Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Przypalony garnek to kłopot, który raz na jakiś czas przytrafia się zarówno kucharzom — amatorom, jak i profesjonalnym szefom kuchni. Wystarczy chwila nieuwagi lub zbyt wysoka temperatura, aby naczynie pokryło się nieestetycznym, czarnym nalotem. Czym usunąć przypalenie z garnka? Oto nasze sprawdzone sposoby na przypalony garnek.

Czym czyścić garnki?

Czym wyczyścić mocno przypalony garnek? Początkowo, przywrócenie go do stanu używalności może się wydawać niemożliwe. Dobra wiadomość jest jednak taka, że znaczącą część naczyń da się uratować w zaledwie kilka chwil i to przy pomocy produktów dostępnych w każdym domu. Czym wyczyścić przypalony garnek? Kluczową kwestią jest tutaj szybki czas reakcji. Zaschnięty osad jest bowiem znacznie trudniejszy do usunięcia.

Czym wyczyścić przypalony garnek w środku? W pierwszej kolejności należy go zalać ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po upływie kilkunastu minut próbujemy usunąć spaleniznę. Do tego celu można wykorzystać zarówno miękką gąbkę, jak i drewnianą czy plastikową szpatułkę. Czym czyścić przypalony garnek stalowy, ceramiczny czy aluminiowy? Jeżeli metoda ta okaże się nieskuteczna, należy wypróbować jednego z poniższych sposobów.

Czym wyczyścić przypalony garnek?

Wszystko zależy tu od materiału, z którego zostało wykonane dane naczynie. Czym wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej? Do tego celu można wykorzystać zarówno sodę oczyszczoną, jak i ocet, proszek do prania, proszek do pieczenia, tabletki do zmywarki, sól, kwasek cytrynowy czy węgiel aktywny.

Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany? Dobrze sprawdzi się tutaj soda oczyszczona, sól oraz tabletki do zmywarki. Jako że są to naczynia delikatne, do ich czyszczenia nie należy używać proszku do prania, octu oraz coca coli.

Czym wyczyścić przypalony garnek aluminiowy? Bez obaw sięgnąć można tutaj po sól, ocet lub tabletki do zmywarki. Chcąc ustrzec się przed jego trwałym uszkodzeniem, należy zrezygnować z używania szorstkich gąbek, stalowych druciaków, proszku do prania, proszku do pieczenia oraz sody oczyszczonej.

Jak wyczyścić przypalony garnek ceramiczny? Zastosowania nie znajdzie tu sól. Może się ona bowiem przyczynić do zniszczenia powłoki ceramicznej. Do tego celu zaleca się użyć octu lub wodnego roztworu sody.

Czym wyszorować przypalony garnek żeliwny? Najlepsze rozwiązanie to zagotowanie w nim wody z dodatkiem sody oczyszczonej.

Jak usunąć przypalenia z garnka teflonowego? W tym celu należy zagotować w nim wodę gazowaną. Zawarty w niej dwutlenek węgla znakomicie poradzi sobie z nawet najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Dobrze sprawdzi się tu także papka przygotowana z sody oczyszczonej z dodatkiem wody. Zostawiamy ją na noc w naczyniu, a następnie delikatnie wypłukujemy.

Jak wyczyścić przypalony garnek? Domowe sposoby

Jak wyczyścić przypalony garnek nierdzewny lub wykonany z innego materiału? Z pomocą przychodzą domowe sposoby! Garnki ze stali nierdzewnej, a także żeliwne, ceramiczne lub emaliowane, można umyć między innymi przy pomocy sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Jak wyczyścić przypalony garnek w środku? Wsypujemy do niego 2 łyżki jednego z wymienionych powyżej produktów, zalewamy niewielką ilością wody, odstawiamy na kilka godzin, a następnie myjemy miękką gąbką. Gdy do czynienia mamy z nieco bardziej uporczywymi zabrudzeniami, w garnku przyrządzamy wodny roztwór sody oczyszczonej, gotujemy go przez kilka minut, a następnie próbujemy usunąć spaleniznę przy pomocy drewnianej łyżki.

Do mycia przypalonych garnków doskonale nadaje się także ocet spirytusowy oraz winny. Jak wyczyścić przypalony garnek octem? Na dno garnka wlewamy niewielką ilość wody zmieszanej z octem i zagotowujemy. Po upływie kilku minut studzimy roztwór i zostawiamy go na całą noc. Rano wylewamy, usuwamy delikatnie pozostałości po spaleniźnie i czyścimy naczynie miękką gąbką. Metoda ta dobrze sprawdza się w przypadku garnków aluminiowych oraz stalowych. Nie należy jej natomiast stosować w garnkach emaliowanych. Ocet może się bowiem przyczynić do zmatowienia emalii.

Czym wyczyścić przypalony garnek po mleku lub po powidłach? W tym celu warto sięgnąć po kwasek cytrynowy. Dzięki niemu naczynie stanie się nie tylko idealnie czyste, lecz również nabłyszczone i odświeżone. Jak wyczyścić przypalony garnek po bigosie kwaskiem cytrynowym? To bardzo proste! Na dno oraz ścianki naczynia wsypujemy kilka łyżeczek kwasku. Zalewamy gorącą wodą i zagotowujemy. Pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie pozbywamy się zabrudzeń.

Jak wyczyścić przypalony garnek od śliwek? Tego typu zabrudzeń można się pozbyć przy pomocy proszku do prania lub tabletek do zmywarki. Czym wyczyścić przypalony garnek od spodu? Metoda ta najlepiej sprawdza się w przypadku naczyń ze stali nierdzewnej. Wymienione powyżej środki czyszczące nie nadają się natomiast do mycia garnków aluminiowych i emaliowanych. Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz? Rozkruszamy jedną tabletkę do zmywarki lub wsypujemy na dno 2 łyżeczki proszku do prania, zalewamy 2 szklankami ciepłej wody i zostawiamy na noc. Rano myjemy naczynie miękką gąbką i dokładnie wypłukujemy. Inny sposób to doprowadzenie do wrzenia rozpuszczonego detergentu i gotowanie go przez kilka minut.

Jak ustrzec się przed przypadkowym przypaleniem naczyń kuchennych? W tym celu, warto się zaopatrzyć w specjalne garnki do gotowania na parze, które nie stwarzają ryzyka przypalenia przyrządzanych w nich produktów. Równie praktyczne są garnki do mleka. Ich elementem charakterystycznym są podwójne ścianki. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się wodą, co sprawia, że mleko nie ma tu bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła. Co za tym idzie — nie jest ono w stanie się przypalić czy wykipieć.


Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty