Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2013-08-31, godz. 09:38 Akademia Sztuki serwuje wyjątkowe menu Kanapkę dziekańską, śliwkę licencjacką czy śniadanie jak u mamy będzie można zjeść w kawiarni należącej do szczecińskiej Akademii Sztuki. Uczelnia oficjalnie otwiera w sobotę 'Artterię'. » więcej 2013-08-31, godz. 09:31 Wystawa tylko dla dorosłych 'Fascynujący barbarzyńca', 'obrazoburca i skandalista'- tak krytycy i odbiorcy sztuki nazywają Leszka Żegalskiego, współczesnego polskiego malarza. Obrazy artysty zostały zaprezentowane szczecinianom podczas piątkowego wernisażu w… » więcej 2013-08-30, godz. 16:53 Szczecińscy filmowcy szukają aktorów Casting do filmu 'Mleko i miód płynący' rozpocznie o 17 na placu Orła Białego. Akcja filmu toczy się w Szczecinie, a całość reżyseruje szczecinianin Arkadiusz Zych. » więcej 2013-08-30, godz. 16:16 Polonezem do Armenii. Dziś opowiedzą o wyprawie Załoga FSO Trip zaprezentuje swojego 20-letniego Poloneza Caro w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej. » więcej 2013-08-30, godz. 13:24 Radio Szczecin najbardziej opiniotwórcze Radio Szczecin jest najbardziej opiniotwórczą rozgłośnią regionalną w Polsce i piątym najbardziej opiniotwórczym medium regionalnym. » więcej 2013-08-28, godz. 17:23 Bohaterowie Twin Peaks na deskach Współczesnego Cztery premiery w nadchodzącym sezonie będą mogli zobaczyć widzowie szczecińskiego Teatru Współczesnego. » więcej 2013-08-27, godz. 17:24 Nowe miejsce dla miłośników książek [WIZUALIZACJE] Już wiosną przyszłego roku szczecinianie będą mogli korzystać z biblioteki w centrum miasta. » więcej 2013-08-27, godz. 11:12 Na zakupy do Opery Opera na Zamku wietrzy swoje magazyny - we wtorek rusza wyprzedaż starych kostiumów i rekwizytów, których używano podczas spektakli. » więcej 2013-08-26, godz. 16:19 25 milionów na kolejny remont Zamku Po remoncie południowej części Zamku Książąt Pomorskich, przychodzi czas na północne skrzydło, od strony tarasu widokowego. Jesienią ruszą prace renowacyjne, które mają przywrócić jego dawny renesansowy wygląd. » więcej 2013-08-25, godz. 20:14 Kataryniarze i tancerki na dziedzińcu Zamku Niemieccy kataryniarze, artysta z Grecji, ukraińskie pieśni i orientalne tancerki - w weekend na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się festiwal Spotkanie Kultur. » więcej
490491492493494495496