Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2012-02-09, godz. 07:24 Znany kompozytor poprowadzi warsztaty w Szczecinie Krzesimir Dębski - znany kompozytor, skrzypek i dyrygent - rozpoczyna dziś Regionalne Warsztaty Orkiestrowe w Szkole Muzycznej przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2012-02-08, godz. 13:42 Szczeciński "Muzyk" już po remoncie. Zobacz jak wygląda [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Szkół Muzycznych w Szczecinie ma od wczoraj salę kameralną. To efekt ubiegłorocznego remontu piwnic w zabytkowym budynku przy ul. Staromłyńskiej. » więcej 2012-02-06, godz. 15:11 Spotkanie z ks. Bonieckim w Szczecinie Promocja najnowszej książki 'Lepiej palić fajkę niż czarownice' to główny punkt spotkania z jej autorem ks. Adamem Bonieckim. » więcej 2012-02-06, godz. 13:58 Ponad 2 mln złotych dla szczecińskiej kultury Konkurs ministra kultury został rozstrzygnięty. Dofinansowanie otrzymają m.in. Teatr Kana, Klub 13 Muz i parafia Jana Ewangelisty. » więcej 2012-02-03, godz. 19:01 Nowy film o artystach. Tym razem z Koszalina Słynny czeski fotograf przyjeżdża do Koszalina, aby stworzyć serię zdjęć w nadmorskiej scenerii. Przypadek sprawia, że jego plany ulegają zmianie. Tak najkrócej można streścić najnowszy film zrealizowany z Zachodniopomorskiego… » więcej 2012-02-01, godz. 09:23 "Jedyny autentyczny zabytek, który zachował się w Zamku do dziś" Szesnastowieczną polichromię będzie można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich. Zabytek zostanie udostępniony zwiedzającym po zakończeniu przebudowy Opery na Zamku. » więcej 2012-01-31, godz. 20:49 Opus Magnum w Kołobrzegu Opus Magnum, czyli Wielkie Dzieło pod takim hasłem w Kołobrzegu organizowana będzie 10. jubileuszowa edycja Sunrise Festival. » więcej 2012-01-29, godz. 11:24 Dziecięcy chór pojechał na tournee do Indii Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego „DON-DIRI-DON' jeszcze w niedzielę wystąpi na Goa. W niedzielę zaśpiewają w Pune, a w środę - w Mumbaju. » więcej 2012-01-28, godz. 15:48 Kolędy i pastorałki w szczecińskiej katedrze W ramach trzydziestego Misterium Kolędowego wystąpią wokaliści z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz zespół folklorystyczny 'Siermięgi'. » więcej 2012-01-28, godz. 15:05 Cicha noc, czyli kolędy na chór i smyczki Piękne polskie śpiewy bożonarodzeniowe to prezent szczecińskiej sceny muzycznej na zakończenie okresu świątecznego. » więcej
569570571572573574575