Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
35 lat temu w Szczecinie było zdecydowanie zimniej niż dzisiaj. Na ulicach leżał śnieg. Dźwięk kroków na śniegu zapamiętało wielu z tych, których aresztowano w nocy i nad ranem 13 grudnia 1981 roku. O północy rozpoczęły się aresztowania opozycjonistów, na ulicach polskich miast pojawiło się wojsko, przestały działać telefony - tak rozpoczął się stan wojenny w Polsce. 13 grudnia 1981 roku na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, wprowadziła go Rada Państwa. Najpierw zamilkły telefony. Wojskowi, milicjanci i funkcjonariusze "bezpieki" zablokowali prawie pół tysiąca centrali telefonicznych. Miało to uniemożliwić wzajemne ostrzeganie się opozycjonistów, którzy według władzy stanowili zagrożenie, i na których już po północy rozpoczęło się regularne "polowanie". Sześć godzin później Polacy usłyszeli w radiu i w telewizji przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Dr Mieczysław Ustasiak - były przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego na terenie Stoczni Szczecińskiej, w grudniu 1981 uczestniczył w spacyfikowanym przez ZOMO strajku w Stoczni. Aresztowany i skazany na karę czterech lat pozbawienia wolności, zwolnienie uzyskał po roku. Po 1989 roku senator I kadencji.
  • Ewaryst Waligórski – działacz opozycji, od 1981 r. wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Sekcji „S” Kolejarzy, w grudniu 1981 uczestnik strajku w Stoczni, aresztowany, osadzony w Areszcie w Szczecinie, Inowrocławiu i Bydgoszczy, sądzony przez Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy w tzw. procesie jedenastu, uniewinniony, zwolniony 5 marca 1982. Po 1989r wiceminister a następnie minister transportu i gospodarki morskiej.
  • Dr Michał Paziewski - historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, działacz opozycji w 1981 roku był redaktorem solidarnościowego pisma "Jedność", internowany w stanie wojennym, redaktor pism podziemnych "Grot", "Obraz" i "Gazety Wyborczej".
  • Dr Anna Królikowska – socjolog Uniwersytet Szczeciński.
  • Prokurator Marek Rabiega – po naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, IPN w Szczecinie.
  • Andrzej Pozorski - Zastępca Prokuratora Generalnego i Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
  • Prof. Andrzej Furier – politolog Uniwersytet Szczeciński.
 

Zobacz także

2024-08-15, godz. 22:00 51. Ińskie Lato filmowe Agnieszka Zwiefka, Andrzej Seweryn, Jacek Borusiński, Piotr Jaxa oraz widzki i widzowie zjechali do Ińska na 51. Ińskie Lato Filmowe. Jedni na kilka godzin… » więcej 2024-08-14, godz. 16:16 Jakie jest Wojsko Polskie, nie tylko od święta? W rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Nasza armia liczy blisko 200 tys. żołnierzy, z czego 140 tysięcy zawodowych… » więcej 2024-08-13, godz. 20:34 "Ustawa Kamilka". Co zmieni w ochronie dzieci przed przemocą? W ciągu 6 miesięcy z rąk dorosłych zginęło 17 dzieci. Tak zwana „ustawa kamilkowa” zmienia sposób myślenia o przeciwdziałaniu przemocy wobec najmłodszych… » więcej 2024-08-12, godz. 16:03 4. Markowy Festiwal za nami Wczoraj w Świnoujściu zakończył się 4. Markowy Festiwal. Czy dał markę młodym, utalentowanym artystom? I czy sam stanowi jedną z marek Świnoujścia? » więcej 2024-08-12, godz. 16:03 Coraz więcej upadłości konsumenckich W pierwszym półroczu tego roku upadłość ogłosiło ponad 10 tys. konsumentów. Dwukrotnie liczba ogłoszeń otarła się o historyczne rekordy. Wierzyciele… » więcej 2024-08-08, godz. 20:23 Młodzież ucieka w narkotyki. Jak jej pomóc? Kiedy nastolatek nie radzi sobie z rzeczywistością próbuje znaleźć ulgę za pomocą środków psychoaktywnych. Jak wesprzeć młodzież w trudnym wychodzeniu… » więcej 2024-08-08, godz. 20:23 Szybka pomoc psychologiczna już wkrótce Codzienność przynosi wiele trudnych spraw do rozwiązania. Z wieloma radzimy sobie lepiej lub gorzej, ale kiedy czara niepowodzeń przelewa się, popadamy w… » więcej 2024-08-07, godz. 13:36 Lato na Alei Wojska Polskiego W piątkowe popołudnie, przy ścianie płaczu wyruszymy w artystyczną podróż do wspaniałych lat dwudziestych. To kolejna odsłona cyklu Lato na Alei. Czy… » więcej 2024-08-07, godz. 13:36 Jak teraz pomagamy Ukrainie? O wojnie w Ukrainie mówi i myśli się coraz mniej. Jednak są tacy w Polsce, którym wojna spędza sen z oczu. Między innymi mieszkają w Stargardzie i składają… » więcej 2024-08-06, godz. 21:10 Cenne znaleziska archeologiczne w Pyrzycach Pogańska hala wiecowa z XI wieku w Pyrzycach pokazała swój obrys. Archeolodzy znaleźli także krzyż sprzed kilku wieków. Jak wiele historii jest ukrytych… » więcej
12345