Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Maciej Melecki, fot. [Monika Stolarska]
Maciej Melecki, fot. [Monika Stolarska]
Wkrótce nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu ukaże się książka Meleckiego zatytułowana "Nigdzie indziej". To drugi tom zapisków po opublikowanym "Gdzieniegdzie" (Łódź 2017). Konstrukcja oraz ramy modalne znaczącą nie odbiegają od zaproponowanej w pierwszym tomie formie silva rerum – luźnego zbioru notatek, zapisków, spostrzeżeń, wielobiegunowych dywagacji, wypowiedzi teoretycznych, krótkich recenzji czy esejów. Eksplikowane treści w Nigdzie indziej są żywą, niekiedy bezpośrednią reakcją na sprawy i kwestie bieżące - trapiące swą złożoną problematyką, dojmujące niekiedy dotkliwie poprzez ich graniczny aspekt oraz absorbujące ze względu na swą enigmatyczną wydarzeniowość.

Sinusoidalny charakter ewokowanych i interpretowanych treści wiąże się z koniecznością dobywania wielorejestrowego języka – w zależności od eksponowanych tematyk, język tych krótkich lub dłuższych wypowiedzi przybiera na tyle różną i odmienną postać, że w efekcie otrzymujemy jego estetyczny amalgamat. Proza poetycka zderzana jest z tekstami analizującymi polityczny wymiar wikłający jednostkę w narzucany jej dyktat, praca żałoby po śmierci bliskich ludzi kontrastowana z miniaturami sytuacyjnymi, wreszcie medytacje o losowym fatum sąsiadują z wypowiedziami teoretycznymi o wymiarze własnej poezji, które przeplatane są krótkimi analizami tomów wierszy czy twórczości danych poetów lub filozofów. Heterogeniczny w swej naturalnej postaci korpus tej książki przynosi mocno sfałdowany, niejednoznaczny, interwencyjny, epifaniczny oraz porowaty w swej fakturze konglomerat wypowiedzi.

"Nigdzie indziej" jest przeto książką autorskiego agonu - zawierającą meandrujący zręb koniecznych reakcji na symulakrum dookolnego świata, demistyfikowanego kąśliwymi podejrzeniami wobec opresyjnych jego intencji – ale także jednostkowego spektrum poetyckich wizji czy krytycznych wglądów dotyczących analizy postaci egzystencjalnych potyczek. Niezgoda sąsiaduje z tu z niedowierzaniem. Niepogodzenie z narzucanym racjo przenika w sfery chromej artykulacji oniemienia. Koniec zaś bynajmniej niczego nie wieńczy – pozostaje otwarty.
Posłuchaj rozmowy dra Konrada Wojtyły z Maciejem Meleckim
 

Zobacz także

2021-02-25, godz. 22:35 "Mała Wielka Księga Drogi". Jerzy Ciurlok z debiutem poetyckim [ROZMOWA] Nakładem Instytutu Mikołowskiego ukazała się książka Jerzego Ciurloka zatytułowana "Mała Wielka Księga Drogi". Autor znany dotąd jako publicysta, felietonista… » więcej 2021-02-28, godz. 14:37 "Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci" [POSŁUCHAJ ROZMOWY] To książka łącząca pokolenia, uruchamia wspomnienia zarówno w głowie prawie 100-letniej prababci jak i nastolatki, która powoli żegna się z dzieciństwem… » więcej 2021-02-21, godz. 22:12 "Królewski dar. Co Polska i Polacy dali światu" Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego [POSŁUCHAJ] Stefan Banach - najwybitniejszy polski matematyk, Antoni Patek - genialny konstruktor legendarnych zegarków, Helena Jurgelewicz - pierwsza kobieta weterynarz… » więcej 2021-02-14, godz. 16:28 "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" [POSŁUCHAJ] Twórcy umieszczają w swoich dziełach sekretne znaki. Odczytanie ich nie zawsze jest proste i jednoznaczne. Skąd się wzięła gigantyczna ważka na obrazie… » więcej 2021-01-31, godz. 15:20 Piotr Solecki - "Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu" [ROZMOWA] XII wiek na Bliskim Wschodzie to bardzo burzliwy czas: to okres wypraw krzyżowych, Bizancjum walczy o przetrwanie, Krzyżowcy w Lewancie próbują stawić czoła… » więcej 2021-01-25, godz. 12:37 Tadeusz Eysymont - "Ślad na ziemi" [POSŁUCHAJ] Stowarzyszenie Czas Przestrzeń i Tożsamość wśród wielu swoich projektów ma zatytułowany BOS, czyli Bałtyk Odra Szczecin. W nim to realizowane są monografie… » więcej 2021-01-12, godz. 21:32 Może i powinienem tam pojechać... "Hotel Polski" Artura Daniela Liskowackiego [ROZMOWA] Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie najnowsza książka Artura Daniela Liskowackiego - prozaika, poety, dziennikarza, autora słuchowisk radiowych, krytyka… » więcej 2021-01-17, godz. 14:41 Marek Stelar o "Sednie" i kolejnej książce [POSŁUCHAJ] Nie kryminał, jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić, a raczej powieść grozy. Tak można określić najnowszą książkę, szczecińskiego autora literatury… » więcej 2020-12-27, godz. 21:24 Marek Hłasko - "Diabły w deszczu" i biografia pisarza - "Proletariacki książę" [ROZMOWA] Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie nieznane opowiadanie Marka Hłaski Diabły w deszczu (Devils in the rain), ze wstępem Radosława Młynarczyka i w… » więcej 2020-12-27, godz. 19:44 Marcin "Yeti" Tomaszewski - "Tato" [POSŁUCHAJ] Piękno wspinaczki. Piękno życia. Marcin "Yeti" Tomaszewski. Alpinista specjalizujący się we wspinaczce stylem wielkościanowym, jeden z najlepszych na świecie… » więcej
12345