Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Organy Barnima Grüneberga z 1862 roku w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. [Łukasz Szełemej, Archiwum]
Organy Barnima Grüneberga z 1862 roku w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. [Łukasz Szełemej, Archiwum]
W niedzielę, 21 sierpnia 2022 w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, odbył się kolejny koncert realizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest przypomnienie dokonań jednego z najbardziej znanych europejskich rodów organmistrzów – Grünebergów i próba przywrócenia świetności brzmienia zabytkowym instrumentom, które przed laty zbudowali bohaterowie muzycznej podróży.

Historia rodziny produkującej w XVIII, XIX i XX wieku cenione na świecie organy zaczyna się od urodzonego ok. 1720 roku Philippa Wilhelma Grüneberga – organmistrza i organisty z Białogardu. Jej najsłynniejszym przedstawicielem był Carl Barnim Theodor Grüneberg, który w roku 1854 założył własną firmę Orgelbauanstalt B. Grüneberg Stettin Große Domstraße 24 (obecnie ul. Farna). Pierwsze organy z fabrycznych pracowni trafiły do Bonina (pow. łobeski) – opus 1, Kummerowa (powiat Mecklemburg Seeplatte) – opus 2 i Wielina (powiat koszaliński) – opus 3.

Bohaterem festiwalowego koncertu w minioną niedzielę były organy z kościoła pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, bowiem niedawno odkryto zagmatwaną historię tego instrumentu, który zmieni podawane wcześniej informacje na jego temat.

Przekazywana mediom i wielokrotnie powtarzana informacja jakoby odrestaurowany w 2015 roku instrument ze Zdrojów ma 120 lat, była nieprawdziwa. Gdy pytano o tabliczkę umocowaną nad klawiaturą z napisem: No 60-B. Grüneberg-Stettin 1862, wówczas padała odpowiedź: „...ktoś ją doczepił, przykleił do instrumentu w Zdrojach itd. itp.".

Prawda okazała się zupełnie inna. Dzieło firmy „Barnim Grüneberg opus 60, 1862” – to najstarsze działające w Szczecinie organy Grüneberga. Zbudowano je w roku 1862 dla kościoła w Gryfinie, gdzie zagrały po raz pierwszy w 1863 roku. Dwadzieścia lat później, w 1883 roku zostały przeniesione do Finkenwalde (obecnie Zdroje). Ich ponowne zamontowanie, ustawienie brzmienia i strojenie nadzorował sam mistrz Barnim. 10 września 1893 roku dźwięki instrumentu uświetniły mszę erygującą nową parafię ewangelicką. Tak więc dzieło nr 60 rozpoczęło swoje drugie życie, a szczeciński organmistrz przystąpił do pracy nad gryfińskim instrumentem, którego zapisał pod numerem 383 Greifenhagen.

Zatem wracamy do intrygującej tabliczki rejestrowej. Nikt jej nie doczepiał, nie przyklejał, jest po prostu oryginalna. I podczas koncertu 21 sierpnia 2022 roku uroczyście ogłoszono i świętowano 160-rocznicę powstania zabytku z kościoła w Zdrojach.

Wydarzenie uświetnili prof. Tomasz Adam Nowak – organista z Niemiec, a także Carlos Peña Montoya – harfista z Kostaryki. Artyści przedstawili kompozycje m.in. Georga Friedricha Händla, Maurice’a Ravela i Carlosa Salzedo.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Tomaszem Adamem Nowakiem
 

Zobacz także

2022-08-22, godz. 01:19 Krzysztof i Jakub Jakowiczowie na 15. Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Szczecinie [ROZMOWA] Techniczne umiejętności z wirtuozowskim zacięciem wydobywali z każdego dźwięku pięknie brzmiących skrzypiec. Krzysztof i Jakub Jakowiczowie zadziwiali… » więcej 2022-08-22, godz. 00:37 Lech Majewski i jego "Brigitte Bardot - cudowna" na festiwalu Ińskie Lato Filmowe [WYWIAD] Dziś kończy się 49. Ińskie Lato Filmowe. Widzowie mogli wziąć udział w 100 wydarzeniach: projekcjach filmowych, wystawach, spotkaniach, koncertach i leśnych… » więcej 2022-08-15, godz. 16:24 International Lutosławski Youth Orchestra w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie | To już dziesiąta… W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie trwają próby unikatowej w świecie International Lutosławski Youth Orchestra. To profesjonalny program… » więcej 2022-08-15, godz. 00:19 "Kryjówki. Architektura przetrwania" - nowa wystawa w Trafo [ROZMOWA] "Kryjówki. Architektura przetrwania" to najnowsza wystawa w Trafostacji Sztuki Szczecin, przygotowana wraz z warszawską Zachętą Sztuki Współczesnej. Wystawa… » więcej 2022-08-15, godz. 00:23 Wadim Brodski na 15. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Szczecinie | „Powiem szczerze... mam talent” [R… Urodził się w Kijowie. W latach siedemdziesiątych XX wieku, na początku kariery miał trudności z koncertowaniem, ponieważ władze Związku Radzieckiego… » więcej 2022-08-15, godz. 00:45 Magiczne słowo: "Przytul" [ROZMOWA] STANISŁAW CELIŃSKA to znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, ale także zjawiskowa wokalistka. Podczas kameralnego recitalu z towarzyszeniem… » więcej 2022-08-15, godz. 00:57 Rozpoczęło się 49. Ińskie Lato Filmowe [RELACJA] Do przyszłej niedzieli (21 sierpnia) w Ińsku widzowie zobaczą blisko 80 filmów. Będą też mogli wziąć udział w wystawach, spotkaniach, koncertach, a nawet… » więcej 2022-08-15, godz. 01:16 "Śledź młody jazz" [ROZMOWA] Szczecin Music Fest to sztandarowa impreza Dariusza Startka, organizatora koncertów muzyków z całego świata. To dzięki niemu do naszego miasta zawitało wiele… » więcej 2022-08-16, godz. 10:19 Jakub Jakowicz | „Muzyka pomaga mi w dojściu do harmonii ze sobą i ze światem...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Koncertuje od 11. roku życia. Gra ze wszystkimi czołowymi orkiestrami w kraju i zagranicą. Występuje pod batutami najznamienitszych dyrygentów. Jest świetnym… » więcej 2022-08-07, godz. 14:02 Agnieszka Rehlis zainaugurowała w Willi Lentza 6. Meisinger Music Festival [POSŁUCHAJ] Wśród zaproszonych gwiazd poprzednich edycji byli między innymi Plácido Domingo Jr., Alicja Węgorzewska, Ivo Pogorelić, Orkiestra „Sinfonia Varsovia”… » więcej
5455565758