Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2013-11-21, godz. 20:42 Szczecińska Paryżanka doczekała się swojej biografii [ZDJĘCIA, WIDEO] Podczas promocji książki w Szczecińskiej Agencji Artystycznej salę wypełnili wielbiciele piosenkarki, przyjaciele i rodzina. Wspomnienia o Helenie Majdaniec zebrał Rafał Podraza. » więcej 2013-11-21, godz. 19:26 Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego ożyła. Zobacz jak się zmienia Interaktywną animowaną wersję mapy Lubinusa, niemieckiego badacza Pomorza, można od czwartku oglądać na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2013-11-21, godz. 12:18 Historyczny obraz odnalazł się w kościele Odnalazła się 300-letnia 'Ostatnia wieczerza' z kościoła w Grabowie. Obraz z XVIII-wiecznego ołtarza był w innym kościele stargardzkiej parafii. » więcej 2013-11-21, godz. 10:10 Krzesimir Dębski w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Znany kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, skrzypek, dyrygent Krzesimir Dębski był w czwartek gościem audycji 'Moje miasto Moja muzyka'. » więcej 2013-11-21, godz. 09:56 Niezwykły spektakl w szczecińskiej szkole Uczniowie, rodzice, nauczyciele przeżyją morską przygodę w Szkole Podstawowej nr 68 w Szczecinie. W sali gimnastycznej odbędzie się w czwartek premiera spektaklu audiowizualnego 'Wiatr od morza'. » więcej 2013-11-21, godz. 07:04 Szczecinianie nagrali piosenkę do filmu animowanego Zespół Analogs nagrał piosenkę do filmu animowanego 'Wilq Superbohater'. Teledysk do tej piosenki oficjalnie zadebiutował w sieci. » więcej 2013-11-19, godz. 10:23 Na "Bajki samograjki" do Pleciugi Do piątku w Pleciudze można posłuchać 'Bajek samograjek'. » więcej 2013-11-16, godz. 22:27 Muzyka i taniec w operze - jest nowy spektakl Muzyka jednego z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku Witolda Lutosławskiego i taniec - to nowy spektakl w szczecińskiej Operze na Zamku. » więcej 2013-11-16, godz. 19:20 Były debaty o sztuce, teraz powstanie diagnoza - to efekt Kongresu Kultury Internetowa publikacja o stanie kultury na Pomorzu Zachodnim - taki będzie efekt cyklu debat, które od piątku odbywały się w Szczecinie. » więcej 2013-11-15, godz. 19:06 "Muzea nakręcają koniunkturę". W Szczecinie trwa Kongres Kultury [ZDJĘCIA] Kultura wpływa na rozwój gospodarczy, a tezy sprzed dekady mówiące o tym, że powinna utrzymać się sama, odchodzą do lamusa - m.in. na ten temat dyskutują w Szczecinie uczestnicy I Kongresu Kultury Pomorza Zachodniego. » więcej
477478479480481482483