Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Wszywka alkoholowa to popularna i skuteczna metoda farmakologicznego wsparcia leczenia alkoholizmu. Jałowe tabletki pod skórę pacjenta wszywa chirurg. Substancja czynna stopniowo uwalnia się do ustroju, stojąc na straży trzeźwości pacjenta. Powstrzymuje się on bowiem przed spożywaniem substancji odurzającej głównie ze strachu. Obawia się reakcji własnego organizmu na ewentualne połączenie wszywki alkoholowej z etanolem. Może ono być niebezpieczne zarówno dla życia, jak i zdrowia chorego. Warto jednak pamiętać o tym, że Esperal jest całkowicie bezpieczny dla wszystkich tych, którzy podczas stosowania leku trzymają się ściśle zaleceń lekarza. Podstawowym (a w gruncie rzeczy jedynym) z nich jest konieczność zachowania abstynencji.

Kiedy wszywka alkoholowa staje się niebezpieczna? Do zagrożenia może dojść po każdej próbie przepicia Esperalu. Nawet najmniejsza dawka substancji odurzającej, wprowadzona do ustroju zaszytego, może uaktywnić działanie wszywki. Dochodzi wówczas do wystąpienia nieprzyjemnych oraz niebezpiecznych objawów tzw. reakcji disulfiramowej. Choć na pozór przypominają one zwykłe zatrucie alkoholowe lub kaca, najczęściej nagle przybierają na sile, doprowadzając do stanów zagrożenia życia.

Jak działa wszywka alkoholowa (Esperal/Disulfiram WZF) w terapii alkoholizmu?

Substancją czynną wszywki jest disulfiram. Ten organiczny związek chemiczny blokuje w ludzkiej wątrobie prawidłowe wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej. To enzym konieczny dla prawidłowego przebiegu metabolizmu alkoholu etylowego. Z udziałem tego enzymu etanol przekształca się najpierw do szkodliwej postaci aldehydu octowego, by następnie strawić się do nieszkodliwego kwasu octowego. Ostatecznie strawiony etanol przyjmuje postać dwutlenku węgla i wody. Szlak metaboliczny etanolu w ludzkiej wątrobie zostaje skutecznie zakłócony obecnością disulfiramu. Brak dehydrogenazy aldehydowej odczuwalny jest wyłącznie dla chorych, którzy podczas stosowania disulfiramu decydują się na podjęcie ryzykownych prób przepicia wszywki. Opisywany enzym jest bowiem konieczny tylko wówczas, gdy w organizmie pacjenta znajduje się używka.

Wszywka alkoholowa a reakcja disulfiramowa i leczenie alkoholizmu

Bez udziału dehydrogenazy aldehydowej w organizmie zaszytego pacjenta kumulują się toksyny. Mowa tu głównie o aldehydzie octowym. Jego nadmierne stężenie odpowiedzialne jest za większość objawów reakcji disulfiramowej. To przede wszystkim ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, drgawki, zaburzenia neurologiczne, bezsenność, nadpotliwość, zaburzenia krążenia. Dolegliwości te wystąpić mogą już kilkadziesiąt minut po spożyciu pierwszych dawek alkoholu. Utrzymują się długotrwale i wraz z upływem czasu rozwijają się, przybierając na sile. W konsekwencji mogą prowadzić do zagrożenia życia, przekształcając się w zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, nagłą utratę przytomności lub zatrzymanie krążenia.

W terapii alkoholizmu wszywka alkoholowa rozpowszechniona jest jako metoda awersyjna, wspierająca proces leczniczy. Jej działanie polega na wywołaniu negatywnych skojarzeń ze spożywaniem alkoholu. Używka dostarcza osobie uzależnionej pozytywnych doznań, sprzyja odprężeniu i relaksowi. Przerwanie ciągu alkoholowego wiąże się natomiast z ryzykiem wystąpienia objawów głodu alkoholowego. To rzeczywistość chorych, którzy nie zdecydowali się jeszcze na leczenie uzależnienia od alkoholu. Po zabiegu zaszycia alkoholowego pozostają oni trzeźwi, gdyż boją się konsekwencji połączenia alkoholu i leku. Strach jest u nich najczęściej większy niż chęć zaspokojenia głodu alkoholowego.

