Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. [Stowarzyszenie im. Prof. Marka Jasińskiego]
Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. [Stowarzyszenie im. Prof. Marka Jasińskiego]
Fundacja Camerata Stargard otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Muzyka na zorganizowanie Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu im. Profesora Marka Jasińskiego „Przestrzeń dźwięku”. Odbędzie od 10 do 12 września 2021 roku w Stargardzie.

W zamyśle organizatorów nowy festiwal muzyczny miał się odbyć podczas Dni Stargardu 2020. - W ten sposób uczczona miała być 10 rocznica śmierci profesora Jasińskiego. Podczas wydarzenia miała zagrać m.in. Orkiestra „Camerata Stargard”. Zaplanowane były również występy polskich i zagranicznych chórów, a także prawykonanie jednego z utworów profesora. Ten pierwszy festiwal miał otworzyć furtkę do corocznego organizowania go w różnej formule, z różną muzyką, nie tylko Marka Jasińskiego. Niestety, z powodu pandemii, to się nie powiodło – wspomina Grzegorz Konopczyński, prezes Fundacji Camerata Stargard i Dyrektor Festiwalu ogłaszając, że przyznane dofinansowanie z Ministerstwa w wysokości 84 600 złotych, pozwoliło na powołanie wydarzenia w tym roku.

Profesor Marek Jasiński pochodzący ze Stargardu ceniony kompozytor i pedagog związany m.in. ze Szczecinem i Akademią Muzyczną w Poznaniu, był twórcą muzyki chóralnej, wokalno-instrumentalnej oraz instrumentalnej. Dzieciństwo i młodość spędził w Stargardzie. Zmarł w 2010 roku w wieku 61 lat, gdy służbowo przebywał w Rumunii, reprezentując tam Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, w której piastował funkcję dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki. O Festiwalu Jego imienia mówią dyrektorzy przedsięwzięcia, kreatywny Iwona Charkiewicz i artystyczny Szymon Wyrzykowski.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2021-08-15, godz. 19:06 Trwa 5. Meisinger Music Festival [POSŁUCHAJ, GALERIA] W piątek, 13 sierpnia 2021 roku, rozpoczął się w Szczecinie 5. Meisinger Music Festival zainicjowany przez wybitnego gitarzystę Krzysztofa Meisingera. Podczas… » więcej 2021-08-15, godz. 19:34 Zakończyło się 48. Ińskie Lato Filmowe [RELACJA] Wczoraj wieczorem (14 sierpnia) podczas oficjalnego zamknięcia festiwalu rozdano Złote Rybki - nagrody Ińskiego Lata Filmowego. Od kilkunastu lat na festiwalu… » więcej 2021-08-15, godz. 19:59 Koncert KROKE w Świnoujściu [ROZMOWA] Koncert odbył się w Świnoujściu zmieniając muszlę koncertową w kosmiczny balon. Zespół KROKE znany jest praktycznie pod każdą szerokością geograficzną… » więcej 2021-08-15, godz. 18:58 Atom String Quartet & Szczecin Philharmonic Wind Quartet na Dziedzińcu Kultury w Warszawie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Urszula Dudziak, Natalia Kukulska, Renata Przemyk, Krzysztof Cugowski, Józef Skrzek, Sławek Uniatowski, BOKKA i Rysy, Małe Instrumenty, Ścianka – to tylko… » więcej 2021-08-15, godz. 19:46 W kinach "Czarna owca". Rozmawiamy z reżyserem [POSŁUCHAJ] Magda i Arek tworzą zgrane małżeństwo z 25-letnim stażem, opiekujące się chorym dziadkiem. Mieszkają z synem Tomkiem, który jest w długoletnim związku… » więcej 2021-08-15, godz. 19:53 "Mistrz" - film Macieja Barczewskiego [ROZMOWA] Twórcy filmu "Mistrz" reżyser Maciej Barczewski i aktor, odtwórca roli komendanta obozu z Auschwitz, Marcin Bosak byli gośćmi 48. Ińskiego lata Filmowego… » więcej 2021-08-12, godz. 10:32 Kolejne odsłony w Alei Gwiazd big-beatu | Willa Sorrento w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] 4 lata temu reaktywowano w Szczecinie kultową kawiarnię Sorrento. Początkowo lokal funkcjonował na zasadach ogródka grillowego. Następnie uruchomiono… » więcej 2021-08-08, godz. 20:28 W Szczecinie wręczono Fryderyki 2021 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej [POSŁUCHAJ] Szczecin nową stolicą polskiej muzyki! Do takiego przekonania doszła publiczność i muzycy goszczący w czwartek, 5 sierpnia 2021 roku w szczecińskiej Netto… » więcej 2021-08-08, godz. 14:25 Rozpoczęło się 48. Ińskie Lato Filmowe [RELACJA] Aktorzy, reżyserzy i operatorzy, wśród nich między innymi Marian Dziędziel, Marcin Bosak Jan Jakub Kolski i Jacek Petrycki - wszyscy oni odwiedzą Ińsko… » więcej 2021-08-08, godz. 14:42 Z korpo do studia. Singiel "Wypalenie" Lalu Slavickiej [ROZMOWA] Internet zapłonął od iskry, jaką po kilkunastu latach pracy w korporacji, wykrzesała Lalu Slavicka. W ciągu miesiąca singiel "Wypalenie" odtworzyło ponad… » więcej
34567