Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2014-10-13, godz. 10:49 "Co się stało z polską piłką można też śpiewać na wesołą nutę" [WIDEO] Zwycięstwo dla Polski 2:1 prognozuje we wtorkowym meczu ze Szkocją autor przeboju 'Co się stało z polską piłką'. » więcej 2014-10-12, godz. 22:20 Chór Opery na Zamku z prestiżową nominacją Chóry szczecińskiej Opery na Zamku oraz Teatru Vorpommern w niemieckim Greifswaldzie nominowane do tytułu Chór Roku. » więcej 2014-10-12, godz. 13:21 Szymon Hołownia poprowadzi rekolekcje w Szczecinie Znany dziennikarz i publicysta rozpocznie nauki w niedzielę w kościele dominikanów przy pl. Ofiar Katynia. Tytuł rekolekcji to 'Trzy sposoby na otyłość duszy'. » więcej 2014-10-12, godz. 12:23 Widzowie chwalą nowy spektakl we Współczesnym 'Męczennicy' niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga to nowa propozycja szczecińskiego teatru. Pierwsi widzowie mogli zobaczyć sztukę w interpretacji Anny Augustynowicz w sobotni wieczór. » więcej 2014-10-11, godz. 18:39 Sztuka kontrowersyjnego dramaturga w Teatrze Współczesnym Przedstawienie 'Męczennicy' to opowieść o chłopcu, który uważa, że przeżył religijne objawienie. Od tego momentu zaczyna narzucać rówieśnikom i nauczycielom swoją wizję świata. » więcej 2014-10-11, godz. 11:40 Tarara zagrał Brahmsa. Publiczność oniemiała Koncert skrzypcowy Brahmsa w wykonaniu Stefana Tarary zachwycił szczecinian. Młody skrzypek z Niemiec wystąpił w piątek wieczorem w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2014-10-09, godz. 21:58 Szczecińska premiera "Iskierki" zachwyciła publiczność 'Iskierka' to przejmujący film dokumentalny Wiesławy Piećko o rodzinach, w których są dzieci z zespołem Downa. Premiera odbyła się w czwartek wieczorem w kinie Helios. » więcej 2014-10-09, godz. 18:54 Nosowska i Krawczyk zapraszają na Festiwal Młodych Talentów [WIDEO] Zakończył się pierwszy etap szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów-Nowa Energia. Do tegorocznej edycji muzycznego konkursu zgłosiło się ponad 300 wykonawców i to nie tylko z Polski. Wśród nich są kapele m.in. z Niemiec, Włoch… » więcej 2014-10-09, godz. 17:32 Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu ma 50 lat Były kwiaty odznaczenia i wspomnienia, przygotowano film dokumentujący historię MOK-u i wystąpiła znana pieśniarka Grażyna Łobaszewska. » więcej 2014-10-09, godz. 17:15 Ten film opowiada o prawdziwych problemach i przeżyciach wielu rodzin [WIDEO] 'Iskierka' to przejmujący dokument o rodzinach dzieci z zespołem Downa, który w czwartek ma swoją premierę w Szczecinie. » więcej
437438439440441442443