Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
W niedzielę, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Radiu Szczecin premiera słuchowiska „Konsul” na podstawie wspomnień Jerzego Kurcyusza.
Stambuł, lata 40., Europa ogarnięta II Wojną Światową. Walczą ze sobą wojska i wywiady.
Polską placówką dyplomatyczną w Turcji kieruje dyplomata, adwokat Jerzy Kurcyusz, późniejszy obrońca działaczy Solidarności w procesach politycznych.

W roli głównej wystąpi Robert Gonera. - To było dla mnie odkrywanie zapomnianej postaci, to historia jak z wczesnego Bonda - przyznaje aktor. - To dotyczy dużej liczby dyplomatów czy wprost szpiegów podczas wojny. Często ich służba polegała również na szpiegowaniu. Ta służba dyplomatyczna polska w imieniu Rzeczpospolitej podczas wojny. Myślę, że takich zapomnianych bohaterów jest wielu z różnych powodów m.in. z tego, że po wojnie też nie mieli łatwo.

- Praca nad tym tekstem wymagała znalezienia szyfru do każdej postaci - przyznaje autorka scenariusza i reżyser słuchowiska Magdalena Wleklik. - Poszukiwanie szyfru do każdej postaci, jednej postaci kobiecej, którą była agentka "Anna", to było chyba największe wyzwanie. Liczę na to, że to słuchacze ocenią czy udało mi się odtworzyć atmosferę tamtych czasów, ale jednocześnie charaktery i w jakiś sposób dramat tych postaci.

Obok Roberta Gonery, w słuchowisku usłyszymy również: w roli agentki „Anny” Barbarę Kurzaj, a w pozostałych rolach: Jakuba Klimaszewskiego, Sylwestra Woronieckiego, Paulinę Zarembę i Pawła Domańskiego. Realizacją dźwięku zajął się Wawrzyniec Szwaja.

Premiera słuchowiska „Konsul” w niedzielę po godzinie 13, przypomnimy je także, tego samego dnia, po godzinie 22.
W roli głównej wystąpi Robert Gonera.
- Praca nad tym tekstem wymagała znalezienia szyfru do każdej postaci - przyznaje autorka scenariusza i reżyser słuchowiska Magdalena Wleklik.
Barbara Kurzaj i Robert Gonera. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Barbara Kurzaj i Robert Gonera. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty