Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Pani Róża Król przewodniczaca szczecińskiego O/TSKŻ w Polsce zapalająca menorę. [Fot. Małgorzata Frymus]
Pani Róża Król przewodniczaca szczecińskiego O/TSKŻ w Polsce zapalająca menorę. [Fot. Małgorzata Frymus]
80 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło Powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, podjętej w ramach realizowanego przez nich planu zagłady europejskich Żydów. Było największym zbrojnym zrywem żydowskim podczas II wojny światowej.

Kiedy 19 kwietnia 1943 roku niemieckie oddziały wkroczyły na teren dzielnicy żydowskiej, nieoczekiwanie trafiły na zbrojny opór zorganizowany przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Nierówna i mordercza walka trwała cztery tygodnie, do 16 maja. Stanęło do niej - według różnych szacunków - od 700 do 2 tysięcy żydowskich bojowników. Walczyli przeciwko dwóm tysiącom dobrze uzbrojonych niemieckich żołnierzy z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. Poza starciami z powstańcami, niemieckie oddziały szturmowe codzienne przeczesywały teren getta, poszukując miejsc, w których ukrywali się Żydzi. Przez cztery tygodnie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.
Jeden z bojowników getta Symcha Ratajzer-Rotem (zm. 2018) mówił wiele lat później, że zryw był ostatnim aktem tragedii Żydów, którzy zdecydowali, że chcą umrzeć w walce, a nie w komorach gazowych.

W siedzibie Towarzystwa Społeczno-kulturalnego Żydów oddział w Szczecinie zorganizowano spotkanie upamiętniające bohaterów Powstania.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Różą Król
 

Zobacz także

2023-07-30, godz. 19:40 Ania Lichota i audiobook "No i na co ci te góry?". [ROZMOWA] Ania Lichota ze Szczecina wyjechała jeszcze pod koniec XX wieku. Wyjechała na studia do Londynu i potem zdobyła świat. Jest zdobywczynią Korony Ziemi, prowadzi… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Helena Vondráčková gwiazdą Teatru Heleny Majdaniec [ROZMOWA] Pięć lat temu w Szczecinie reaktywowano kultową kawiarnię Sorrento. Początkowo lokal funkcjonował na zasadach ogródka grillowego. W kolejnych latach uruchomiono… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Fundacja MOŻESZ szuka talentów artystycznych.[ROZMOWA} Jesteś artystą/tką z niepełnosprawnością W stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym? Zgłoś się i pokaż swój talent mieszkańcom Województwa Zachodniopomorskiego. Fundacja… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 "Jeśli to miłość..." nowa solowa płyta Ryszarda Leoszewskiego. [ROZMOWA] Przez ostatni rok Ryszard Leoszewski pracował nad swoją solową płytą. Na krążku, który nosi tytuł "Jeśli to miłość..." znajdziemy znane utwory Leoszewskiego… » więcej 2023-07-23, godz. 20:10 Sopranistka Zuzanna Ciszewska | Ze Szczecina po sukces do niemieckich teatrów operowych [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Międzynarodową karierę rozpoczęła w ubiegłym roku od występów na scenie monachijskiej Opery Incognita w „Cavalleria Rusticana” XIX wiecznego włoskiego… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Starują 17. Dąbskie Wieczory Filmowe [ROZMOWA} Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych, które zaczynają się już dziś. Przez najbliższy… » więcej 2023-07-19, godz. 21:02 DJ MIQRO | Mirek Grzybowski z mostku kapitańskiego skoczył na szerokie wody DJ'skie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kto był pierwszym DJ’em na świecie? Z odpowiedzią na to pytanie jest tak, jak z pierwszym nagraniem gatunku muzycznego. Granice są płynne, co jakiś czas… » więcej 2023-07-16, godz. 19:38 "Europejskie gułagi" w CDP [ROZMOWA] Po drugiej wojnie światowej na terenach Europy Środkowo-Wschodniej, w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne funkcjonowało ponad 800 obozów pracy… » więcej 2023-07-17, godz. 01:54 Lato "Szczecinian" [ROZMOWA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie pomimo wakacji intensywnie pracuje - ćwiczy, układa nowe choreografie, jeździ na festiwale, koncertuje i występuje… » więcej 2023-07-09, godz. 20:05 Podwójne Złoto i Grand Prix dla Chóru „Don Diri Don” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego powstał w 1990 roku. Mistrz Jan wybrał swojego ucznia – Dariusza Dyczewskiego na dyrygenta zespołu. Niespełna dwa lata… » więcej
34567