Nie spodziewam się, aby ktoś utrudniał przekazanie budynku historycznej świetlicy stoczniowej dla Centrum Solidarności "Stocznia" - mówił w wydaniu specjalnym "Rozmów pod krawatem" minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński.
- Byłbym zdumiony, gdyby tak było, bo mam zapewnienie przede wszystkim ze strony przewodniczącego Jurka, bo szczecińska "Solidarność" jest jakby patronem całej koncepcji. Dzięki współpracy z "Solidarnością" Szczecińską powołaliśmy tę instytucję kultury. Raczej nie spodziewam się tego, żeby ktoś próbował przeszkadzać w powołaniu instytucji tak bardzo potrzebnej dla Szczecina, Pomorza Zachodniego, ale także dla Polski - mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego.
"Solidarność", także ta szczecińska, była niewątpliwie fenomenem w skali światowej - dodał prof. Piotr Gliński.
- Centrum, które będzie poświęcone ochronie dziedzictwa "Solidarności". Można powiedzieć upamiętnieniu i propagowaniu tego wielkiego polskiego fenomenu ruchu społecznego "Solidarność", związku zawodowego "Solidarność". To, co się stało w roku 1980, czyli powstanie tego wielkiego 10-milionowego ruchu społecznego, ruchu protestu, ruchu niezgody na komunizm, było absolutnie fenomenem w skali światowej - mówi Gliński.
Dawna świetlica stoczniowa to ponad 8000 metrów kwadratowych powierzchni. Jest już koncepcja zagospodarowania tego obiektu, a niedawno miasto wybudowało osobne wejście.
Zobacz także
2022-10-24, godz. 12:29
Drzonek: Samorządy współpracujące z Warszawą mogą tylko skorzystać
Dla samorządu korzystna jest współpraca z Warszawą, niezależnie od tego, kto w danym momencie sprawuje władzę w Polsce - oceniał w "Rozmowach pod krawatem" profesor Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
» więcej
2022-10-24, godz. 09:20
Politolog: Tusk nazywając przestępcę "wiarygodnym", strzelił sobie samobója
Polityczny "samobój" - profesor politologii Maciej Drzonek w "Rozmowach pod krawatem" analizował ubiegłotygodniową konferencję szefa PO i odpowiedź na to ministra sprawiedliwości.
» więcej
2022-10-20, godz. 09:13
Pieniądze na przywrócenie autobusowej linii "A" wydano na rachunki za komunikację miejską
Brak przywrócenia linii autobusowej "A" i narastający kryzys finansowy w szczecińskiej komunikacji miejskiej. Radny PO Patryk Jaskulski wie, jak rozwiązać te problemy - mówił o tym w "Rozmowach pod Krawatem".
» więcej
2022-10-18, godz. 09:17
Wody Polskie zrobiły swoje, teraz czas na Urząd Miasta. Ussarz o podtopieniach na Krzekowie i Bezrzeczu.
Nie będzie pieniędzy na zrobienie dokumentacji przepustów cieku Bukowa, więc mieszkańcom Krzekowa i Bezrzecza znowu będą grozić podtopienia - mówił w "Rozmowach pod krawatem" radny Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej
2022-10-17, godz. 11:10
Jak walczyć o inwestorów z całego świata w Zachodniopomorskiem?
Wiceminister spraw wewnętrznych o przyszłości Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych: - Robimy wszystko, aby piąta edycja nie była ostatnia - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" Paweł Szefernaker.
» więcej
2022-10-17, godz. 09:31
Szefernaker: Samorząd powinien współpracować z rządem
To są po prostu dobre rozwiązania i realna pomoc dla mieszkańców - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker pytany o to, jak udało się przekonać samorządy do dystrybucji węgla.
» więcej
2022-10-14, godz. 09:17
Generał Skrzypczak: zagrożeniem nie jest bomba jądrowa, ale strach przed nią
Nie rozumiem straszenia bronią jądrową. Czymś, co prezydent Rosji zapowiadał od dawna - mówił w "Rozmowach pod krawatem" generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i były doradca w MON.
» więcej
2022-10-13, godz. 09:16
Urząd Miasta potwierdza obecność węgla w składach. Poseł PO twierdzi inaczej
To były cztery losowo wybrane składy - tak w "Rozmowach pod Krawatem" poseł Platformy Obywatelskiej tłumaczy swój film, gdzie próbuje potwierdzić tezę, że węgla w Polsce nie ma.
» więcej
2022-10-12, godz. 09:27
"Dziękuję rządowi, że udało mu się sprowadzić węgiel z różnych kierunków świata"
Dziękuje rządowi za to, że sprowadził węgiel na zimę - poseł Koalicji Polskiej Radosław Lubczyk pytany o to, czy samorządy powinny włączyć się w dystrybucję tego surowca odpowiadał, że "przecież jest na składach i każdy…
» więcej
2022-10-11, godz. 09:12
Jeżeli będzie potrzeba, Międzyzdroje zajmą się dystrybucją węgla
Międzyzdroje aktywnie włączą się w dystrybucję węgla - mówił w "Rozmowach pod krawatem" burmistrz miasta Mateusz Bobek.
» więcej
2022-10-10, godz. 12:45
Służby wyjaśniają sprawę fałszywych smsów ws. rzekomego odcięcia prądu
Przed fałszywymi smsami ostrzega w "Rozmowach pod krawatem" wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Oszuści informują w nich o rzekomych przerwach w dostawach prądu.
» więcej
2022-10-06, godz. 09:17
"Dorośli powinni móc się spotkać na Bulwarach i się napić"
To nasz "rynek", tam przychodzą ludzie. Nie rozumiem, czemu dorośli nie mogliby się napić - mówi o szczecińskich Bulwarach gość "Rozmów pod krawatem" Jacek Malczewski, wiceprezes partii KORWiN w Szczecinie.
» więcej
2022-10-05, godz. 14:12
Od 2018 r. PUM dostał miliard złotych rządowego dofinansowania
Nowa jakość leczenia w nowoczesnych ośrodkach. Pomorski Uniwersytet Medyczny od 2018 roku dostał miliard złotych rządowego dofinansowania na kolejne inwestycje i sprzęt - mówił w "Rozmowach pod krawatem" rektor uczelni, Bogusław…
» więcej
2022-09-30, godz. 09:10
Prof. Urbanik: szkoły wyższe od kilku lat przechodzą kryzys
O pomoc dla uczelni wyższych zaapelował do Ministra Edukacji i Nauki rektor Akademii Nauk Stosowanych TWP. Waldemar Urbanik w "Rozmowach pod krawatem" powiedział, że szkoły wyższe od kilku lat przechodzą kryzys.
» więcej
2022-09-29, godz. 09:14
Pakulski: cięcia w komunikacji to wynik niższych wpływów do budżetu miasta
Koalicjant Piotra Krzystka broni decyzji o cięciach w komunikacji miejskiej. Zdaniem Cezarego Pakulskiego z Polski 2050, za wszystko odpowiadają niższe wpływy do budżetu.
» więcej