Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu
Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com
Kochani Podróżnicy w czasie!
Dostaję sporo wiadomości i maili, że jesteście zawiedzeni ograniczeniem możliwości słuchania audycji "Machina czasu" na stronie Radia Szczecin.

Od kilku miesięcy można tu znaleźć jedynie cztery ostatnie odcinki. Jest to spowodowane wypowiedzeniem przez ZAIKS umowy z Radiem Szczecin (i innymi rozgłośniami publicznymi). Chodzi o opłaty za muzykę wykorzystaną w audycjach publikowanych w internecie. Nowe warunki są dla władz radia trudne do przyjęcia. Negocjacje utknęły w martwym punkcie. Wiem, że to ogranicza Wam możliwości buszowania po "Machinach..." i podróży w czasie. Mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu. Przepraszam. I do usłyszenia!
Agata Rokicka
Afisz. Orkiestra Garnizonu Szczecińskiego zaprasza na wielką zabawę taneczną. Rok 1946. Źródło Biblioteka Narodowa
Afisz. Orkiestra Garnizonu Szczecińskiego zaprasza na wielką zabawę taneczną. Rok 1946. Źródło Biblioteka Narodowa
"Niby nic, a tak to się zaczęło,
niby nic, zwyczajne pa pa pa.
Jest w orkiestrach dętych jakaś siła,
lecz ich dzisiaj brak!"
"Orkiestry dęte" – tę piosenkę śpiewała przed laty Halina Kunicka. Utwór skomponowała Urszula Rzeczkowska do tekstu Jana Tadeusza Stanisławskiego - genialnego satyryka, autora mniemanologii stosowanej.

W dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie może być inaczej. Dziś opowieść o orkiestrach, nie tylko dętych. Jakie były początki orkiestry Filharmonii w Szczecinie? Jaki związek orkiestra Polskiego Radia w Szczecinie (dziś Radia Szczecin) miała z Johannem Straussem (synem)? Dla kogo Jan Waraczewski, nieżyjący już koncertmistrz orkiestry symfonicznej występował w dzieciństwie? Jakie były muzyczne przygody kolejowej orkiestry dętej ze Stargardu? Kto batutą wojuje? I czy dyrygent największej orkiestry świata WOŚP, Jurek Owsiak lubi... szpinak?
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej
Medal z okazji 10-lecia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie (przekształconej w Uniwersytet Szczeciński). 1978 rok. Źródło - ze zbiorów prof. Bolesława Hadaczka
Medal z okazji 10-lecia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie (przekształconej w Uniwersytet Szczeciński). 1978 rok. Źródło - ze zbiorów prof. Bolesława Hadaczka
Akademia Sztuki, Politechnika Morska, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny oraz uczelnie prywatne. Oferta akademickiego Szczecina jest bogata.

A jaka jest historia szczecińskich uczelni? Jacy naukowcy wyznaczali nowe kierunki w nauce powojennego Szczecina? Kto wspomagał studentów w ich marszu po wiedzę? Zapraszamy na drugą część opowieści o akademickim Szczecinie. W podróż do przeszłości (ale i przyszłości) wybierzemy się z członkami Szczecińskiego Stowarzyszenia Naukowców SATU: dr hab. Agnieszką Szudarek, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektorką Instytutu Historycznego US; prof. dr. hab. n. med. Wojciechem Marliczem, Klinika Gastroenterologii, Wydział Medyczny, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz dr. hab. Maciejem Nowakiem, prof. ZUT, kierownikiem Katedry Nieruchomości, Wydział Ekonomiczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

W "Machinie czasu" wykorzystano fragmenty audycji Andrzeja Androchowicza, Stanisława Borowieckiego, Aliny Głowackiej i Marka Borowca z archiwum Radia Szczecin.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej
Zaproszenie dla prezydenta Szczecina Piotra Zaremby na inaugurację roku akademickiego w Akademii Handlowej. Oddział w Szczecinie. Fot. ze zbiorów Książniy Pomorskiej
Zaproszenie dla prezydenta Szczecina Piotra Zaremby na inaugurację roku akademickiego w Akademii Handlowej. Oddział w Szczecinie. Fot. ze zbiorów Książniy Pomorskiej
14 października 1946 roku w kierunku ulicy Korzeniowskiego szli ludzie z krzesłami w rękach. Ten niezwykły pochód został zapamiętany przez wszystkich, którzy go widzieli. Inauguracja roku akademickiego w pierwszej uczelni w powojennym mieście, Akademii Handlowej była wielkim i ważnym wydarzeniem. Rozpoczęła nowy rozdział w historii polskiego Szczecina.

Dlaczego studenci pierwszej uczelni w naszym mieście wybrali się na wykłady z krzesełkami? Jakie były początki akademickiego Szczecina? Jacy naukowcy tworzyli szczecińskie uczelnie?

W podróż "Machiną czasu" wybierzmy się z członkami Szczecińskiego Stowarzyszenia Naukowców SATU: dr hab. Agnieszką Szudarek, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektorką Instytutu Historycznego US; prof. dr. hab. n. med. Wojciechem Marliczem, Klinika Gastroenterologii, Wydział Medyczny, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz dr. hab. Maciejem Nowakiem, prof. ZUT, kierownikiem Katedry Nieruchomości, Wydział Ekonomiczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

W "Machinie..." wykorzystano fragmenty audycji Aliny Głowackiej, Alicji Maciejowskiej, Haliny Lizińczyk, Zofii Kozłowskiej, Marii Nesterowicz, Marii Gruszczyńskiej, Mariana Kowalskiego i Stanisława Borowieckiego oraz mojego autorstwa z archiwum Radia Szczecin. Agata Rokicka, zapraszam. Także na drugą część opowieści - za tydzień, 19 stycznia, po godzinie 20.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej. Druga część opowieści za tydzień, 19 stycznia po 20
Sylwester w restauracji Balaton. Fot. polona.pl
Sylwester w restauracji Balaton. Fot. polona.pl
Karnawał to czas zabaw, balów, przebieranek i ucztowania. Rozpoczyna się 6 stycznia, w święto Trzech Króli, a kończy dzień przed środą popielcową, która w tym roku wypada 5 marca. Jak mówi głos z przeszłości: "Karnawał to okres pogrążania się w wir doczesnych uciech czyli hulaszczego trybu życia". No to hulamy! Agata Rokicka, zapraszam.

W "Machinie..." wykorzystano fragmenty audycji Aliny Głowackiej, Alicji Maciejowskiej, Agaty Foltyn, Waleriana Pawłowskiego, Tadeusza Klimowskiego oraz spółki autorskiej Fitz, Popiel, Strzelbicki z archiwum Radia Szczecin, a także fragment filmu "Lekarstwo na miłość".
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej