Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania, wyjeżdżając z miasta i przeprowadzając się na jego obrzeża lub na wieś. Powodów jest wiele – od chęci posiadania domu, aż po rozpoczęcie działalności rolniczej. Jak się jednak okazuje, aby móc się nią zajmować, konieczne są odpowiednie kwalifikacje i wykształcenie. Jak zostać rolnikiem? Wzięliśmy pod lupę przepisy i wymagania, które należy spełnić

Czy warto zostać rolnikiem?

Zanim podpowiemy ci, jak zostać rolnikiem, warto najpierw sprawdzić, dlaczego jest to dobry pomysł. Przede wszystkim zawód ten w ostatnich latach zyskał na prestiżu, zwłaszcza ze względu na rosnące ceny produktów spożywczych. Dodatkowo przestał być kojarzony wyłącznie z ciężką, często nawet całodniową pracą fizyczną, a zamiast tego zyskał też dodatkowe, cenione w społeczeństwie obowiązki, np. prowadzenie księgowości, zarządzanie zespołem czy marketing. Zostając rolnikiem, można zdecydować, czym chcesz się zajmować. Nie musisz ograniczać się wyłącznie do gospodarstwa rolnego. Możesz też otworzyć własną agroturystykę, a jeśli zdobędziesz kwalifikacje rolnicze – znaleźć pracę w firmie działającej w tej branży.

Warto też pamiętać, że kwalifikacje rolnicze wiążą się też z licznymi korzyściami, które docenią właściciele każdej ziemi. Mowa między innymi o możliwości zostania płatnikiem KRUS (Kasy Rolniczej Ubezpieczenia Społecznego). Co ciekawe, odprowadzane do niej składki są niższe niż w przypadku ZUS-u. Dodatkowo osoby z wykształceniem rolniczym mogą ubiegać się o dotacje i nabywać duże ziemie rolne (o powierzchni wynoszącej ponad 1 ha).

Jak zostać rolnikiem? Wzięliśmy pod lupę przepisy

To, jak zostać rolnikiem, zostało określone prawnie. Mowa o ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, w której znajdziesz informacje o tym, że rolnik indywidualny:

- jest osobą fizyczną,

- jest właścicielem, samoistnym posiadaczem, dzierżawcą lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni do 300 ha,

- ma kwalifikacje rolnicze,

- mieszka przynajmniej od 5 lat w gminie, w której znajduje się minimum jedna nieruchomość rolna,

- prowadzi osobiście gospodarstwo rolne, czyli pracuje w nim (niekoniecznie samodzielnie) i jest osobą decyzyjną w kwestiach związanych z działalnością rolniczą.

Jak zdobyć wykształcenie rolnicze? O tym warto wiedzieć

Zastanawiasz się, jak zdobyć wykształcenie rolnicze? Odpowiedź jest prosta – przede wszystkim na studiach związanych z rolnictwem. Mowa nie tylko o rolniczych kierunkach licencjackich i magisterskich, ale także o podyplomówkach. Co z osobami, które nie mają wykształcenia wyższego? Mamy dobrą wiadomość. Zgodnie z rozporządzeniem ministra można uzyskać je również na etapie szkoły średniej, a dokładniej – zawodówki. W takiej sytuacji mowa o wykształceniu średnim rolniczym (w tym również branżowym) oraz zasadniczym zawodowym i branżowym.

Czy kwalifikacje rolnicze idą w parze z wykształceniem?

Jak się okazuje, kwalifikacje rolnicze nie są bezpośrednio związane z wykształceniem kierunkowym, jednak idą z nim w parze. Oznacza to, że osoby, które szukają sposobu na to, jak zostać rolnikiem, muszą mieć i jedno, i drugie. Czym tak właściwie są wspomniane kwalifikacje? Odpowiedzi należy szukać ponownie w aktach prawnych.

Kwalifikacjami rolniczymi mogą pochwalić się osoby, które:

- nie mają wykształcenia rolniczego, zakończyły edukację maksymalnie na etapie zasadniczym zawodowym lub branżowym, ale odbyły już 5-letni staż w branży rolniczej,

- zdobyły wspomniane wyżej wykształcenie rolnicze wyższe, średnie, średnie branżowe, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe,

- mają wykształcenie wyższe, średnie albo średnie branżowe (nierolnicze) i 3-letni staż pracy,

- mają wykształcenie wyższe na innym kierunki niż rolniczy, jednak ukończyły podyplomówkę z zakresu rolnictwa.

Oczywiście, zdobycie kwalifikacji rolniczych wiąże się ze spełnieniem jednego z wymienionych powyżej warunków.

Jak zdobyć kwalifikacje rolnicze?

Wiesz już, jak zostać rolnikiem. A jak zdobyć kwalifikacje rolnicze? Doskonałym rozwiązaniem jest zapisanie się na kwalifikacyjny kurs zawodowy, który częściowo możesz zrealizować online (np. w Centrum Doskonalenia Zawodowego). Najlepszym wyborem jest szkolenie, które ma akredytację Kuratora Oświaty, umożliwia przystąpienie do egzaminu państwowego OKE oraz spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że zdobyte kwalifikacje rolnicze będą uznawane zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty