Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Zbigniew Preisner – kompozytor (od prawej) i Sylwia Fabiańczyk-Makuch – dyrygentka. Fot. Anna Włoch
Zbigniew Preisner – kompozytor (od prawej) i Sylwia Fabiańczyk-Makuch – dyrygentka. Fot. Anna Włoch
Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch na nagranie jego najnowszego dzieła – ścieżki dźwiękowej do obrazu „Central Europe” Gianluca'i Minucciego.

Włoski reżyser i scenarzysta urodził się w 1987 roku w Trieście we Friuli-Wenecji Julijskiej. Studiował historię filmu na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, a praca magisterska dotyczyła kina Roberta Altmana. Minucci uzyskał dodatkowo tytuł magistra filmu w oparciu o rozprawę na temat obrazu Paula Thomasa Andersona „Aż poleje się krew”. Wielokrotnie nagradzany na prestiżowych festiwalach i konkursach filmowych zasłynął takimi fabułami, jak m.in. „Prysznic” (2010), „Cięcie” (2013) i „Chimery” (2015).

Chór ze Szczecina wrócił właśnie z nagrań muzyki Preisnera do dzieła Minucciego, która była zarejestrowana w studiu koncertowym Polskiego Radia w Katowicach przez jednego z najlepszych polskich reżyserów dźwięku, Leszka Kamińskiego.

Producenci „Central Europe” Gianluca'i Minucciego planują premierę obrazu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes we Francji – jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyrygentką Sylwią Fabiańczyk-Makuch oraz śpiewakami Chóru, Weroniką Motyką (sopran) i Andrzejem Cioską (baryton)
 

Zobacz także

2024-04-15, godz. 23:23 Szczecin Classic - zmysłowa majówka muzyczna [ROZMOWA] Ten festiwal wpisał się już na stałe w kulturalny kalendarz Szczecina, Polski, a nawet Europy. Jest znakomitą propozycją na czas „wielkiej majówki”… » więcej 2024-04-17, godz. 02:00 20 lat pracy twórczej projektanta, Michała Marczewskiego [POSŁUCHAJ] Pokazy mody w Szczecinie odbywają się niezmiernie rzadko. Nie ma u nas wielkich pracowni mody, które chwaliłyby się swoimi projektami. Stąd wczorajszy (13… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 781 rocznica nadania Szczecinowi praw miejskich. [ROZMOWA] Muzeum Narodowe w Szczecinie co roku 3 kwietnia w kolejna rocznicę nadania Szczecinowi praw miejskich przypominało, pokazywało zabytki związane z aktem lokacyjnym… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Michał Marczewski projektuje modę od 20 lat. [ROZMOWA] W pracowniach Atelier Marczewski cały weekend bez wytchnienia powstają kreacje pokazowe. Już w najbliższą sobotę 13.04.2024 odbędzie się pokaz jego najnowszej… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 "W plakacie odejmować znaczy dodawać“ – Lex Drewiński. Wystawa w Willi Lentza. [ROZMOWA] Wystawa prezentowana w Willi Lentza ma charakter retrospektywny, najstarsze są sprzed ponad 30 lat, najmłodsze pochodzą z ubiegłego roku. Wszystkie są tak… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Mischa Maisky. Arcymistrzowski koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [EKSKLUZYWNY WYWIAD z ARTYSTĄ… Gram na włoskiej wiolonczeli francuskimi i niemieckimi smyczkami na austriackich i niemieckich strunach. Sześcioro moich dzieci urodziło się w czterech różnych… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 proMODERN zwieńczył Rezydenturę w Filharmonii w Szczecinie Sonetami Shakespeare’a [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Miałem ogromną przyjemność pracować z proMODERN. Są porywającą, wszechstronną i prawdziwie profesjonalną grupą wykształconych śpiewaków-solistów… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą Jackowi Nieżychowskiemu. [REL… Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą ważnej dla Szczecina osobowości - Jackowi Nieżychowskiemu. Nieżychowski… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Młodzieżowy Festiwal Sztuk Niewidzialnych. [RELACJA] 8 zespołów ze szczecińskich szkół średnich wystawiło w środę swoją twórczość w Teatrze Współczesnym. Choć są jeszcze nastolatkami to wielu z nich… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Baca w filmie "Wizjoner". [RELACJA Z PREMIERY] Wojciech Hawryszuk to człowiek, który inicjował piękne rzeczy. Tworzył Akademickie Radio Pomorze, Radio AS, Radio ABC, przyczynił się do reaktywacji festiwalu… » więcej
678910