1600 - Na stosie spłonął Giordano Bruno. Syn żołnierza, początkowo był zakonnikiem, dominikaninem. W 1575 roku został doktorem teologii, ale wkrótce zaczął krytykować scholastykę i dogmaty kościoła. Był zwolennikiem panteizmu (utożsamiał Boga z przyrodą), popierał heliocentryczną teorię Kopernika i rozszerzył ją o twierdzenie, że wszechświat jest nieskończony. Schwytany w Wenecji i uwięziony przez inkwizycję, odmówił wyrzeczenia się swych poglądów i zginął spalony na stosie w 1600 roku, na rzymskim placu Campo dei Fiori.
1753 - W brytyjskim czasopiśmie Scots Magazine Charles Morrison przedstawił pierwszy projekt telegrafu elektrycznego.
1867 - Pierwszy statek przepłynął przez Kanał Sueski.
1941 - Maksymilian Maria Kolbe został aresztowany przez Gestapo.
1980 - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.
1981 - Zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS).
1990 - NRD ogłosiła, że rozbierze 180-metrową część muru berlińskiego koło Bramy Brandenburskiej.
1994 - Premiera filmu Jańcio Wodnik w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.
Podróże fascynują - uczą nowych smaków i zapachów, rozwijają wyobraźnię i wrażliwość, ułatwiają otwarcie na inne kultury, inne obyczaje. Pozwalają też oderwać się od naszej (nie zawsze kolorowej) codzienności. Kłopot w tym, że o ile przestrzeń można pokonywać w tę i z powrotem, o tyle w czasie przemieszczamy się tylko w jednym kierunku - ku przyszłości.
Radiowa "Machina czasu" pozwala na wędrówki także do przeszłości. Wspólnie penetrujemy czwarty wymiar w poszukiwaniu ciekawych wydarzeń i ludzi.
Warto znaleźć czas na "Machinę czasu" Agaty Rokickiej.