Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe Festiwalu]
Fot. [Materiały prasowe Festiwalu]

Około dwustu wybitnych artystów z Polski i Ukrainy weźmie udział w rozpoczynającym się we Lwowie 7 września 2022 roku Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY. Patronem wydarzenia jest znakomity polski kompozytor Roman Palester urodzony w Ukrainie w 1907 roku (zmarł w Paryżu w 1989).

Twórca, tak jak Wojciech Kilar i Stanisław Lem, nie pogodził się z zastaną po II Wojnie Światowej rzeczywistością, nie wrócił do miejsc swojej młodości.

Z sondy przeprowadzonej wśród Ukraińców wynika, że Roman Palester nie jest znany i nie pojawia się na koncertowych afiszach, stąd organizator imprezy Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw ze Szczecina wraz z Lwowską Filharmonią Narodową chcą wypełnić tę lukę. Ponieważ dla przeciętnego słuchacza dorobek Twórcy może być trudny w odbiorze, dlatego dzieła Mistrza planuje się połączyć z utworami Fryderyka Chopina. W związku z tym, że za życia Romana Palestra okrzyknięto następcą Karola Szymanowskiego, to Jego dzieła również zabrzmią w Ukrainie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY, kończący się 15 października w Kropywnickim będzie też doskonałą formą wsparcia i solidarności z bratnim Narodem Ukraińskim.

Poza koncertami, dorobek Romana Palestra prezentować będą eksperci z Instytutu Polskiej Akademii Nauk i Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich, w których znajduje się spuścizna Romana Palestra oraz Narodowego Instytut Muzyki i Tańca. W naszym studiu przedstawiciele tych szacownych Instytucji:

• prof. dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)
• Magdalena Borowiec (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich)
• Lech Dzierżanowski (Narodowy Instytut Muzyki i Tańca)
• Piotr Maculewicz (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Gabinet zbiorów muzycznych)

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Willa Lentza w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Polskiej Za Granicą – państwowego funduszu docelowego.

Posłuchaj dyskusji ROMAN PALESTER. ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ
 

Zobacz także

2022-11-20, godz. 15:24 Czy warto dziś czytać Dostojewskiego? [POSŁUCHAJ] W swoich poglądach przejawiał radykalizm, sprzyjał autorytarnym rządom carskim oraz pochwalał konserwatywne poglądy ludowe. Mowa o Fiodorze Dostojewski… » więcej 2022-11-13, godz. 18:19 Profesor Antoni Wit w Narodowe Święto Niepodległości zadyrygował Orkiestrą Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZD… Antoni Wit uznany jest za jednego z najwybitniejszych dyrygentów na świecie. Przez ponad pół wieku dyrygował grubo ponad dwieście pięćdziesięcioma zespołami… » więcej 2022-11-13, godz. 19:37 Kosiorowski, Liskowacki, Michałowski, Oleksy i Wojtyła nominowani do Nagrody Jantar 2021 [POSŁUCHAJ] Nagroda "Jantar" przyznawana jest corocznie (od 2020 roku) za książki wydane w roku poprzedzającym, napisane przez autorów mieszkających na Pomorzu Zachodnim… » więcej 2022-11-13, godz. 21:28 Niech żyje kino! [ROZMOWA] Wczoraj (12 listopada 2022 roku) w kinie Zamek w Szczecinie rozpoczął się Mały Przegląd Wielkich Filmów. To już druga odsłona tego cyklu, dzięki któremu… » więcej 2022-11-13, godz. 19:56 200 urodziny Johannesa Quistorpa - wystawa [POSŁUCHAJ] Pogdno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza rodzinie Quistorpów. Jutro (14 listopada) minie… » więcej 2022-11-13, godz. 18:34 Odsłonięcie Muralu Pamięci Synagogi Szczecińskiej [RELACJA] 10 listopada 2022 roku oficjalnie odsłonięto Mural Pamięci Synagogi Szczecińskiej. Malowidło powstało na budynku Książnicy Pomorskiej od ulicy Dworcowej… » więcej 2022-11-13, godz. 18:43 Premiera polskiego wydania kroniki Paula Friedeborna z 1613 roku "Historyczny opis miasta Szczecina" [POSŁUCHAJ] Premiera odbyła się w miniony czwartek (10 listopada 2022 roku) w sali Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Kronika to jedno z najważniejszych… » więcej 2022-11-10, godz. 12:50 Piotr Nikodem Wardziukiewicz | „Moje fotografie portretów zostały nagrodzone spośród ponad 11 tysięcy prac...”… Projektowanie krojów pism, identyfikacji wizualnej, plakatu oraz wydawnictw książkowych – to Jego domena. Mowa o 24-letnim Piotrze Wardziukiewiczu – wykładowcy… » więcej 2022-11-06, godz. 14:54 Chcą sprowadzić prochy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej do Polski [POSŁUCHAJ] Maria Janina Teresa Kossak - córka malarza Wojciecha Kossaka. W domu i wśród przyjaciół nazywana była "Lilką". Jej starszy brat, Jerzy Kossak, był malarzem… » więcej 2022-11-06, godz. 14:15 Spotkanie z Agnieszką Holland w TRAFO [POSŁUCHAJ] Agnieszka Holland - wybitna reżyserka filmowa, autorka tak znakomitych obrazów, jak: "Europa, Europa", "Obywatela Jones'a" czy "W ciemności" była gościem… » więcej
12345