Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

twitter.com/prezydentpl
twitter.com/prezydentpl
To był zryw ludzi, którzy zachowali godność i zdecydowali się zachować ją do końca - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów 75-lecia powstania w getcie warszawskim.
W stolicy przy Pomniku Bohaterów Getta w głównych państwowych uroczystościach, upamiętniających żydowskich bojowników i ofiary Holocaustu, oprócz prezydenta wzięli udział między innymi premier Mateusz Morawiecki, a także mieszkańcy stolicy.

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari powiedziała, że bohaterowie powstania w getcie są wzorem także dla współczesnych Żydów. Podkreśliła rolę powstańców z getta dla utworzonego po wojnie Izraela, ale też współczesnych mieszkańców państwa.

- Mój kraj, dziś radośnie świętujący niepodległość, pochyla głowę przed bohaterami getta warszawskiego - mówiła Azari.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał historyczne tło powstania, wsparcie dla polskiego podziemia dla walczących o godność Żydów.

- Zginęli, bo w większości taki był ich los, walcząc za godność, za wolność, ale również za Polskę, bo byli polskimi obywatelami - podkreślił prezydent i zaznaczył, że ważna jest prawda o tamtych wydarzeniach.

- Gdy ktoś mówi o odpowiedzialności czy współodpowiedzialności polskiego państwa za Holocaust to rani to nie tylko Polaków, ale to także Żydów polskich obywateli, także pamięć tych, którzy polegli pod polską i żydowską flagą - powiedział prezydent. Andrzej Duda dodał, że bohaterowie powstania w getcie są bohaterami w Izraelu, ale też i w Polsce.

O świcie 19 kwietnia 1943 roku pozostający w getcie Żydzi zaatakowali Niemców, którzy rozpoczęli akcję ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej. Przez miesiąc kilkuset bojowników żydowskich stawiało opór kilku tysiącom niemieckich żołnierzy wspartych przez policję, czołgi i samochody opancerzone. Powstanie zakończyło się 16 maja, bezpośrednio po nim Niemcy zburzyli większą część dawnego getta w Warszawie.

W ramach uroczystości rocznicowych w stolicy, o godzinie 14.30 zostanie posadzony dąb pamięci w Ogrodzie Saskim, w alei przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Z kolei o 16.00 na Placu Grzybowskim Teatr Żydowski i Fundacja Shalom odsłonią "drzewo łez" - żywy pomnik, - wierzbę płaczącą, której gałązki symbolizują łzy rozdzieranych rozpaczą matek.

Uroczystości zakończy o godzinie 20.00 koncert przed Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, "Łączy nas pamięć", podczas którego wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii Narodowej.
Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty