Publikacja ocala od zapomnienia ginący świat – dokumentuje stan starych, polskich cmentarzy, ale również przybliża historie związane z życiem mieszkańców okolic Lwowa.
Słowa „ginący świat’ nabierają szczególnego znaczenia w kontekście wojny w Ukrainie. Dlatego powstał pewien pomysł, o którym tak mówi dr Barbara Patlewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego, współautorka książki: "Pomyślałam, że trzeba zrobić coś dobrego. Rektor uniwersytetu dał zielone światło, wydawnictwo również się do tego przychyliło i ustaliliśmy, że dochód ze sprzedaży albumu przeznaczony będzie na pomoc dla Lwowa".
Na konkurs Academia nadeslano 118 publikacji z 39 wydawnictw. Nagrodę Główną ACADEMIA 2022 dla najlepszej publikacji akademickiej i naukowej otrzymało Wydawnictwo słowo/obraz terytoria za publikację „Wszystkie wojny świata” Tomasza Szerszenia.
Nagrodę Rektora Politechniki Warszawskiej ACADEMIA 2022 dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych przyznano Wydawnictwu Uniwersytetu Śląskiego za publikację „Kształtowanie układów urbanistycznych i przestrzennych dawnych granicznych ośrodków kolejowych Polski” Weroniki Dragan.
Nagrodą Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ACADEMIA 202 dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych uhonorowano Narodowy Instytut Fryderyka Chopina za publikację „Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu” prof. Macieja Gołębia. Pełna lista nagród i wyróżnień - TUTAJ
Organizatorami konkursu są Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Historia i Kultura.
Książka "Od świtu do zmierzchu. Cmentarze metropolii lwowskiej" jest elementem realizowanego przez szczecińskich naukowców projektu. Czego on dotyczy? Na czym polega praca badaczy? O tym w reportażu "Ostatni moment".