Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Potrwa 10 godzin, a usłyszeć będzie można nie tylko znanych, ale także zwykłych mieszkańców. Wzorem innych polskich miast Szczecin dołączył do "Narodowego czytania Pana Tadeusza". Na Różance ochotnicy i zaproszeni goście wyrecytują dzieło Mickiewicza niemal w całości.
Nietypowa akcja odbywa się z okazji 200. rocznicy wydarzeń opisanych przez Adama Mickiewicza w "Ostatnim zajeździe na Litwie".

- To jedna z moich ulubionych książek - przyznają szczecinianie. - Pomysł jest rewelacyjny, dlatego że nie umiemy go czytać. Robi się to w szkole, we fragmentach i na siłę.

Wśród miłośników "Pana Tadeusza" jest m.in. prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, który rozpoczynał drugą księgę.

- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek. - Kiedy byłem w szkole przeczytałem go kilka razy. Do tej pory znam na pamięć niektóre fragmenty. To wyjątkowe dzieło, o którym wszyscy myślą z sentymentem.

Kilka wersów zaprezentują też osoby niewidome, które przeczytają poemat z książki napisanej Brajlem. Będzie też "Pan Tadeusz" w języku migowym. Usłyszymy także aktorów Teatru Współczesnego, m.in. Sławomira Kołakowskiego.

Akcja potrwa do godz. 20.
- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek.
Szczecinianie czytają "Pana Tadeusza". Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2010-09-17, godz. 07:30 Zbiory Czartoryskich w Szczecinie Kamizelka Tadeusza Kościuszki, szabla Michała Wiśniowieckiego, turecki namiot zdobyty pod Wiedniem - to tylko niektóre eksponaty z wystawy Przeszłość-Przyszłości w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2010-09-16, godz. 07:33 Laureat Festiwalu Malarstwa z Krakowa Grand Prix jednego z najpoważniejszych festiwali sztuki wizualnej w Polsce - Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego otrzymał Artur Przebindowski z Krakowa. » więcej 2010-09-15, godz. 12:08 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie Jeden z najpoważniejszych festiwali sztuki wizualnej w Polsce - Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego - dziś rozpoczyna się w Szczecinie. » więcej 2010-09-11, godz. 13:13 Afrykańska parada w Szczecinie 'Afrykańska parada' rozpocznie nowy sezon teatralny w teatrze Lalek Pleciuga i Teatrze Współczesnym w Szczecinie. » więcej 2010-09-10, godz. 07:40 Basia Trzetrzelewska zaśpiewa na Zamku Po ponad 15 latach nieobecności na scenie polskiej, znakomita wokalistka Basia, czyli Barbara Trzetrzelewska, zaśpiewa dziś w Szczecinie. » więcej 2010-09-04, godz. 07:14 Muzyczne święto w Policach Poza festiwalem młodych talentów Gramy także w Policach szykuje się święto muzyczne. Wieczorem w Parku Staromiejskim odbędzie się koncert pod hasłem Lux Aeterna. » więcej 2010-09-03, godz. 20:52 Cornelia Moore zaśpiewała w Szczecinie (WIDEO) Obdarzona głosem obejmującym cztery oktawy Cornelia Moore zaśpiewała w Szczecińskim Royal Jazz Clubie. » więcej 2010-09-02, godz. 11:14 Sztukowanie w Gryfinie, czyli zderzenie sztuk i kultur Blisko stu artystów z 7 europejskich krajów zawita dziś do Gryfina. Rusza IV Zderzenie Sztuk i Kultur 'Sztukowanie 2010 - czyli Festiwal Premier'. » więcej 2010-08-29, godz. 10:27 Piosenki gospel w czterech językach w Stargardzie Dziś w Stargardzie kończą się V Międzynarodowe Warsztaty 'Stargard Gospel Days'. Efektem kilkudniowej pracy nauczycieli z USA i chórzystów z Polski, Niemiec i Ukrainy będzie koncert finałowy. Złożą się na niego gospelowe standardy… » więcej 2010-08-28, godz. 20:34 "Miąższ" wygrał Famę Trójząb Neptuna, główna nagroda Famy dla projektu 'Piosenki dla jednego artysty' zespołu Miąższ z Lublina oraz warsztatu literackiego pod kierunkiem Michała Zabłockiego. Po dwóch tygodniach zakończyła się świnoujska Fama. » więcej
616617618619620621622