Kwalifikacja do zabiegu – wskazania, przeciwwskazania, kwestie bezpieczeństwa

Implantacja wszywki alkoholowej musi być poprzedzona konsultacją lekarską. Nie jest możliwe samodzielne stosowanie Esperalu, na własną rękę. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę, a zabieg jego zaszycia wykonuje chirurg. Co więcej, by działanie leku było skuteczne, konieczne jest optymalne dobranie jego dawki. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu. Eliminuje również ewentualne przeciwwskazania. Ze względów bezpieczeństwa do zabiegu nie można zakwalifikować każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem do stosowania Esperalu jest pozostawanie pacjenta pod wpływem lub po spożyciu alkoholu etylowego. Przed zabiegiem należy zachować przynajmniej dobową abstynencję.

Wśród innych przeciwwskazań do wszycia Esperalu wymienia się przede wszystkim zapalenie nerwu wzrokowego, zaburzenia krążenia, nieuregulowane wartości ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia psychiczne, łącznie z epizodami depresji i próbami samobójczymi podejmowanymi w przeszłości. Przeszkodą w bezpiecznym wykonaniu zaszycia jest również nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek składnik leku.

Wszywka alkoholowa – jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Wszycie Esperalu można wykonać na każdym etapie zaawansowania choroby alkoholowej. Niektórzy pacjenci decydują się na nie na początku swojej drogi do trzeźwości. Dla innych jest z kolei jedną z ostatnich możliwości pokonania nałogu. Niezależnie od wskazań, z jakich się go wykonuje u danych pacjentów, zabieg podskórnego wszczepienia Esperalu w Centrum Medycznym Galmedic zawsze przeprowadza lekarz. Również on przygotowuje pacjenta do rozpoczęcia procedury medycznej. Dezynfekuje i oczyszcza skórę chorego, stosuje znieczulenie miejscowe w obszarze pola operacyjnego. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny i komfortowy.

Wszycie wszywki trwa około 20 minut. Polega na wykonaniu niewielkiego, ale głębokiego nacięcia skóry. Zlokalizowane jest ono zwykle tuż nad pośladkiem. Za pośrednictwem skalpela lekarz dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladka. Tam umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę leku. Powstałą w przebiegu zabiegu ranę zaszywa się. Lekarz używa w tym celu nici chirurgicznych. Szwy mogą być rozpuszczalne lub nie, jednak zawsze zabezpiecza się je jałowym opatrunkiem. Dzięki temu można skutecznie ograniczyć ryzyko zakażenia rany, jej zabrudzenia lub uszkodzenia mechanicznego.

Osobom zainteresowanym zabiegiem, podczas którego wszywana jest wszywka alkoholowa, Katowice proponują opiekę specjalistów Centrum Medycznego Galmedic. Zapoznaj się z ofertą tutaj: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Skutki uboczne i działania niepożądane zaszycia alkoholowego

Po zabiegu implementacji Esperalu pacjent opuszcza placówkę medyczną. Wszywka alkoholowa nie wymaga jego hospitalizacji. Oznacza to, że jego rekonwalescencja odbywa się w warunkach domowych. Zwykle nie wiąże się ona z ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych czy powikłań. Niektórzy pacjenci po zabiegu odczuwają ogólne osłabienie, męczliwość, rozdrażnienie, bolesność i tkliwość rany. Zauważalne jest również zaczerwienienie skóry w miejscu wykonania zaszycia oraz jej obrzęk. U wybranych chorych występuje metaliczny posmak w ustach, który szybko przemija. Większość z wymienionych dolegliwości wiąże się z fizjologiczną odpowiedzią organizmu chorego na przerwanie ciągłości tkanek skórnych. Trwają do kilku dni, a jeżeli się nasilają lub pojawiają się dodatkowe objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Czujność pacjenta powinny wzbudzić takie dolegliwości, jak: nadmierny ból i świąd okolicy rany, krwawienie lub wysięk z wnętrza rany, rozejście jej brzegów.

Jak długo działa wszywka alkoholowa? Długotrwała terapia uzależnień

Wszywka alkoholowa pozostaje aktywna w ciele człowieka nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Jałowe tabletki z disulfiramem raz wszyte do wnętrza organizmu pozostają w nim zatem długotrwale. Nie są odczuwalne dla pacjentów, którzy stosują się do zaleceń lekarza. Sposób działania Esperalu umożliwia ponadto podjęcie świadomej i trzeźwej decyzji o kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Powstrzymując się od picia alkoholu, chorzy często decydują się na holistyczne oddziaływania terapeutyczne, głównie w formie psychoterapii alkoholizmu.


wszywka alkoholowa

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty