"Konsul" miał w niedzielę premierę w Radiu Szczecin. Słuchowisko o Jerzym Kurcyuszu zostało zrealizowane na podstawie książki "Na przedpolu Jałty: wspomnienia z tajnej służby w dyplomacji". W czwartek goście "Radio Szczecin na Wieczór" dyskutowali o losach głównego bohatera.
Słuchowisko opowiada o życiu i pracy Jerzego Kurcyusza w trakcie II Wojny Światowej, kiedy kierował konsulatem w Stambule.
Córka Kurcyusza - Teresa Kurcyusz-Furmanik - wspominała, że po II Wojnie Światowej jej ojciec był stale represjonowany przez komunistów.
- Po oficjalnym powrocie z Londynu był poddany dokładnie nieustannej inwigilacji. Tata był tak naprawdę łowiony różnymi metodami, bo stanowił dla służb rzeczywiście cenną zdobycz - powiedziała Kurcyusz-Furmanik.
Prezes Radia Szczecin, historyk dr Artur Kubaj tłumaczy, że Kurcyusz przed wojną był wybitnie dobrze zapowiadającym się politykiem. Miał dużą siłę przebicia, spryt, skuteczność i zaufanie Rządu w Londynie, a także obozu narodowego.
- Środowisko, obóz narodowy to przed wojną była bardzo istotna część społeczeństwa polskiego i jeżeli liczyć sympatyków w różnych okresach przynajmniej 1/3 i więcej społeczeństwa. To środowisko po II Wojnie Światowej zostało poddane anihilacji - podkreślił dr Artur Kubaj.
Słuchowisko "Konsul" wyreżyserowała Magdalena Wleklik. Wystąpili m.in. Jacek Gonera, Barbara Kurzaj, Sylwester Woroniecki i nasz dziennikarz Paweł Domański. Słuchowisko zrealizował Wawrzyniec Szwaja.