Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
W południe w Warszawie przed Pomnikiem Bohaterów Getta, rozpoczęły się główne uroczystości 75-lecia wybuchu Powstania w getcie warszawskim. Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że Żydzi, którzy zginęli w getcie, walczyli za godność i wolność, ale także i za Polskę, bo byli polskimi obywatelami. - Dziś my wszyscy pochylamy nisko głowę przed ich bohaterstwem, męstwem, determinacją i odwagą – mówił prezydent.

- Dziś obchodzone są dwie rocznice; 75. rocznica Powstania w getcie warszawskim oraz 70. rocznica powstania państwa Izrael – przypomniała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. - Myślę, że te dwa wydarzenia łączy pojęcie odwagi i walki o wolność - powiedziała ambasador. Anna Azari powiedziała, że bohaterowie Powstania w getcie są wzorem także dla współczesnych Żydów.

Powstanie w getcie było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta. Było pierwszym aktem zbrojnego oporu w mieście, w okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Europie. Walki w getcie trwały od 19 kwietnia do końca maja 1943 roku, choć za datę jego zakończenia uważa się 16 maja, gdy Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackiej w Warszawie.

W czasie zbrojnego zrywu mieszkańców getta znajdowało się w nim ok. 56 tysięcy Żydów. Około 6 tysięcy zginęło, 7 tysięcy zostało zamordowanych przez Niemców na terenie getta w egzekucjach, tyle samo wysłano do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Pozostałą grupę, około 36 tysięcy Żydów, wywieziono do Auschwitz-Birkenau, Majdanka i innych obozów hitlerowskich Niemiec.

W Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów, oddziale szczecińskim od lat w tym dniu odbywa się spotkanie, podczas którego wspominane jest tamto wydarzenie. O Powstaniu w getcie mówią Teresa Wrońska i Henryk Rajfer z Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:

  • Róża Król - Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Szczecinie
  • Szymon Pawlak - historyk, koordynator projektów edukacyjnych w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • dr Marcin Urynowicz - historyk, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie
  • Michał Żakowski - korespondent Polskiego Radia w Izraelu
 

Zobacz także

2024-11-28, godz. 20:37 Nowe technologie w walce z rakiem jajnika. Sukces szczecińskich naukowczyń Metodę podawania leku bezpośrednio do komórek nowotworowych jajnika bez oddziaływania na zdrowe komórki opracowała wraz z zespołem naukowczyni z ZUT. Kiedy… » więcej 2024-11-28, godz. 20:37 Czarny Piątek. Na wyprzedażach kupujemy, ale bez szału Jutro Black Friday, czyli Czarny Piątek – dzień wyprzedaży i promocji. Jak nie stracić głowy podczas zakupów i jakie chwyty marketingowe stosują handlowcy… » więcej 2024-11-28, godz. 20:36 Krok bliżej do rozpoczęcia ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej Nie ma już żadnych przeszkód do przeprowadzenia ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej – ogłosili po wczorajszym spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych Polski… » więcej 2024-11-27, godz. 16:32 Pluszaki w służbie najmłodszych Są symbolem miłości, ciepła i opiekuńczości. Mięciutkie i przytulne pluszowe misie odwracają uwagę od tragicznych wydarzeń, łagodzą stres i wspierają… » więcej 2024-11-27, godz. 16:31 Boże Narodzenie a handel Kiedyś Boże Narodzenie w sklepach zaczynało się 1 grudnia. Od kilku lat ozdoby świąteczne pojawiają się już wczesną jesienią. Czy to odpowiedź na nasze… » więcej 2024-11-27, godz. 16:31 Kondycja polskich przedsiębiorców Małe i średnie przedsiębiorstwa generują co drugą złotówkę PKB. To one napędzają gospodarkę, ale też jest wiele czynników, które hamują ich rozwój… » więcej 2024-11-26, godz. 22:01 Zachodniopomorska młodzież promuje prawa człowieka Kolorowy tramwaj przejechał ulicami Szczecina, na pokładzie miał młodych aktywistów promujących prawa człowieka. Co wiemy o podstawowych prawach? » więcej 2024-11-26, godz. 22:00 Szczecin (przez dwa dni) wodorową stolicą Polski Wdrażanie rozwiązań gospodarki wodorowej nabiera coraz większego przyspieszenia twierdza uczestnicy Konferencji H2Szczecin. Czy proponowane rozwiązanie naukowców… » więcej 2024-11-26, godz. 21:58 Polsko-niemiecka współpraca medyczna na rzecz chorych dzieci Współpraca szpitali i uczelni medycznych ze Szczecina, Greifswaldu, Krakowa i Gdańska na rzecz leczenia dzieci i młodzieży z chorobami onkologicznymi coraz… » więcej 2024-11-25, godz. 14:21 Kondycja ZAZ-ów 27 milionów złotych dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych trafi w przyszłym roku do Zakładów Aktywności Zawodowej w naszym… » więcej
12345