Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2012-07-12, godz. 07:19 Magistrat odzyskuje przedwojenne barwy [ZDJĘCIA] Gmach szczecińskiego Urzędu Miasta w kolorze znienawidzonego przez niektórych warzywa. Ściany magistratu niebawem pokryje szpinakowa farba. » więcej 2012-07-09, godz. 09:22 Janusz Radek w Radiu Szczecin [WYWIAD] Janusz Radek - wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych - był dziś gościem Radia Szczecin. » więcej 2012-07-09, godz. 08:44 Zakończyły się Spoiwa Kultury Spektakl na Łasztowni zakończył festiwal 'Spoiwa Kultury'. W ramach 13. edycji imprezy odbywały się gry uliczne, spektakle, koncerty oraz wystawy. » więcej 2012-07-06, godz. 09:48 Klimatycznie na rozpoczęciu Spoiw Kultury [ZDJĘCIA] '13' nie pechowa, a szczęśliwa dla festiwalu Spoiwa Kultury. Wiernych widzów nie odstraszają nawet burze z piorunami. Na dziś synoptycy zapowiadają kolejne burze, a organizatorzy Spoiw - wieczorne koncerty i przedstawienia. Już teraz… » więcej 2012-07-05, godz. 18:01 Młodzi i kreatywni w Policach. Co pokażą? Joanna Szczepkowska i Wojciech Wysocki będą gośćmi rozpoczynającego się dziś w Policach II Polickiego Festiwalu 'Teatralna Elipsa Kreatywności' im. Zygmunta Zdanowicza. » więcej 2012-07-05, godz. 09:53 Wielka łódź powstaje na dachu kamienicy [ZDJĘCIA] Instalacja na budynku przy placu Giedroycia w Szczecinie, to zwiastun startującego dziś Festiwalu Spoiwa Kultury. » więcej 2012-07-05, godz. 07:20 "Miejsce, którego w Szczecinie brakowało" Lokal po dawnym Empiku trafia w ręce Miejskiej Biblioteki Publicznej. Strony uzgodniły już warunki jego przejęcia. Tym sposobem Szczecin za kilka miesięcy będzie miał swój Salon Literacki. » więcej 2012-07-04, godz. 08:03 Bogate "Spoiwa kultury" w Szczecinie Awangardowe spektakle, akcje teatralne, nowoczesne choreografie oraz koncerty muzyki źródłowej to tylko niektóre propozycje rozpoczynających się dziś w Szczecinie 'Spoiw kultury'. » więcej 2012-07-03, godz. 23:26 Krzysztof Cugowski w Radiu Szczecin [WYWIAD] Wokalista rockowy i kompozytor, związany z Budką Suflera od początku lat 70., był gościem audycji Radio Cafe. » więcej 2012-07-03, godz. 17:42 Pieśni Loewego w Radiu Szczecin, czyli "I Loewe You" Utwory słynnego XIX-wiecznego kompozytora nagrywają w studiu Radia Szczecin muzycy z Baltic Neopolis Orchestra oraz Adam Kruszewski i Urszula Kryger. A to z inicjatywy Fundacji Pro Stetinum Bono. » więcej
550551552553554555556