1903 - Urodził się Igor Newerly, pisarz. W latach 1915–1923 przebywał w Rosji, a od 1926 r. był sekretarzem i współpracownikiem Janusza Korczaka. W okresie międzywojennym redagował „Mały Przegląd”, a po wojnie, którą przeżył głównie w obozie koncentracyjnym, poświęcił się twórczości literackiej. Niektóre z jego utworów były wykorzystywane w oficjalnej propagandzie PRL, m.in. "Chłopiec z Salskich Stepów" i "Pamiątka z Celulozy" Ostatnie utwory Newerly’ego to refleksyjna opowieść "Zostało z uczty bogów" i książka "Wzgórze Błękitnego Snu".
1905 - Zmarł Jules Verne, pisarz francuski, pionier literatury science fiction. Jego twórczość jest o tyle niezwykła, że zawiera wiele pomysłów wprowadzonych później w życie. Przewidział m.in. wyprawy na Księżyc, a w powieści "20 000 mil podmorskiej żeglugi" przedstawił możliwości, jakie dawałoby skonstruowanie łodzi podwodnej. Wielką popularnością cieszyły się także inne jego powieści, m.in. "Dzieci kapitana Granta", "W 80 dni dookoła świata" i "Tajemnicza wyspa".
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Tygodnika Powszechnego". Pisali tam m.in. ks. Józef Tischner, Stefan Kisielewski, Stanisław Stomma i Hanna Malewska. Długoletnim redaktorem naczelnym "Tygodnika..." był Jerzy Turowicz.
Podróże fascynują - uczą nowych smaków i zapachów, rozwijają wyobraźnię i wrażliwość, ułatwiają otwarcie na inne kultury, inne obyczaje. Pozwalają też oderwać się od naszej (nie zawsze kolorowej) codzienności. Kłopot w tym, że o ile przestrzeń można pokonywać w tę i z powrotem, o tyle w czasie przemieszczamy się tylko w jednym kierunku - ku przyszłości.
Radiowa "Machina czasu" pozwala na wędrówki także do przeszłości. Wspólnie penetrujemy czwarty wymiar w poszukiwaniu ciekawych wydarzeń i ludzi.
Warto znaleźć czas na "Machinę czasu" Agaty Rokickiej.