Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Poduszka finansowa zabezpiecza na wypadek nagłych, losowych sytuacji. Pozwala również lepiej radzić sobie ze spełnianiem zobowiązań. Oszczędzanie nie jest łatwe, jednak stosując się do podstawowych zasad, jesteś w stanie osiągnąć zadowalające rezultaty. Sprawdź, o czym pamiętać, budując oszczędności.
Czy Polacy oszczędzają pieniądze?
Polacy nie są mistrzami oszczędzania. Pod kątem wartości oszczędności jesteśmy jednym z najsłabiej wypadających w zestawieniu państw w Europie – gorzej prezentują się pod tym kątem tylko Cypr i Grecja. Z czego to wynika?

– Prawdopodobnie brakuje informacji na temat możliwych sposobów oszczędzania, a także świadomości, jak zacząć wprowadzać zmiany. Polacy szybko zniechęcają się i trudno im utrzymać regularność. Dane dotyczące oszczędzania w ostatnich latach zostały dodatkowo zaburzone przez pandemię – wskazuje ekspert VIVUS. – Mimo to jasno widać niekorzystny trend – podczas gdy w Polsce przeciętnemu gospodarstwu domowemu po zaspokojeniu potrzeb konsumpcyjnych pozostaje jedynie mniej niż 10 procent dochodu brutto, to w grupie krajów UE27 ten wskaźnik sięga blisko 20 procent. Taka sytuacja może stanowić barierę wzrostu gospodarczego – dodaje ekspert.

Podstawą oszczędzania jest jasne określenie celów
Podstawą skutecznego oszczędzania jest jasne określenie celów. Już na początku wprowadzania zmian musisz zastanowić się, ile chcesz odłożyć i na jaki cel.

Możesz oszczędzać zarówno na „czarną godzinę”, jak i określone wydatki – np. wakacje, rozwój czy zakup potrzebnego sprzętu. Warto odkładać na emeryturę oraz ważne wydarzenia w życiu. Uważaj jednak, aby nie postawić poprzeczki za wysoko. Jeśli ustawisz poziom założonych wydatków na nierealnym pułapie, nie tylko możesz mieć problem z jego osiągnięciem, ale również szybko się zniechęcisz.

Określ cele, na które oszczędzasz, realistycznie. Uwzględnij, że na ich osiągnięcie potrzeba czasu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z oszczędzaniem, nastaw się na sukcesywne zmiany. Swoje cele spisz i wracaj do nich na bieżąco. W ten sposób oszczędzanie będzie świadome. W toku procesu możesz wprowadzać zmiany i dostosowywać plan do aktualnej sytuacji.

Domowy budżet – jak stworzyć
Pomocne w oszczędzaniu będzie stworzenie domowego budżetu. Dzięki temu zyskasz świadomość, na co wydajesz swoje pieniądze w ciągu miesiąca i ustalisz, gdzie można zaoszczędzić.

Na początku zapisz, jaki jest Twój miesięczny dochód. Odejmij od niego stałe opłaty, które ponosisz w związku z utrzymaniem gospodarstwa domowego – czynsz, media czy abonamenty. Uwzględnij również stałe wydatki prywatne. Określ dodatkowo budżet na zakupy spożywcze i rozrywkę.

W trakcie miesiąca spisuj, na co wydajesz pieniądze i w jakiej kwocie. Wydatki najlepiej podzielić na kategorie, tak aby zestawienie było przejrzyste. Niektórzy decydują się na prowadzenie budżetu w sposób tradycyjny – np. w zeszycie. Dziś można jednak również skorzystać z bardziej nowoczesnych rozwiązań. Popularne aplikacje na telefon umożliwiają stworzenie domowego budżetu i bieżące monitorowanie swoich wydatków. Niektóre mają nawet możliwość importowania kwot bezpośrednio z konta bankowego. W ten sposób nadzorowanie budżetu będzie łatwe i na stałe wpisze się w Twoją codzienność.

Gdzie szukać oszczędności?
Dzięki stworzeniu domowego budżetu i regularnemu monitorowaniu wpływów i wydatków zobaczysz, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Oczywiście wielu kosztów nie da się uniknąć. Część możesz jednak obniżyć albo całkiem wyeliminować. Gdzie szukać oszczędności w pierwszej kolejności?

Przede wszystkim w czasie codziennych zakupów. Porównuj ceny i szukaj promocji. Uważaj, aby nie marnować żywności. Być może w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się robienie częściej mniejszych zakupów.

Ogranicz niepotrzebne wydatki, w tym przede wszystkim na drogie jedzenie na mieście. Przed zakupem nowej odzieży zastanów się, czy w Twojej szafie nie ma wystarczająco wiele ubrań. Jeśli chcesz odświeżyć garderobę, część rzeczy możesz po prostu sprzedać.

Dokonaj analizy swoich abonamentów i subskrypcji. Prawdopodobnie nie wszystkich używasz regularnie. Jeśli dojdziesz do wniosku, że określone z nich nie są już Ci potrzebne, zaoszczędzisz kolejne kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Ważnym obszarem, w którym często da się wprowadzić spore oszczędności, jest też transport i aktywności dodatkowe. Zrezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej. Jeśli wydajesz dużo na sport i rozrywkę, postaraj się ustalić budżet na te cele i się go trzymać. Pomocne mogą się okazać karty sportowe czy korzystanie z karnetów.

Inwestycje
Oszczędzanie to nie tylko zbudowanie poduszki finansowej. Gdy uda Ci się zgromadzić określone środki, zacznij je inwestować. Do wyboru masz formy o niskim i wyższym ryzyku. Jeśli nie chcesz na razie przeznaczać zbyt wiele czasu na ten cel, postaw na powszechnie dostępne produkty. Pamiętaj, aby rozsądnie wyznaczyć środki przeznaczone na inwestowanie. Gdy decydujesz się na inwestycje związane z koniecznością zamrożenia środków na określony czas, zostaw sobie część pieniędzy, tak abyś mógł z nich korzystać na wypadek zajścia nieprzewidzianych okoliczności.

Podstawą oszczędzania jest dobry plan i regularność
Wiesz już, że oszczędzanie nie będzie skuteczne bez planu i regularności. Nie traktuj go jako chwilowego przedsięwzięcia. Oszczędzać warto przez całe życie. Nawet jeśli nie masz aktualnie znacznych środków, postaraj się odłożyć co miesiąc choć kilkaset złotych. Na przestrzeni kilku miesięcy może się z tego uzbierać imponująca kwota.

Planowanie domowego budżetu pozwala zwiększyć świadomość codziennych wydatków. W ten sposób zyskasz kontrolę nad swoją codziennością i wprowadzisz korzystne zmiany. Nie bój się testować nowoczesnych rozwiązań wspierających oszczędzanie. Im łatwiej będziesz notować swoje wydatki, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że szybko porzucisz swoje plany i zakończysz próby oszczędzania.

Artykuły sponsorowane

12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty