Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
"A ponad kulami latały brylanty", czyli twórczość Baczyńskiego w Starej Rzeźni. Spektakl, w reżyserii Przemysława Tejkowskiego, to opowieść o stracie bliskiej osoby oraz poszukiwaniu ukojenia we wspomnieniach.
Tekst składa się w całości z wierszy i prozy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Całość przedstawienia obsadzona jest w brutalnej, wojennej rzeczywistości.

Spytaliśmy widzów, dlaczego wybrali ten spektakl: - Baczyński to wielki poeta, który w bardzo młodym wieku niestety zmarł. Jestem tu przede wszystkim dlatego, że jego poezja okresu wojennego, to jest coś, co lubię. Wizje katastroficzne Baczyńskiego, to jest coś rzadko spotykanego ogólnie w poezji. - Kamil Baczyński tworzył przepiękną poezję. Znam kulisy jego śmierci w Powstaniu Warszawskim. Był wybitnym poetą, a to przedstawienie poświęcono jego pamięci - mówili.

- Nigdy nie miałam okazji, żeby tutaj w Szczecinie, w tak wyjątkowym miejscu być, bo to Stara Rzeźnia. Podoba nam się tu bardzo i ciekawa jestem jaki będzie odbiór publiczności - powiedziała Adrianna Kieś, aktorka.

Prócz niej wystąpił Przemysław Tejkowski.

- Szczecin dlatego, że jest od dawna umiłowanym miastem, pomimo, że jest bardzo daleko od Rzeszowa, to mam tu wielu przyjaciół, między innymi kolegę, radnego Roberta Stankiewicza; łączy nas niejedna pasja, w tym: poezja. Baczyński dlatego, że jest to jeden z najwybitniejszych i najbardziej przemawiających do moich uczuć, do mojego umysłu, poeta. Człowiek, który w dwadzieścia kilka lat przeżył to, na co my mamy swoje - niejednokrotnie dłuższe - życie - dodał Tejkowski.

Zaprezentowano takie utwory jak: "Wyroki", "Pokolenie" czy "Elegia o chłopcu polskim". Za inscenizację odpowiedzialny jest duet: Szczęsny i Terlikowski.

Scenografię przygotowuje Krystyna Anna Obuszko, a muzykę - Jacek Chrobak. Spektakl został wzbogacony o utwory wokalne do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.
Relacja Krzysztofa Cichockiego [Radio Szczecin]
Relacja Krzysztofa Cichockiego (2) [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-12-17, godz. 16:52 Świąteczny Koncert „Christmas Best” w Radiu Szczecin Magiczny, nastrojowy, świąteczny... Utwory bożonarodzeniowe zabrzmią dziś w studiu koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin. Doskonale znany repertuar wykonają m.in. liderzy orkiestry kameralnej Baltic Neopolis Orchestra. » więcej 2022-12-16, godz. 10:41 Prawykonanie kompozycji Stalmierskiego na Jubileuszu Bogusława Jakubowskiego Jedno z największych arcydzieł muzyki - Symfonia nr 8 h-moll „Niedokończona” Franciszka Schuberta, poemat symfoniczny „Preludia” Ferenca Liszta oraz światowe prawykonanie nowego utworu szczecińskiego kompozytora - Janusza Stalmierskiego… » więcej 2022-12-15, godz. 17:09 Nie żyje wokalistka zespołu Obrasqi. To bardzo smutna informacja. » więcej 2022-12-15, godz. 10:48 Akademia Sztuki „Gwiazdkuje”. Artyści z nową płytą na święta Trzynaście kolęd, między innymi: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem” i „Bóg się rodzi”. Akademia Sztuki w Szczecinie wydała świąteczną płytę pod tytułem „Gwiazdkujemy… » więcej 2022-12-14, godz. 15:28 Bela Komoszyńska z Sorry Boys w Radiu Szczecin Piąty album zespołu Sorry Boys o tytule 'Renesans' jest naszą aktualną 'Płytą tygodnia', dlatego w 'Radiu Szczecin w Pracy' połączyliśmy się z wokalistką i współautorką nowych kompozycji grupy. » więcej 2022-12-13, godz. 21:35 Strajkujący musieli liczyć się z tym, że mogą dostać wyrok kary śmierci Pokazy filmu Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz i Moniki Mazenek-Wilczyńskiej „Pacyfikacja stoczni im. A. Warskiego w 1981 r.” odbyły się we wtorek w Centrum Dialog Przełomy w Szczecinie i w Klubie Delta w Dąbiu. » więcej 2022-12-13, godz. 20:04 Pieśni Gintrowskiego w Radiu Szczecin w 41. rocznicę stanu wojennego. Zaśpiewała Katarzyna Mielnik [ZDJĘCIA] „Ornamentatorzy”, „Przesłuchanie Anioła”, „Wróżba” i „Kanapka z człowiekiem”. Pieśni Przemysława Gintrowskiego to tekstów m.in. Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego zabrzmiały w studiu koncertowym S-1 im. Jana… » więcej 2022-12-12, godz. 12:39 Grand Prix SAWP dla Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj Festiwal Muzyczny „Koncerty Grünebergowskie” 2022. » więcej 2022-12-10, godz. 19:45 Finał Festiwalu „Koncerty Grünebergowskie” z GRAND PRIX SAWP [ZDJĘCIA] Inauguracja obchodów dwudziestej rocznicy śmierci Profesora Jana Szyrockiego i piętnastolecia istnienia Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego. Po koncercie publiczność pozna Laureata Nagrody GRAND PRIX SAWP przyznanej… » więcej 2022-12-10, godz. 09:18 Łukasz Borowicz z muzyką XX wieku w Filharmonii [ZDJĘCIA] Sławę przyniosły mu głośne premiery w teatrach operowych na świecie, a także koncerty ze słynnymi orkiestrami, choćby m.in. z Londyńską i Szkocką BBC, Berlińską, czy Narodową w Los Angeles. W piątek Łukasz Borowicz - jeden… » więcej
53545556575859