Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2009-09-24, godz. 08:39 Ekonomia prostym językiem w teatralnej sztuce 'Euro, Szwagier i grające koguciki' to tytuł przedstawienia, które w kabaretowej formie przybliżyć ma studentom skomplikowane pojęcia ekonomiczne. » więcej 2009-09-18, godz. 09:24 Wielkie gwiazdy na wielki jubileusz Z okazji 40-lecia Domu Kultury Słowianin do Szczecina przyjechały legendy Rocka - Omega, SBB, TSA i Olympic. » więcej 2009-09-16, godz. 10:12 Zbliża się przegląd kabaretów w Szczecinie Kabaret Adin - Władysława Sikory, Grzegorz Halama Oklasky i Limo - to gwiazdy tegorocznego SZPAK-a, czyli Szczecińskiego Przeglądu Autorskich Kabaretów. » więcej 2009-09-16, godz. 10:09 Anglojęzyczny spektakl w Goleniowskim Domu Kultury 'Jedno z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych dzieł tego roku' - tak The New York Times pisał o spektaklu, który dziś zostanie wystawiony w Goleniowskim Domu Kultury. » więcej 2009-09-15, godz. 09:26 Rejs jachtu Stary do Islandii na zdjęciach w Zamku Faunę oceanu, żeglarskie życie oraz wulkaniczne góry i lodowce Islandii - to przedstawiają zdjęcia, które dziś o godzinie 17 zostaną zaprezentowane na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2009-09-11, godz. 15:35 10. Herbertiada w Kołobrzegu X Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta 'Herbertiada' odbywa się w Kołobrzegu. » więcej 2009-09-11, godz. 08:18 Można zwiedzić podziemne komnaty w Zamku Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie otwiera swoje komnaty dla mieszkańców miasta. » więcej 2009-09-09, godz. 14:08 Katarzyna Groniec i Elvis Costello Katarzyna Groniec wystąpi 10 września o 19.00 w Kino-Teatrze Stargardzkiego Centrum Kultury. » więcej 2009-09-06, godz. 07:59 Nowy sezon w Pleciudze Przedstawieniem 'Kopciuszek' rozpoczyna się dziś nowy sezon w teatrze lalek 'Pleciuga'. » więcej 2009-09-03, godz. 11:22 Promocja albumu IPN w Szczecinie Niemieckie i sowieckie zdjęcia z września 1939 roku znalazły się w albumie wydanym przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. » więcej
634635636637638639640