35 lat temu w Szczecinie było zdecydowanie zimniej niż dzisiaj. Na ulicach leżał śnieg. Dźwięk kroków na śniegu zapamiętało wielu z tych, których aresztowano w nocy i nad ranem 13 grudnia 1981 roku. O północy rozpoczęły się aresztowania opozycjonistów, na ulicach polskich miast pojawiło się wojsko, przestały działać telefony - tak rozpoczął się stan wojenny w Polsce. 13 grudnia 1981 roku na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, wprowadziła go Rada Państwa. Najpierw zamilkły telefony. Wojskowi, milicjanci i funkcjonariusze "bezpieki" zablokowali prawie pół tysiąca centrali telefonicznych. Miało to uniemożliwić wzajemne ostrzeganie się opozycjonistów, którzy według władzy stanowili zagrożenie, i na których już po północy rozpoczęło się regularne "polowanie". Sześć godzin później Polacy usłyszeli w radiu i w telewizji przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego.
Goście:
- Dr Mieczysław Ustasiak - były przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego na terenie Stoczni Szczecińskiej, w grudniu 1981 uczestniczył w spacyfikowanym przez ZOMO strajku w Stoczni. Aresztowany i skazany na karę czterech lat pozbawienia wolności, zwolnienie uzyskał po roku. Po 1989 roku senator I kadencji.
- Ewaryst Waligórski – działacz opozycji, od 1981 r. wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Sekcji „S” Kolejarzy, w grudniu 1981 uczestnik strajku w Stoczni, aresztowany, osadzony w Areszcie w Szczecinie, Inowrocławiu i Bydgoszczy, sądzony przez Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy w tzw. procesie jedenastu, uniewinniony, zwolniony 5 marca 1982. Po 1989r wiceminister a następnie minister transportu i gospodarki morskiej.
- Dr Michał Paziewski - historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, działacz opozycji w 1981 roku był redaktorem solidarnościowego pisma "Jedność", internowany w stanie wojennym, redaktor pism podziemnych "Grot", "Obraz" i "Gazety Wyborczej".
- Dr Anna Królikowska – socjolog Uniwersytet Szczeciński.
- Prokurator Marek Rabiega – po naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, IPN w Szczecinie.
- Andrzej Pozorski - Zastępca Prokuratora Generalnego i Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
- Prof. Andrzej Furier – politolog Uniwersytet Szczeciński.