Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Niezwykłe miejsce, fantastyczny program, rewelacyjni wykonawcy, a wszystko podczas polskiego finału projektu Wczoraj i dziś / I gaer og i dag – Polish-Icelandic Musical Dialogue w Szczecinie.

W ten sposób Fundacja Akademia Muzyki Dawnej rozpoczyna wydarzenia koncertowe 2024 roku. Jest to efekt trwającej od dwóch lat współpracy artystów z Islandii i Polski, wzajemnego poznania tradycji, historii i współczesnej kultury muzycznej obu narodów. Dziś przyszła pora na podsumowanie tytułowego dialogu.

W nowo odrestaurowanym wnętrzu Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczecinie, gdzie zachwyca nie tylko architektura, ale i znakomita akustyka zabrzmi nadzwyczajny koncert w międzynarodowej obsadzie wyjątkowych wokalistów i muzyków z Islandii, Niemiec i Polski. Zaśpiewają Gudrún Ingimarsdóttir – sopran, Piotr Olech – alt, Benjamin Glaubitz – tenor, Matthias Vieweg – bas, wybitni śpiewacy specjalizujący się w historycznym nurcie wykonawstwa muzyki XVIII wieku. Program koncertu odzwierciedli tytułową idee Wczoraj i dziś / I gaer og i dag, zabrzmi muzyka islandzka i polska, dzieła współczesne i muzyka dawna. Podczas wieczoru odbędzie się prawykonanie kompozycji Aliny Kubik Concert for orchestra and harpsichord, usłyszymy również po raz pierwszy w Polsce Tańce Islandzkie Jóna Leifsa. Zwieńczeniem programu będzie wykonanie Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz kantaty Herz und Mund und Tat und Leben (BWV 147) Jana Sebastiana Bacha. Solistom towarzyszyć będzie Zespół Szczecin Vocal Project oraz Orkiestra Famd.pl pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego.

Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem jego Ekscelencji Hannesa Heimissona, Ambasadora Republiki Islandii w Polsce dzięki realizacji programu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), Iceland, Liechtenstein, Norway grants pod hasłem: „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”

Bilety wstępu na koncert w sprzedaży tradycyjnie w Republice Rozmaitości Fanaberia (Deptak Księcia Bogusława X-go 5 w Szczecinie), na stronie www.famd.pl oraz na miejscu w godzinę przed rozpoczęciem koncertu. Kościół Chrześcijan Baptystów w Szczecinie, ul. Stoisława 4, niedziela 28 stycznia 2024, godzina 18:00.

(informacja www.famd.pl)
Projekt Islandzki FAMD
 

Zobacz także

2024-02-18, godz. 15:55 JANEK PENTZ | „Gitara, to nie tylko struny, gryf i progi...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu, 24-letni gitarzysta i kompozytor, który zasłynął z mistrzowskiej gry techniką… » więcej 2024-02-18, godz. 14:45 Owacje na stojąco dla sióstr Sosnowskich, Szymona Bywalca i Zbigniewa Bagińskiego | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ… Ze Szczecina pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej dla Rafała Podrazy. [ROZMOWA] Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają na wydarzenie uhonorowania Rafała Podrazy… » więcej 2024-02-13, godz. 23:06 "Pękło cne serce". Ostatnie pożegnanie Wiesława Orłowskiego [POSŁUCHAJ] Padający deszcz ze śniegiem nie powstrzymał wielbicieli talentu, znajomych, przyjaciół i rodziny w towarzyszeniu w ostatniej drodze aktorowi i śpiewakowi… » więcej 2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2024-02-12, godz. 23:07 "Marsz śmierci" - film dokumentalny Przemysława Kaweńskiego [ROZMOWA] We wtorek (13 lutego) w szczecińskim Multikinie odbędzie się premiera pierwszego filmu dokumentalnego o podobozie obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark… » więcej 2024-02-14, godz. 00:37 Zuzanna Sejbuk w cyklu Juvenum Hortus w Willi Lentza [ROZMOWA] W cyklu JUVENUM HORTUS (Młody Ogród) w Willi Lentza wystąpiła szczecinianka Zuzanna Sejbuk. Koncert w był nagrodą instytucji kultury dla laureatki GRAND… » więcej 2024-02-14, godz. 00:44 "Zwolnieni z teorii" - projekt młodzieży z IX LO w Szczecinie [ROZMOWA] Grupa uczennic z IX LO w Szczecinie, miłujących sztukę bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W związku z tym realizują projekt „Odsłońmy… » więcej
678910