zgody na użytkowanie. » więcej 2019-10-15, godz. 12:35 Laureatki Bookera o swoim wyróżnieniu Margaret Atwood mówi o 'zaskoczeniu' i 'skrępowaniu', Bernardine Evaristo ma nadzieję, że to początek szerszego trendu w literaturze. Laureatki tegorocznej nagrody Bookera - najważniejszego wyróżnienia literackiego na Wyspach - skomentowały… » więcej 2019-10-12, godz. 13:08 Piotr Moss świętuje złoty jubileusz twórczy w Szczecinie Piotr Moss, kawaler francuskiego Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” świętował w Szczecinie jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 70-lecia urodzin. » więcej 2019-10-12, godz. 11:54 Kraków uczci przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk Władze Krakowa w oryginalny sposób uczczą przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. W nowohuckich Kujawach powstanie las o nazwie 'Prawiek', którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do jednej z książek pisarki - 'Prawiek i… » więcej 2019-10-12, godz. 08:33 Galeria Kapitańska w Szczecinie ma 10 lat [ZDJĘCIA] Miejsce wystawiennicze powstało w pełnych uroku, zmodernizowanych pomieszczeniach piwnicznych w budynku przy ulicy Kapitańskiej w Szczecinie. » więcej 2019-10-12, godz. 07:14 "Urna. 75 lat od spalenia Biblioteki Narodowej" Biblioteka Narodowa zaprasza na prezentację 'Urna. 75 lat od spalenia Biblioteki Narodowej', która odbędzie się w sobotę w Pałacu Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich 3/5 w godzinach 11-19. Wstęp na wydarzenie jest wolny. » więcej 2019-10-11, godz. 16:20 Szwedzkie komentarze wokół literackich Nobli Literackie Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz Petera Handke są w Szwecji szeroko komentowane i budzą wśród części publicystów również kontrowersje. Pod adresem Szwedzkiej Akademii kierowane są bowiem zarzuty, że jej wybory miały… » więcej
174175176177178179180