Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Ludzie i miejsca
Posłuchaj opowieści
W piątek w Chojnie odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie Terra Incognita spotkanie "Różne narody, różne pamięci". Polsko-niemiecko-żydowska kultura pamięci i dziedzictwo kulturowe na Pomorzu Zachodnim oraz pograniczu polsko-niemieckim.
Dyskusji towarzyszyła prezentacja książki Eckeharta Ruthenberga "Dawne cmentarze żydowskie w powiecie gryfińskim i stargardzkim". Routhenberg to była niezwykła osoba, która ratowała od zapomnienia żydowskie cmentarze. Nazywał siebie "wyrobnikiem pamięci".
Warto powiedzieć, że przed wojną w Polsce żyło 3 miliony Żydów, z czego w samej Warszawie ok. 400 tysięcy. Jak powiedziała obecna na spotkaniu Róża Król, przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie, obecnie w Polsce żyje ok. 2000 Żydów. Prawie tyle samo jest cmentarzy żydowskich. Co oznacza, że na jednego Żyda przypada jeden cmentarz. Oczywiście większość z nich jest w fatalnym stanie...

Warto przeczytać wywiad Roberta Ryssa z Eckehartem Ruthenbergiem pt. "Dużych cmentarzy nie kocham" opublikowany w "Roczniku Chojeńskim", nominowany w 2011 roku do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.
http://transodra-online.net/pl/node/11926

Wciśnij "więcej" i posłuchaj opowieści