Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Organy w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim, [www.commons.wikimedia.org/wiki/File:Kamien Pomorski]
Organy w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim, [www.commons.wikimedia.org/wiki/File:Kamien Pomorski]
W piątek (21 czerwca) w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim zainaugurowano 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Festiwal, którego historia rozpoczęła się 4 czerwca 1965 roku, jest najstarszym, nieprzerwanie organizowanym wydarzeniem muzycznym tego typu na Pomorzu Zachodnim i drugim w Polsce, po Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Piątkowe spotkania z muzyką w katedrze za sprawą organów, wyjątkowego wnętrza zabytkowej świątyni i jej akustyki oraz mistrzowskiej gry festiwalowych wykonawców, przyciągają nie tylko wiernych miłośników muzyki klasycznej, ale też turystów wypoczywających w Kamieniu Pomorskim i w nadmorskich kurortach.
Podczas koncertu otwierającego tegoroczny Festiwal za kontuarem kamieńskich organów zasiadł znany polski wirtuoz tego królewskiego instrumentu prof. Roman Perucki. W części kameralnej licznie zgromadzona publiczność usłyszała "Mszę Koronacyjną" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu szczecińskiego Zespołu Wokalistów "Camerata Nova" obchodzącego jubileusz 35-lecia, Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej oraz solistów: Barbary Żarnowieckiej (sopran), Ewy Filipowicz-Kosińskiej (alt), Pawła Wolskiego (tenor) i Janusza Lewandowskiego (bas), pod batutą dyrektora programowego Festiwalu prof. Eugeniusza Kusa.
W tym roku na kamieńskie muzyczne lato złoży się dwanaście piątkowych koncertów oraz dodatkowy (sobotni) 6 lipca. Pierwszy relacjonuje Dorota Zamolska.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2020-05-31, godz. 14:38 "Cinematic Piano" Aleksandra Dębicza | Filharmonia w Szczecinie on-line [POSŁUCHAJ, GALERIA] Aleksander Dębicz – absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej zagra w niedzielę (31.05.2020) w Filharmonii… » więcej 2020-05-31, godz. 14:53 Krzysztof Meisinger | Ekskluzywny kontrakt z brytyjską wytwórnią fonograficzną "Chandos" i Meisinger Music Festival… Krzysztof Meisinger w opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z całego świata, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych gitarzystów… » więcej 2020-05-31, godz. 15:45 Inspektor Jass na tropie Mingusa [POSŁUCHAJ] Cykl koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" przeniesiony został w przestrzeń Internetu. Kolejna odsłona comiesięcznych koncertów… » więcej 2020-05-31, godz. 15:49 Premiera filmu Eli Blanki pt. "Portret mamy" [POSŁUCHAJ] Pierwszy pokaz w tym roku, w formie kina plenerowego w Szczecinie zorganizowało w miniony piątek Stowarzyszenie "Kamera". Podwórko kamienicy gdzie mieści się… » więcej 2020-05-31, godz. 15:21 Pocztowa 19 - nowy adres na kulturalnej mapie Szczecina [ROZMOWA] W Szczecinie powstało nowe miejsce kulturotwórcze. Założyła je autorka "Kamienicy w lesie" - Monika Szymanik. "Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki… » więcej 2020-05-22, godz. 22:08 "Ósmy Bies" - opowieść o Arkadiuszu Kremzie [POSŁUCHAJ] 24 kwietnia 2020 roku w wypadku samochodowym w Oświęcimiu zginął tragicznie Arkadiusz Kremza - poeta związany z Mikołowem i grupą poetycką "Na Dziko"… » więcej 2020-05-24, godz. 15:48 Premiera on-line zespołu "Karłowicz Quartet" | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Kwartetów dwojga wspaniałych kompozytorów wysłuchamy w niedzielę (24.05.2020) podczas koncertu on-line pt. „Karłowicz Quartet” | Szostakowicz | Bacewicz… » więcej 2020-05-24, godz. 19:37 Druga płyta zespołu Tęskno [POSŁUCHAJ] 17 kwietnia ukazała się - w wersji cyfrowej - druga płyta zespołu Tęskno, zatytułowana po prostu "Tęskno". CD jak i winyl, będą miały premierę 29 maja… » więcej 2020-05-24, godz. 19:54 Konkurs na piosenkę o Szczecinie [POSŁUCHAJ] Do 15 czerwca można zgłaszać swój utwór o Szczecinie, w konkursie Music Szczecin Net. Celem jest promocja muzyczna Miasta Szczecina oraz wyłonienie zwycięskiego… » więcej 2020-05-24, godz. 19:59 75 filmów na 75-lecie polskiego Szczecina [ROZMOWA] Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia we współpracy ze Stowarzyszeniem Kamera przygotowało cykl filmowy, którego prezentacja zaczyna się już jutro (25.05)… » więcej
23456