Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
reklama
argum.eu

Auta elektryczne są coraz popularniejsze. Rośnie ilość zielonych tablic rejestracyjnych na ulicach naszego kraju. Wiele osób zastanawia się, czy samochód elektryczny się opłaca. Twarde fakty są niepodważalne. Warto zapoznać się z opiniami osób, które pierwsze dziesiątki kilometrów mają już za sobą.

Czy samochód elektryczny się opłaca?

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania idealnego nowego samochodu, powinieneś rozważyć zakup pojazdu elektrycznego. Ceny paliw rosną, a historycznie analizując rynek, rzadko kiedy stawki za litr ropy i benzyny maleją do poziomów, które osiągały przed kryzysami. W takim wypadku jazda samochodem elektrycznym może być o wiele bardziej opłacalna. Zwłaszcza w dobie popularyzowanych odnawialnych źródeł energii. Sieć ładowarek aut elektrycznych stale rośnie, a nie brakuje także rozwiązań umożliwiających naładowanie pojazdu we własnym garażu. Wystarczy inwestycja w ładowarkę.


Ile kosztuje przejechanie 100 km autem elektrycznym?

Oczywiście ostateczny koszt zależy od modelu auta. Znaczenie ma jego waga, moc silnika elektrycznego i rodzaj pokonywanej trasy. Najmniejsze zużycie prądu dotyczy małych aut miejskich. W przypadku pokonania 100 kilometrów w mieście, takie auto może potrzebować około 15 kilowatogodzin. Przyjmując, że jedna kWh kosztuje średnio 0,80 zł, koszt podróży wynosi 12 złotych. Jeśli przyjmiemy, że auto benzynowe spaliłoby 8 litrów paliwa, różnica jest ogromna. Zakładając, że benzyna kosztuje około 7,50 zł za litr, oszczędność to aż 48 złotych! Ładując samochód elektryczny w domu, płacisz więc za jazdę autem bardzo niewiele. Korzystanie ze stacji ładujących znajdujących się w przestrzeni publicznej jest droższe, ale za to sam proces ładowania jest o wiele szybszy. W przypadku ładowarek AC, różnica może wynosić maksymalnie kilka złotych w stosunku do kosztu uzupełniania energii w domu. Droższe są zdecydowanie szybkie stacje ładujące DC. W takim wypadku koszt może wzrosnąć dwukrotnie, ale nawet wtedy oszczędzasz. Koszt przejazdu elektrykiem ładowanym w takim miejscu będzie dwukrotnie mniejszy od jazdy autem spalinowym.

Jeżeli kupujesz używane auto elektryczne, warto je sprawdzić. W Szczecinie zrobisz to w następujących lokalizacjach:

https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/szczecin


Dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego

Na zakup samochodu elektrycznego można otrzymać dofinansowanie rządowe. W ten sposób rząd chce zachęcić Polaków do zakupu samochodów zasilanych energią elektryczną. Osoby fizyczne mogą zyskać nawet 18 700 złotych. W przypadku klientów dysponujących Kartą Dużej Rodziny dofinansowanie jest dużo wyższe. W takim wypadku wynosi aż 27 000 złotych. Program cieszy się dużą popularnością. Do lipca 2022 roku wypłacono łącznie ponad 16 milionów złotych na ten cel. Po polskich drogach porusza się około 40 000 samochodów elektrycznych. Dofinansowanie może być przeznaczone na zakup fabrycznie nowych pojazdów, które nie były wcześniej zarejestrowane. Możliwe jest również skorzystanie z programu w przypadku pojazdu firmowego. Samochód ten może być leasingowany lub wynajmowany długoterminowo. Według wyliczeń specjalistów, dzięki programowi możliwe jest obniżenie raty leasingu o nawet 600 złotych miesięcznie. Należy pamiętać o progach cen pojazdów. W programie mogą brać udział przedsiębiorcy kupujący samochód, którego cena nie przekracza 225 000 zł netto w przypadku wykorzystywania wyłącznie w celach firmowych. Jeśli auto ma być używane również w celach prywatnych, cena nie może wynosić więcej, niż 201 793 złotych netto.

Artykuły sponsorowane

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty