Powstanie w Getcie Warszawskim zjednoczyło Żydów w czasie II wojny światowej a pamięć o nim jednoczy państwo Izrael - zgodzili się goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". Powstanie było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta. Było pierwszym aktem zbrojnego oporu w mieście, w okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Europie.
- Powstanie w getcie warszawskim to jest akt, do którego odwołują się - tutaj w Izraelu - zarówno lewica jak i prawica pokazując, że Żydzi - nawet w diasporze - walczyli bohatersko chociaż przegrali. Ale jeżeli nawet wtedy walczyli bohatersko i przegrali, to teraz państwo Izrael, które teraz jest silne, do tego by właśnie nie dopuściło - podkreślał Michał Żakowski.
Według Róży Król z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie dzisiejsze obchody 75. rocznicy Powstania w getcie warszawskim to pielęgnowanie historii.
- Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Centralny Komitet Żydów w Polsce po wojnie zawsze tę rocznicę świętowały, czy była taka inna opcja polityczna przy władzy czy inna - zaznaczyła Róża Król.
W czasie zbrojnego zrywu mieszkańców getta znajdowało się w nim ok. 56 tysięcy Żydów. Około 6 tysięcy zginęło, 7 tysięcy zostało zamordowanych przez Niemców na terenie getta w egzekucjach, tyle samo wysłano do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.