Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Spotkania z Książką Biograficzną.
Spotkania z Książką Biograficzną.
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na cykliczne seminaria „Spotkania z Książką Biograficzną”. Uczestniczą w nich autorki i autorzy biografii – zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, które rzucają światło na przestrzenie dotąd ukryte, dokonują reinterpretacji dotychczasowych ustaleń i prowokują do dyskusji.

6 lutego 2024 roku będziemy gościć Joannę Kuciel-Frydryszak, autorkę bestsellerowej książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach (wydawnictwo Marginesy, 2023). Pisarka oddaje głos wiejskim kobietom, stawiając je na pierwszym planie historycznej sceny. Ta mocna, głęboko dotykająca opowieść pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

Tak zarysowane kobiece losy skłaniają do rozmowy, w której obok autorki udział weźmie prof. Agnieszka Szudarek z Instytutu Historycznego US, a którą poprowadzi dr Katarzyna Rembacka Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Podczas spotkania podjęte zostaną zagadnienia odnoszące się do sytuacji społecznej i politycznej mieszkańców polskiej wsi w okresie międzywojennym. Poruszone będą kwestie dotyczące systemów edukacji i opieki zdrowotnej – czy i na ile uwzględniały one potrzeby oraz możliwości wiejskich kobiet? Padną pytania o to, jak (czy?) reagowało państwo i jego elity na skrajne ubóstwo czy przemoc panujące w chłopskich rodzinach?

Uczestniczący w seminarium nauczyciele, prezentując własne stanowiska, zastanowią się, na ile i w jaki sposób „opowieści o naszych babkach” można włączyć do szkolnej narracji historycznej. Podadzą przykłady wykorzystania tych historii przy analizie określonych zjawisk i procesów historycznych. Zebrane w ten sposób doświadczenia będzie można wykorzystać na lekcjach przedmiotów humanistycznych i włączyć w nie ważną społecznie metodę, jaką jest deliberacja.

info:https://zcdn.edu.pl/spotkania-z-ksiazka-biograficzna-chlopki-opowiesc-o-naszych-babkach/
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Katarzyną Rembacką
 

Zobacz także

2024-02-26, godz. 02:07 "Dołączcie do teamu jubilerów” czyli książka “Słuchaj, aby zrozumieć” Fundacji Audionomia [ROZMOWA] „Świetny pomysł na książkę! I jakie wykonanie! W czasach, gdy delikatność zmysłów rozjeżdża walec zanieczyszczenia hałasem i zbędnymi treściami… » więcej 2024-02-26, godz. 00:58 "Ptasznik" Marka Stelara [ROZMOWA] Szczecińska księgarnia „Mandala” pękała wczoraj w szwach. Czytelników na spotkanie przyciągnęła najnowsza książka Marka Stelara „Ptasznik”. Jest… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991 Promocja książki Anny Bartczak "Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991" odbyła się we wtorek (13.02.2024) w Książnicy… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 „Weź moje serce” najnowsza książka Iwony Małgorzaty Żytkowiak. [ROZMOWA] Relacje między ludźmi i rola przypadku w życiu - to to o czym Iwona Małgorzata Żytkowiak pisze najchętniej. Autorka jest absolwentką szczecińskiej polonistyki… » więcej 2024-02-13, godz. 22:55 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” Marka Telera [ROZMOWA] Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Lubimyczytać.pl wybiera najlepsze książki Roku 2023. Po które książki najchętniej sięgają Polacy? Od kilku lat na najpopularniejsze lektury można głosować na portalu lubimyczytać.pl. o największa czytelnicza… » więcej 2024-01-29, godz. 22:59 "Felka i Miłek i fala pomyłek" - książka dla dzieci Natalii Madejskiej [ROZMOWA] Pies powiedział, jak mówili. Wywiad mają w jednej chwili. Felka nogą już przebiera. Może dostać Pulitzera! Felka jest reporterką, a Miłek - operatorem… » więcej 2024-01-29, godz. 21:47 "Pułapka na anioły" i "Cukier na duszy" Marcina Grzelaka [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Leszek Herman i jego "Galeon" Leszek Herman to nadal jeden z najbardziej poczytnych szczeciński pisarz tworzący literaturę popularną. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość… » więcej 2024-01-15, godz. 00:55 Wojciech Lizak i jego "Kakogenika. Wprowadzenie" [ROZMOWA] Wojciech Lizak - historyk, prawnik, antykwariusz, współautor radiowych "Rozmów nieuczesanych" - wydaje kolejna książkę. To "Kakogenika. Wprowadzenie" czyli… » więcej
12345